Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Uscator solar, tip tunel

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
vulco

vulco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.05.2015
una din pasiunile mele de "verde" este aceea de a recicla zatul de cafea ! ... strang de la barurile sau
restaurantele din "cartier" cca 200 litri/saptamana ! ( cca 150 kg) .... adica mult mai mult decat pot "prelucra" !
As vrea sa-l deshidratez, solar, in butoaie negre ptr gunoi de 100 litri ! ... butoaiele ar trebui
sa se invarta, si sa aiba un ventilator tip PC., in interior ptr a extrage apa ! ... motorul cu reductor,
si ventilatorul vor fuctiona de la un panou solar de 18V ! ... daca ati facut ceva similar sau aveti vreo
idee ptr asta, va rog sa o impartiti cu noi !
multumesc

Edited by vulco, 30 May 2015 - 08:07.


#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
ce sa impartim? Cum sa legi cablurile?

#3
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Vrei ca butoiul de 100 de litri sa fie invartit de un motor, plus ventilator motat in butoi (n-am inteles cum) si toate astea sa fie alimentate dintr-o instalatie solara ?

Cred ca trebuie sa refaci niste calcule . Totusi care este scopul final , ce vrei sa faci cu zatul deshidratat ?

#4
vulco

vulco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.05.2015

 MooF2010, on 30 mai 2015 - 08:07, said:

ce sa impartim? Cum sa legi cablurile?
fiecare dintre noi are ceva de impartit ! ... chiar si tu !
"Chiar daca are 42 de ani nevastamea si imi putea fi mama trebuie sa intelegi ca e mama ta"

 Acrisios, on 30 mai 2015 - 08:12, said:

Vrei ca butoiul de 100 de litri sa fie invartit de un motor, plus ventilator motat in butoi (n-am inteles cum) si toate astea sa fie alimentate dintr-o instalatie solara ?

Cred ca trebuie sa refaci niste calcule . Totusi care este scopul final , ce vrei sa faci cu zatul deshidratat ?
ventilatorul ar trebui sa fie montat pe un tub de 100 mm, fixat in exteriorul butoiului, astfel permitand
butoiului sa se invarta in jurul axei sale !
panouri acustice ptr discoteci, baruri, tuneleuri, etc !

Edited by vulco, 30 May 2015 - 08:18.


#5
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
De ce vrei sa te scarpini cu mana stanga la urechea dreapta ? ia o sita de sama cu ochiuri  foarte mici , fa-i un cadru de lemn , fixeaz-o in pozitie orizontala la 20 de centimetri deasupra solului si planteaz-o la soare cu tot cu zatul aferent si uite instalatia de deshidratare ; recomand totusi un capac (adica inca un cadru de lemn si o sita) pentru a impiedica zatul sa iasa din "instalatie" si lucrurile nedorite sa intre .

Sunt curios asa ca insist : ce vrei sa faci cu "produsul finit" ?

#6
vulco

vulco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.05.2015
asa ceva , nu ?
[ http://www.imperiogrow.com/images/secador_circular.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vulco, 30 May 2015 - 08:44.


#7
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Nu chiar ; asta are o suprafata mica si aerul n-ar putea sa circule cum trebuie si s-ar putea mucegai zatul ; eu ma gandeam la ceva asemanator cu plasele ce se folosesc la geamurile termopan ...asta ca sa-ti faci o idee .

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Iei butoiul si ii phuti doua gauri. Una in kur si una in capac. Cam de 120-150 mm sau cat te coafeaza pe tine. Centrale sa fie dar o sa vezi tu dupa aia daca le dai altfel.

Bagi repede indemanarea de tamplar si executi gratios o rama. Solida dar nici extrema. Rama ar avea dimensiunea necesara incat sa poti monta doua axe fiecare avand cate doua roti incat butoiul sa stea pe dansele. Una dintre axe, cu rotile fixe pe ea, o invarti cu ajutorul unui motor. Daca rotile folosite au diametru mic, gen 3-4-5 cm ar fi suficient incat sa ai reducerea turatiilor sa nu plece butoiul cu scartz de pe suport. Mai improvizezi un bat vertical pe care legi ventilatorul, asta sa fie la nivelul gaurii din fund sau capac, si baga aer in butoi. Evident ca acest aer o sa iasa pe gaura opusa.

Pentru o treaba buna ar fi cazul sa te chinui nitel sa lipesti niste paleti mici pe interiorul butoiului sa agite zatul.

Bafta la datul cu ciocanul/fierastraul pe langa degete.

Căcamașa ceva:

Attached Files


Edited by Super Chief, 30 May 2015 - 09:56.


#9
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 vulco, on 30 mai 2015 - 08:44, said:

asa ceva , nu ?
[ http://www.imperiogrow.com/images/secador_circular.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


chestia aia din poza se cumpara de undeva?

#10
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Da.

USCATOR

#11
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
La ce e bun zatul? Ingrasamant?

#12
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Cica da. Este mai acid si daca se cere, in amestec corecteaza aciditatea. Contine nus cate microelemente, ii organic, respinge nu stiu ce gaze/goange ce pot afecta radacinile, etc. Chestii din astea.

#13
pedepsitul

pedepsitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.06.2014
zatul de cafea nu este acid ! ... are pH intre la 5,5 si 6,5 ·! ... "exact" neutru !
facut compost si amestecat cu substrat inert (perlit) poate fi folosit chiar ca substrat de germinare ! ... Posted Image

Attached Files


Edited by pedepsitul, 26 June 2015 - 22:13.


#14
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 pedepsitul, on 26 iunie 2015 - 22:12, said:

zatul de cafea nu este acid ! ... are pH intre la 5,5 si 6,5 ·! ... "exact" neutru !

???  

Mama ei de chimie...

Attached Files



#15
pedepsitul

pedepsitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.06.2014
mama lui de pH ! ... :)
apa distilata (demineralizata) este acida ? ... are pH de 5 ! ...
http://www.lenntech....lised-water.htm

Edited by pedepsitul, 27 June 2015 - 21:04.


#16
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Cred ca n-ai citit toate cuvintele din articulul laudat ; uite un citat . Ti-am marcat si niste cuvinte
"pH-value
Pure water by definition is slightly acidic and distilled water will test out around pH 5.8. The reason is that distilled water dissolves carbon dioxide from the air. It dissolves carbon dioxide until it is in dynamic equilibrium with the atmosphere. That means that the amount being dissolved balances the amount coming out of solution. The total amount in the water is determined by the concentration in the atmosphere. The dissolved carbon dioxide reacts with the water and finally forms carbonic acid.
2 H2O + CO2 --> H2O + H2CO3 (carbonic acid) --> (H30+) (charged acidified water) + (HCO3-) (charged bicarbonate ion) ".

#17
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 pedepsitul, on 27 iunie 2015 - 21:03, said:

mama lui de pH ! ... :)
apa distilata (demineralizata) este acida ? ... are pH de 5 ! ...
http://www.lenntech....lised-water.htm

Da, este acida.

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/PH

Cred ca asta ii ramasita de basm de la reclamele alea cu sapunul ala cu ph de 5,5 care este neutru pentru piele.

ATENTIE, neutru pentru piele, nu ca este ph-ul de 5,5 neutru.

#18
vali1111

vali1111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.06.2015
scara pH-ului la "pielea umana" este de la 1 la 11 ! ... de unde rezulta ca 5,5 pH, ar fi neutru ! ... adevarat ?
merci ptr raspuns !
PS:sunt initiatorul topicului, oarecum nedorit pe acest forum  ! ... Posted Image

Victore, ne-ai inconjurat !

Edited by ggelu, 29 June 2015 - 08:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate