Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

URGENT! Cum modific TVA-ul la alimente in casa de marcat DATECS MP-55B

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Daniell24

Daniell24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.05.2015
Urgent!! Asa cum stiti de la 1 iunie 2015 v-a scadea tva-ul la 9% la alimente. Ajutor :*
PS : Am o casa de marcat DATECS MP-55B

#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Pai, ia legatura cu firma casei de marcat  Posted Image

#3
Daniell24

Daniell24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.05.2015

 tom_1133, on 29 mai 2015 - 20:16, said:

Pai, ia legatura cu firma casei de marcat  Posted Image

Asa am facut si atunci cand s-a modificat tva-ul la paine si mi-a cerut 150 lei si in 5 min a terminat ,si nu mai vreau sa ii mai sun poate gasesc o varianta free pe internet

#4
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
http://www.magister....Datecs-MP55.pdf

http://www.magister....-50D-MP-55B.pdf

Edited by alexei, 29 May 2015 - 20:26.


#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Vezi in topicul deja existent: http://forum.softped...-datecs-mp-55b/

#6
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
iar fac bani astia cu firmele/casele de marcat..

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Daniell24, on 29 mai 2015 - 20:18, said:

Asa am facut si atunci cand s-a modificat tva-ul la paine si mi-a cerut 150 lei si in 5 min a terminat ,si nu mai vreau sa ii mai sun poate gasesc o varianta free pe internet
Ce s-ar intampla daca ai tai clienti ar gasi variante "free" pe Internet? Posted Image In 5 minute a terminat cu tot cu deplasare, preluare comanda, emitere factura, citire manual, invatare folosire casa de marcat etc?

Oricum, interventiile nu cumva se fac numai de catre cei autorizati?

Edited by dexterash, 29 May 2015 - 21:17.


#8
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 dexterash, on 29 mai 2015 - 21:17, said:

Ce s-ar intampla daca ai tai clienti ar gasi variante "free" pe Internet? Posted Image In 5 minute a terminat cu tot cu deplasare, preluare comanda, emitere factura, citire manual, invatare folosire casa de marcat etc?

Oricum, interventiile nu cumva se fac numai de catre cei autorizati?

Pai si nu ar trebui ca sa se poata opera usor casa de marcat,fara sa fie nevoie de interventii de fiecare data? Sau daca cunperi un televizor sa suni de fiecare data cand RCS modifica grila de programe in loc sa-i dai o scanare noua? Iar daca ai tai clienti gasesc variante 'free' pe internet tu ai doua optiuni: devii competitiv sau inchizi taraba...e simplu.

#9
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
toate merg "mana in mana"Posted Image

#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 ady_77, on 29 mai 2015 - 21:30, said:

Pai si nu ar trebui ca sa se poata opera usor casa de marcat,fara sa fie nevoie de interventii de fiecare data? Sau daca cunperi un televizor sa suni de fiecare data cand RCS modifica grila de programe in loc sa-i dai o scanare noua?
A naibii comparatie - casa de marcat (generatoare de taxe, impozite etc) si televizor(generator de...).

Ah, si daca umbla in casa si freaca ceva, dup'aia il ia pe "nu stiu" in brate in fata ANAFului - nu stiu domle de ce nu mai elibereaza casa de marcat bon, s-a stricat; nu stiu domle de ce a pierdut memoria fiscala; nu stiu domle de ce cotele de TVA difera etc; eu nu i-am facut nimic, ea singura s-a autoconfigurat...

"-Da' contract cu cineva care stie ce face cand programeaza casa aveti?"
"-Am, da'i prea scump!"

Edited by dexterash, 29 May 2015 - 21:50.


#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Eu cred ca merita o interventie asupra casei de marcat, pentru 1 iunie 2015!Posted Image

#12
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 dexterash, on 29 mai 2015 - 21:17, said:

Oricum, interventiile nu cumva se fac numai de catre cei autorizati?

Citez pe siteul unui reprezentant oficial DATECS

Quote

"Trecerea la cota TVA de 9% va trebui operata in casele de marcat in noaptea de 31 mai spre 1 iunie, in acest sens comerciantii avand posibilitatea de a efectua singuri schimbarea sau de a apela la personal specializat.

In cazul comerciantilor care vand exclusiv produse alimentare schimbarea nu va fi dificil de operat in casa de marcat, insa in cazul comerciantilor care vand mai multe tipuri de produse, cota TVA va trebui modificata pentru fiecare produs in parte.


In cazul in care comerciantul doreste sa realizeze singur schimbarea, informatiile necesare in acest sens se regasesc in manualul aferent fiecarei case de marcat."
Sursa

  

Edited by stlk, 29 May 2015 - 22:44.


#13
Daniell24

Daniell24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.05.2015

 stlk, on 29 mai 2015 - 22:30, said:

Citez pe siteul unui reprezentant oficial DATECS   Sursa

  

Ba da dar am zis ca poate gasesc pe internet decat sa caut in manual.

#14
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 dexterash, on 29 mai 2015 - 21:49, said:

A naibii comparatie - casa de marcat (generatoare de taxe, impozite etc) si televizor(generator de...).

Ah, si daca umbla in casa si freaca ceva, dup'aia il ia pe "nu stiu" in brate in fata ANAFului - nu stiu domle de ce nu mai elibereaza casa de marcat bon, s-a stricat; nu stiu domle de ce a pierdut memoria fiscala; nu stiu domle de ce cotele de TVA difera etc; eu nu i-am facut nimic, ea singura s-a autoconfigurat...

"-Da' contract cu cineva care stie ce face cand programeaza casa aveti?"
"-Am, da'i prea scump!"

Daca umbla si strica ceva e direct responsabil,sau crezi ca trebuie sa avem un tatuc pentru orice?

#15
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Daca era vorba de TV nu era o problema. Dar cand vine vorba de casa de marcat si fiscalitate...

Nu de alta, dar maine apare vreo stire mare: "Abuz ANAF! Nu m-au invatat cum sa imi setez corect casa de marcat, mi-au dat un manual gresit, nu au vrut sa mi-o seteze/consilieze cum sa o configurez si mi-au dat amenda!".

#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Vezi să nu facă Fiscul bani de pe urma ta. Mai bine dă 150 de lei (nu mi se pare o sumă) la firmă (parcă Danubius le comercializează), decât să cotizezi la Fisc vreo 2-3000 de lei că ţi-ai bagat nasul...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate