Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

[TEMA]Matrice, crescatoare, primele patrate perfecte.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
nicello

nicello

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 15.11.2014
Deciiiiiii, buna seara in primul rand, si-n al doilea rand, am o problema de informatica, careia nu reusesc sa-i gasesc rezolvarea corecta:

a=0;
for (i=1;i<=n;i++){
for (j=1;j<=p;j++)
v[i][j]=a^2;
a+=2;}
   for (i=1;i<=n;i++){
for (j=1;j<=p;j++)
cout<<v[i][j]<<" ";
cout<<endl;}

Deci, trebuie sa fac o matrice si sa afisez primele n*p patrate perfecte pare : 0 2 4 16 64 100 pentru n=2 si p=3.
Dar mie-mi afiseaza doar 2 2 2 0 0 0:|

#2
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015
2 este pătrat perfect? Ce face operatorul "^"? Gândește bine înainte să răspunzi. Și care e rostul acoladelor?

Edited by Omule, 28 May 2015 - 19:35.


#3
nicello

nicello

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 15.11.2014

View PostOmule, on 28 mai 2015 - 19:30, said:

2 este pătrat perfect? Ce face operatorul "^"? Gândește bine înainte să răspunzi. Și de ce incrementezi cu 2 de fiecare dată variabila "a"? Și care e rostul acoladelor?
Ups, ai dreaptate, trebuia sa afisez 0 4 16 36 64 100.
Si incrementez cu 2 de fiecare data pentru ca practice eu ridic pe 2 4 6 8 10 la puterea a 2-a sa le aflu patratul. Si merg din 2 in 2 ca sa fie pare. Si acele accolade....... nu stiu, le-am pus pentru ca sunt mai multe operatii, acoladele ma cam bat recunosc.Posted Image
Operatoru "^" e pentru ridicarea la putere din cate stiu eu...

#4
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015

View Postnicello, on 28 mai 2015 - 19:36, said:

Operatoru "^" e pentru ridicarea la putere din cate stiu eu...
Știi prost.

#5
nicello

nicello

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 15.11.2014

View PostOmule, on 28 mai 2015 - 19:45, said:

Știi prost.
Mda, dar chiar daca incerc cu a*a care practic.. inmuleste 2 cu 2, 4 cu 4, etc, theoretic ar trebuii sa-mi afiseze 0 4 16 36 64 100, dupa cum vad eu problema... dar imi afiseaza 0 0 0 4 4 4...... Deci unde e beleaua?:|

#6
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015

View Postnicello, on 28 mai 2015 - 19:36, said:

Si acele accolade....... nu stiu, le-am pus pentru ca sunt mai multe operatii, acoladele ma cam bat recunosc.Posted Image
Citește și asta în special partea cu blocks of instructions.

View Postnicello, on 28 mai 2015 - 19:49, said:

Mda, dar chiar daca incerc cu a*a care practic.. inmulțeste 2 cu 2, 4 cu 4, etc, theoretic ar trebuii sa-mi afiseze 0 4 16 36 64 100, dupa cum vad eu problema... dar imi afiseaza 0 0 0 4 4 4...... Deci unde e beleaua?Posted Image

Cum să știm să scriem în limba C/C++ dacă nu știm să scriem bine în limba română? :P

#7
nicello

nicello

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 15.11.2014

View PostOmule, on 28 mai 2015 - 19:58, said:

Citește și asta în special partea cu blocks of instructions.



Cum să știm să scriem în limba C/C++ dacă nu știm să scriem bine în limba română? Posted Image
Sunt pe internet explorer, si din cate stii, e in engleza, si imi corecteaza multe lucruri pentru limba engleza, stii ca teoretic in engleza e theoretic, si nu am diacritice pe tastatura, si nu consider ca scrisul fara diacritice este gresit din punct de vedere grammatical.
Si mi-am dat seama de belea, mai trebuiau niste accolade aici:
for (i=1;i<=n;i++){
for (j=1;j<=p;j++){
v[i][j]=a*a;
a+=2;}}
Posted Image mersi.
Am fost tare confuz, pentru ca profesoara ne-a scris programul pe tabla, cum l-am scris eu prima data... si am zis ca daca asa l-a scris profa asa e, si acum imi dadeam in cap de ce nu-mi afiseaza ce trebuie. Da acum am reusit.Mersi inca odata.

Edited by nicello, 28 May 2015 - 20:07.


#8
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015

View Postnicello, on 28 mai 2015 - 20:05, said:

Sunt pe internet explorer, si din cate stii, e in engleza, si imi corecteaza multe lucruri pentru limba engleza, stii ca teoretic in engleza e theoretic, si nu am diacritice pe tastatura, si nu consider ca scrisul fara diacritice este gresit din punct de vedere grammatical.

Fii atent la ce ți-am îngroșat. Nu m-am luat de diacritice deși, român fiind și asta fiind norma limbii române, ar cam trebui să fie folosite. Mai ales că ești tânăr și e bine să te obișnuiești corect. Dar asta nu ține de topicul acesta.

View Postnicello, on 28 mai 2015 - 20:05, said:

Am fost tare confuz, pentru ca profesoara ne-a scris programul pe tabla, cum l-am scris eu prima data... si am zis ca daca asa l-a scris profa asa e, si acum imi dadeam in cap de ce nu-mi afiseaza ce trebuie. Da acum am reusit.Mersi inca odata.

Destul de nasol. Dar nu sunt cu totul străin de profesori incompetenți la informatică. Îmi aduc aminte când eram în liceu și erau momente când profesoara de informatică nu reușea să găsească bug-ul la programul unui coleg de clasă și mă întreba pe mine sau alteori când ajungeam să o corectez și să îi explic anumite lucruri de la informatică.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate