Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

nou la Fotografia Stock

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
clickuserx

clickuserx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 13.02.2012
Salut, recent am inceput sa cochetez cu Fotografia Stock si merg si la un curs de fotografie stock, bazele le-am invatat, sa nu fie TM in poza, fete de oameni, am release semnat cu martor cu tot pentru un model ce l-am fotografiat, am avut incercari de upload pe siteuri , pe mai multe, bineinteles ca si pe shutterstock ....v-as intreba pe cei mai experimentati la ce sa fiu atent, multe poze mi-au fost respinse pe motiv ca nu e bun Focus cand pozele sunt vizionate ( reviewed ) la rezolutia maxima ... E  adevarat ca am un Nikon L120 , unele poze am crezut ca imposibil sa le respinga, vad ca alte siteuri sunt mai permisive decat altele, o sa plec intr-o excursie Budapesta, Viena, Milano, Nisa, Cannes, Monte Carlo si altele, e clar ca o sa ma distrez nu stau sa transpir de concentrare :) ..................dar daca vreau sa trag si cateva cadre pentru stock ce ma sfatuiti . Multumesc.

#2
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-chestia e ca sunt mai multe sit-uri care vand milioane de poze de calitate
-si eu am uploadat cateva,unele mi-au fost respinse
-nu prea se merita,nu prea se fac bani

#3
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
Ce fel de poze ai ?

Ai poze cu obiecte ? As cumpara eu sa fac mock-ups din ele in photoshop .

#4
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View PostVladutz22, on 27 mai 2015 - 21:14, said:

Ce fel de poze ai ?

Ai poze cu obiecte ? As cumpara eu sa fac mock-ups din ele in photoshop .
-ce poze vrei?
-ce fel de mock-up-uri vrei sa faci?

#5
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Nu ai ce face cu o compacta cu senzor de 1/2.3".   Iti vor respinge  99.99% din poze, in cel mai bun caz vor accepta cateva de incurajare.
Site-urile de stock care accepta usor pozele, au poze de proasta calitate...clientii lor stiu asta si evita sa le cumpere pozele sau cumpara foarte putin de la ei.
La sfarsit nu ai facut nicio branza - incarci poze pe un site unde nu se vor vinde pozele, sau se vor vinde foarte putin.

Echipamentul minim cu care sa te poti gandi la fotografie de stock este o camera cu obiective interschimbabile (DSLR sau mirrorless) + un obiectiv mai bun decat ala de kit.
Daca folosesti obiectiv de kit o sa ai o iarasi o rata mare de poze respinse din cauza ca obiectivul are rezolutie slaba, este soft pe margini, ai aberatii cromatice cu carul. Vei lucra foarte mult la editare ca sa repari problemele astea si tot iti vor respinge multe poze.

Gandeste-te ca "baietii mari" care incarca poze pe stoc, au echipamente de zeci de mii de euro, au subiecte, au mana si ochi, stiu editare. Aia care verifica pozele sunt invatati cu nivelul asta de calitate.  Cand vii tu incepator cu o pocnitoare de camera, nu ai nicio sansa.

A trecut vremea cand site-urile se stoc acceptau poze facute cu telefonul mobil. Si-au cam facut plinul. Site-urile din top5 au zeci de milioane de poze. Acum accepta poze doar daca sunt si de calitate, nu-si mai incarca serverele inutil cu poze slabe.

-

Edited by katran, 28 May 2015 - 09:20.


#6
clickuserx

clickuserx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 13.02.2012

View PostVladutz22, on 27 mai 2015 - 21:14, said:

Ce fel de poze ai ?

Ai poze cu obiecte ? As cumpara eu sa fac mock-ups din ele in photoshop .

nu prea am poze cu obiecte, destul de putin , de exemplu am cu un condensator de pe o placa de baza, as putea face niste poze pentru tine daca vrei, dar nu inteleg ce vrei sa spui prin OBIECTE , fara cost ... doar sa invat

View Postkatran, on 28 mai 2015 - 09:11, said:

Nu ai ce face cu o compacta cu senzor de 1/2.3".   Iti vor respinge  99.99% din poze, in cel mai bun caz vor accepta cateva de incurajare.

Echipamentul minim cu care sa te poti gandi la fotografie de stock este o camera cu obiective interschimbabile (DSLR sau mirrorless) + un obiectiv mai bun decat ala de kit.
Daca folosesti obiectiv de kit o sa ai o iarasi o rata mare de poze respinse din cauza ca are rezolutie slaba, este soft pe margini, ai aberatii cromatice cu carul. Vei lucra foarte mult la editare, ca sa repari problemele astea si tot iti vor respinge multe poze.

Gandeste-te ca "baietii mari" care incarca poze pe stoc, au echipamente de zeci de mii de euro, au subiecte, au mana si ochi, stiu editare. Aia care verifica pozele sunt invatati cu nivelul asta de calitate.

mai nu stiu, la seminarul unde am fost, profesorul a spus ca pot fi acceptate si poze facute cu telefonul , lucrez la editare, nu am si nici nu vreau sa investesc acum 1500 ron intr-un DSLR entry level, si ca rata de acceptare ai fi surprins e undeva in jur de 85% , iti dai seama ca nu ma astept sa ma imbogatesc din fotografia stock

m-am informat ce e mock-up, poti sa-mi transmiti PM la ce vrei fotografii

Edited by clickuserx, 28 May 2015 - 09:34.


#7
clickuserx

clickuserx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 13.02.2012
Salut. am analizat cu mare atentie shutterstock in sfarsit am fost si eu acceptat pe "marele" SS  , principalul motiv pentru care nu mi-au fost respinse pozele a fost de departe :

1.Focus--Subject is blurry, too soft, or out of focus when viewed at full resolution. ( dupa care si altele intr-un procentaj mult mai mic )

exista ceva ce pot sa fac? sau vreun soft care sa ma ajute sa faca focus, topaz InFocus pare sa nu faca absolut nimic ,ce merge de la topaz super e DeJpeg si DeNoise care dupa ce le-am folosit mi-au aprobat pe SS, daca stiti vreun soft l-as lua si ca trial

1.Focus--Subject is blurry, too soft, or out of focus when viewed at full resolution. > 70%
2.Poor Lighting--Image has exposure issues, unfavorable lighting conditions, and/or incorrect white balance.
3.Noise--Image contains excessive noise, grain, artifacts and/or is poorly rasterized.
4.Composition--Image is poorly composed and/or poorly cropped.
5.Intellectual Property -- Image potentially infringes on intellectual property rights.

#8
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Vad ca ti-a explicat katran ce si cum. Se pare ca n-ai inteles nimic.

#9
clickuserx

clickuserx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 13.02.2012

View Postbalauru69, on 25 iunie 2015 - 09:40, said:

Vad ca ti-a explicat katran ce si cum. Se pare ca n-ai inteles nimic.

cine mi-a explicat unde cum cand?

#10
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Postclickuserx, on 25 iunie 2015 - 16:02, said:


cine mi-a explicat unde cum cand?

http://forum.softped...tografia-stock/

#11
clickuserx

clickuserx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 13.02.2012

View Postbalauru69, on 25 iunie 2015 - 20:48, said:


da, si e parerea mea ca e un ingamfat care si-a exprimat o parere ca trebuie sa ai nu stiu ce echipament, altii au alte pareri si poti face fotografie stock si fara mii de euro in echipament, deci nu sta treaba cum zice el in primul rand si in al doilea rand nu are legatura cu ce intreb eu aici

#12
clickuserx

clickuserx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 13.02.2012

View Postkatran, on 28 mai 2015 - 09:11, said:

Nu ai ce face cu o compacta cu senzor de 1/2.3".   Iti vor respinge  99.99% din poze, in cel mai bun caz vor accepta cateva de incurajare.
Site-urile de stock care accepta usor pozele, au poze de proasta calitate...clientii lor stiu asta si evita sa le cumpere pozele sau cumpara foarte putin de la ei.
La sfarsit nu ai facut nicio branza - incarci poze pe un site unde nu se vor vinde pozele, sau se vor vinde foarte putin.

Echipamentul minim cu care sa te poti gandi la fotografie de stock este o camera cu obiective interschimbabile (DSLR sau mirrorless) + un obiectiv mai bun decat ala de kit.
Daca folosesti obiectiv de kit o sa ai o iarasi o rata mare de poze respinse din cauza ca obiectivul are rezolutie slaba, este soft pe margini, ai aberatii cromatice cu carul. Vei lucra foarte mult la editare ca sa repari problemele astea si tot iti vor respinge multe poze.

Gandeste-te ca "baietii mari" care incarca poze pe stoc, au echipamente de zeci de mii de euro, au subiecte, au mana si ochi, stiu editare. Aia care verifica pozele sunt invatati cu nivelul asta de calitate.  Cand vii tu incepator cu o pocnitoare de camera, nu ai nicio sansa.

A trecut vremea cand site-urile se stoc acceptau poze facute cu telefonul mobil. Si-au cam facut plinul. Site-urile din top5 au zeci de milioane de poze. Acum accepta poze doar daca sunt si de calitate, nu-si mai incarca serverele inutil cu poze slabe.

-
si tu ce echipament ai domnu cu pasarile?

#13
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Folosesc Olympus E-5 + 12-60mm F/2.8 + 50-200mm F/2.8 SWD + alte 3-4 obiective pe care le folosesc mai rar.
Am camera asta de vreo 4 ani. Deci probabil o s-o schimb in viitorul apropiat.

Si nu-s doar cu pasarile, chiar daca asta promovez si aici pe forum si in alte parti.

Edited by katran, 25 June 2015 - 23:27.


#14
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
i-auzi! Cred ca tre sa-mi vand 5D3-ul ,flash-urile si trusa de obiective in special Prime-urile si 24-70 2.8 + 70-200 F4 si sa trec la o compacta ALL in One. Tot nu e nici o diferenta.
Ca sa faci fotografie de Stock este nevoie doar sa vrei,restul chiar nu mai conteaza.
Sunt curios cum Tonezi pozele alea JPEG de pe senzor de 1/2.3" si ce monitor folosesti.
Daca esti baiat destept pe langa bagajul de cunostinte extragi raspunsul din randul de mai sus.
Spor la pozat.

#15
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postgeo123, on 25 iunie 2015 - 23:54, said:

da, si e parerea mea ca e un ingamfat care si-a exprimat o parere ca trebuie sa ai nu stiu ce echipament, altii au alte pareri si poti face fotografie stock si fara mii de euro in echipament, deci nu sta treaba cum zice el in primul rand si in al doilea rand nu are legatura cu ce intreb eu aici


Asa patesti cand esti dragut si incerci sa ajuti. N-am scris nicaieri ca trebuie echipament de mii de euro. Mai citeste o data comentariul meu. Daca nici a doua oara nu intelegi ce am scris, chiar esti greu de ajutat. Eu oricum renunt sa mai ajut.

Nicio problema, succes la pozatul cu compacta. Sa ne tii la curent cu rata ta de acceptare. Posted Image


View Postgeo123, on 25 iunie 2015 - 23:54, said:

Daca esti baiat destept pe langa bagajul de cunostinte extragi raspunsul din randul de mai sus.

Asa este. Fotografie de stoc este pentru baieti destepti, pentru oameni care inteleg rapid niste chestii. Foarte putini reusesc...si nu e neaparat un lucru rau. Cu cat e concurenta mai mica, cu atat e mai bine pentru unii. Posted Image
Si aici functioneaza perfect selectia naturala.

Edited by katran, 26 June 2015 - 08:04.


#16
clickuserx

clickuserx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 13.02.2012

View Postkatran, on 26 iunie 2015 - 07:49, said:

Asa patesti cand esti dragut si incerci sa ajuti. N-am scris nicaieri ca trebuie echipament de mii de euro. Mai citeste o data comentariul meu. Daca nici a doua oara nu intelegi ce am scris, chiar esti greu de ajutat. Eu oricum renunt sa mai ajut.

Nicio problema, succes la pozatul cu compacta. Sa ne tii la curent cu rata ta de acceptare. Posted Image




Asa este. Fotografie de stoc este pentru baieti destepti, pentru oameni care inteleg rapid niste chestii. Foarte putini reusesc...si nu e neaparat un lucru rau. Cu cat e concurenta mai mica, cu atat e mai bine pentru unii. Posted Image
Si aici functioneaza perfect selectia naturala.

am inteles, bun, trebuie echipament, ok, da ce exprimare ai folosit tu , tipic romaneasca, nu stiu de ce am cerut ajutor aici chiar nu stiu, trebuia sa ma indrept spre forumurile straine unde stiu oamenii sa vorbeasca prietenos ca sa zicem asa, si oare poate fi cineva on topic?

o sa va tin la curent, asa dupa estimari cate poze credeti ca am pe siteurile de stock live? excluzand SS

Edited by clickuserx, 26 June 2015 - 08:39.


#17
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Poti sa-mi spui cand anume am fost neprietenos sau care fraza ti s-a parut nepotrivita ?


View Postclickuserx, on 26 iunie 2015 - 08:35, said:

trebuia sa ma indrept spre forumurile straine unde stiu oamenii sa vorbeasca prietenos ca sa zicem asa....


Esti foarte simpatic. Te-am ajutat cu un sfat iar tu m-ai jignit - m-ai facut ingamfat. Acum tot tu esti ofensat ?
Daca ii lipseste cuiva bunul simt, sigur nu sunt eu ala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate