Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Viteza mai mica cu ONT HG8240H decat pe infrastructura

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
isti37

isti37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.07.2007
Azi mi-au legat baietii de la RDS un ONT HG8240H care nu se conecteaza pe routerul ZTE gigabit dat de ei din ceva motiv, iar eu avand Windows 8.1 am zis din experienta ca la netul normal nu ma pot conecta direct cu pppoe din cauza unei probleme cu driverul la placa de retea, asa ca mi-au lasat si ONT-ul si cablul de net normal. Am contract FiberLink 1 Gbps in Cluj-Napoca in cartierul Gheorgheni.

Netul normal merge perfect cu routerul ZTE, totusi am descoperit din curiozitate ca ma pot conecta direct la ONT prin pppoe cu Windows 8.1 dar nu si direct cu cablul. Ne-am inteles ca maine vin cei de la service sa imi schimbe routerul sau sa verifice ONT-ul.  Dupa ce au plecat si dupa ce mi-am instalat o priza la intrare pentru ONT am dat rapid un speedtest cu PC-ul conectat direct la ONT cu user si parola si cu pc-ul conectat la routerul zte care e conectat la infrastructura veche.

Speedtest cu ONT-ul Huawei (are si un telefon conectat la el si baietii mi-au spus ca fibra are semnal excelent) :

[ http://www.speedtest.net/result/4385477019.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Speedtest cu routerul ZTE conectat pe infrastructura veche :

[ http://www.speedtest.net/result/4385467206.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din cate vedeti e ditamai diferenta de 100 Mbps intre cele conectari, ONT-ul fiind mult mai incet. Cu ZTE-ul prindeam si 600 Mbps in zile mai bune, asa ca presupun ca RDS limiteaza viteza pe fibra optica, PC-ul meu se chinuie tare la ~650Mbps, viteza maxima pe care o duce procesorul AMD Athlon 631 X4 (Llano) la 2.6 Ghz.

In nici un mod nu ating nici pe departe cei 1 Gbps. dar ONT-ul limiteaza si mai mult. S-ar putea sa am o viteza cu putin mai mare daca m-as conecta direct, dar routerul stiu sigur ca nu e limitat la 387 Mbps cand am atins in general 500-600 Mbps pana acum.

Mai are cineva un ONT din seria Huawei HG824x ? Cum vi se misca ? Mie mi se pare mizerabil in comparatie cu faptul ca pc-ul imi duce lejer ~600 Mbps si ca semnalul pe fibra e impecabil.

Edited by isti37, 25 May 2015 - 22:51.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postisti37, on 25 mai 2015 - 22:49, said:

~650Mbps, viteza maxima pe care o duce procesorul AMD Athlon 631 X4 (Llano) la 2.6 Ghz.
Asta de unde ai scos-o?
Mai degraba te limiteaza HDD-ul decat procesorul.

Edited by gumball3000, 25 May 2015 - 23:07.


#3
isti37

isti37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.07.2007

View Postgumball3000, on 25 mai 2015 - 23:06, said:

Asta de unde ai scos-o?
Mai degraba te limiteaza HDD-ul decat procesorul.

Fa un speedtest si uita-te la I/O, nu foloseste HDD-ul, cel putin in Chrome. Iar viteza memoriei e de minim 10 Gb/s.

#4
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Da, probabil ti-a "imbatranit" HDD-ul.
Fa un test cu CrystalDiskMark


Quote

Fa un speedtest si uita-te la I/O, nu foloseste HDD-ul, cel putin in Chrome. Iar viteza memoriei e de minim 10 Gb/s.

Ok :-/ Atunci vezi in task manager daca ai memorie libera suficienta in timpul testului.

Edited by danzi23, 25 May 2015 - 23:18.


#5
isti37

isti37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.07.2007

View Postdanzi23, on 25 mai 2015 - 23:13, said:

Da, probabil ti-a "imbatranit" HDD-ul.
Fa un test cu CrystalDiskMark




Ok :-/ Atunci vezi in task manager daca ai memorie libera suficienta in timpul testului.

Crystal-ul imi da 53MB/s, ceea ce ar insemna cam 420 Mbps. HDD-ul C:-ului nu are bad-uri dar nu e nici prea rapid.

[ https://i.imgur.com/wVAeY5y.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am schimbat flow control si interrupt moderation la placa de retea si am scos 380 Mb/s si cu ONT-ul...

[ http://www.speedtest.net/result/4385579638.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by isti37, 25 May 2015 - 23:42.


#6
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Eu banuiesc ca ONT-ul este o petarda.
Cauta dupa nu nick-ul meu topice si o sa gasesti cateva comentarii ale mele cu aceeasi problema acum vreo 2 luni.
Pe scurt. Aveam sarma UTP trasa in casa de pe scara blocului, intra in routerul lor ZTE si aveam viteza pe laptop ~ 850- 900 Mbps pe test.
M-a mancat in cur sa accept sa imi traga fibra pana in casa unde au montat ONT asta si acum viteza nu trece de 800 Mbps. De fapt sunt bucuros cand ajunge la 750 ca de obicei sta pe la 700 Mbps.
M-am certat cu ei vreo luna si tot nu au vrut sa imi schimbe ONT-ul ca , cica, " echipamentul functioneaza in parametri, viteza este de pana in 1000Mbps si nu garantata ".
Cand o sa imi fac timp o sa ma apuc si de astia Posted Image .

LE: Ce ai schimbat la optiunile alea? Le-ai dat pe disable sau ce ? Ca si eu am schimbat toate valorile pe acolo fara vreo imbunatatire ...
Singura chestie care o observ ar fi de vreo 50 Mbps in plus cand debifez QoS Packet.

Edited by Seteh, 25 May 2015 - 23:40.


#7
isti37

isti37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.07.2007

View PostSeteh, on 25 mai 2015 - 23:35, said:

Eu banuiesc ca ONT-ul este o petarda.
Cauta dupa nu nick-ul meu topice si o sa gasesti cateva comentarii ale mele cu aceeasi problema acum vreo 2 luni.
Pe scurt. Aveam sarma UTP trasa in casa de pe scara blocului, intra in routerul lor ZTE si aveam viteza pe laptop ~ 850- 900 Mbps pe test.
M-a mancat in cur sa accept sa imi traga fibra pana in casa unde au montat ONT asta si acum viteza nu trece de 800 Mbps. De fapt sunt bucuros cand ajunge la 750 ca de obicei sta pe la 700 Mbps.
M-am certat cu ei vreo luna si tot nu au vrut sa imi schimbe ONT-ul ca , cica, " echipamentul functioneaza in parametri, viteza este de pana in 1000Mbps si nu garantata ".
Cand o sa imi fac timp o sa ma apuc si de astia Posted Image .

LE: Ce ai schimbat la optiunile alea? Le-ai dat pe disable sau ce ? Ca si eu am schimbat toate valorile pe acolo fara vreo imbunatatire ...
Singura chestie care o observ ar fi de vreo 50 Mbps in plus cand debifez QoS Packet.

Flow Control pe disabled si Interrupt Moderation pe disabled.
Problema e ca daca leg inapoi ZTE-ul pe infrastructura am 450 Mb/s, nu 380...

Oricum, astia cer 250 de euro pe chinezaria huawei care se gaseste pe aliexpress cu tot cu wifi la 50$ + transport. Inca n-am testat, dar sper sa nu mi se blocheze netul ca la ONT-ul celor de la UPC cand intru pe torrente.
Eu inca nu comentez fiindca am un amarat de HDD de 80 de gb pe care il folosesc din simplul motiv ca HDD-urile vechi sunt facute cu o tehnologie mult mai rezistenta in timp, adica nu stiu daca am auzit de vreun HDD de 80 gb care sa-si fi dat talpasita pana in 2015 si am avut in mana deja zeci de hdd-uri de 500-1000gb cu probleme, iar de ssd-uri strangi banii/astept pentru noul ssd de 1Gb/s pe 10nm.

Edited by isti37, 25 May 2015 - 23:59.


#8
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Nu se blocheaza des. Eu il am de 2 luni si mi s-a blocat de vreo 3-4 ori, imi spunea Limited si a trebuit sa ii dau restart. Al meu a fost in service la reparat ca are un aptibild pe el :) (puteau macar sa il scoata inainte sa mi-l aduca).
In rest mi s-a parut stabil pe torenti. Nu fluctueaza viteza si nu am intreruperi sau ping mare. Joc WOT cu ping de ~40 .

#9
isti37

isti37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.07.2007
Alt test pe Firefox.
Cu routerul conectat la infrastructura :
[ http://www.speedtest.net/result/4385668476.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Direct ONT in LAN1:
[ http://www.speedtest.net/result/4385673772.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu se conecteaza la internet in LAN2, LAN3 si LAN4 pe Windows 8.1, da eroarea 651 la fel ca la infrastructura direct.

Aceeasi concluzie...

#10
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
gama amd e stiuta ca nu se impaca cu pppoe si viteze mari.

alta problema pe care o vad eu este ca incurci tipul echipamentelor pe care le folosesti. upc nu ofera ont.  ei ofera modemuri de cablu cu sau fara functie de router/wifi.

vitezele proaste au ca cauza probabila configurarea deficitara.
deci ori e ont in bridge mode ori e in router mode. daca e in router mode zte vine configurat in mod dhcp/dynamic.


#11
isti37

isti37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.07.2007

View Postcarmenclara1, on 26 mai 2015 - 00:50, said:

gama amd e stiuta ca nu se impaca cu pppoe si viteze mari.
alta problema pe care o vad eu este ca incurci tipul echipamentelor pe care le folosesti. upc nu ofera ont.  ei ofera modemuri de cablu cu sau fara functie de router/wifi.
vitezele proaste au ca cauza probabila configurarea deficitara.
deci ori e ont in bridge mode ori e in router mode. daca e in router mode zte vine configurat in mod dhcp/dynamic.
UPC in Cluj la case stiu sigur ca ofera modem pe fibra (pe scurt ONT) cu wireless care se blocheaza la net cum ai deschis torrentele.
Eu am si ONT HG8240H si router ZTE ZXHN H298N, doar ca am situatia speciala ca mi-au lasat si fibra si infrastructura veche la usa fiindca nu se impaca ont-ul nou cu router-ul zte gigabit. ONT-ul e in bridge mode fiindca ma pot conecta doar cu pppoe la el.

Am precizat ca viteza maxima pe care am atins-o vreodata era la ~650 Mbps. Imi amintesc precis de 580 Mbps sigur salvat pe undeva prin pc cu un amarat de HDD vechi de 10 ani fara router cand aveam Windows 7. Cu AMD-ul asta nu voi atinge 1 Gbps, dar macar 500 Mbps trebuie sa fie standard.

EDIT: Test nou cu router-ul ZTE, exact dupa cum stiam :

[ http://www.speedtest.net/result/4385712306.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.speedtest.net/result/4385714295.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se pare ca un vecin mi-a mai eliberat din banda...

Acelasi test cu petarda de ONT : (conectat in direct cu pppoe pe pc daca n-ai inteles)
[ http://www.speedtest.net/result/4385721430.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In plus in documentatia ONT-ului viteza maxima e de 900 Mbps, dar sub 900 Mbps tind sa cred ca e ceva limitare de la RDS pe fibra/ONT defect sau testerul de fibra era defect si in realitate semnalul e de tot rasul.

Edited by isti37, 26 May 2015 - 01:30.


#12
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Asa deci problema e de la PC-ul tau si dai vina pe ont. Testele fara ZTE si fara ont unde sunt?

#13
isti37

isti37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.07.2007

View PostdiZy, on 26 mai 2015 - 01:39, said:

Asa deci problema e de la PC-ul tau si dai vina pe ont. Testele fara ZTE si fara ont unde sunt?

De cand am instalat W8.1/am routerul ZTE placa mea de retea  refuza sa se conecteze pe PPPOE pe infrastructura si pe linux si pe windows...

Deja n-am putut sa dorm din cauza ONT-ului si mi-am pus Ubuntu 14.4.2 pe un stick si am facut un test router/ont si acum innebunesc de tot.

Viteza prin router de pe linux :
[ http://i60.tinypic.com/30cx7ww.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

VITEZA PRIN ONT PE LINUX, IN M.. : 896.38 Mbit/s
[ http://i61.tinypic.com/2hodxg7.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by isti37, 26 May 2015 - 03:11.


#14
isti37

isti37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.07.2007
Scuze de dublu post, astea sunt tot pe ONT, ma mir ca n-a iesit inca fum din el ca pe Windows nu se prea impaca.

[ http://i59.tinypic.com/2gu0ahv.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i62.tinypic.com/2rn7qm1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deschideti imaginile in alt tab.

#15
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View Postisti37, on 26 mai 2015 - 00:49, said:


Nu se conecteaza la internet in LAN2, LAN3 si LAN4 pe Windows 8.1, da eroarea 651 la fel ca la infrastructura direct.

Aceeasi concluzie...
Daca e in bridge mode nu merge decat LAN1. Asa il seteaza. Eu mai am pe LAN4 configurat de la ei IPTV-ul.
Interesant ce viteze se prind pe Ubuntu.

#16
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Deci sper ca te-ai lamurit de unde e problema isti37.

Edited by diZy, 26 May 2015 - 11:02.


#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Infrastructura nu e decat un alt ONT aflat pe casa scarii.

Edited by Neaceasca85, 26 May 2015 - 11:38.


#18
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postisti37, on 26 mai 2015 - 01:07, said:

UPC in Cluj la case stiu sigur ca ofera modem pe fibra (pe scurt ONT) cu wireless care se blocheaza la net cum ai deschis torrentele.
minciuna gogonata. altcumva nu avem cum sa caracterizam aceste afirmatii ale tale.
de doccis 3.0 ai auzit?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate