Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat achizitie laptop 3500-4500 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
argumentum

argumentum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.12.2009
Doresc si eu sa achizitionez un laptop bun, cu care sa pot juca orice joc (fara pretentia de a avea detaliile la maxim), respectiv sa il pot folosi in urmatorii 2-4 ani fara a necesita schimbare.
M-am uitat la acest Asus care are cam tot ce cred eu ca este important pentru mine: CPU i7 Haswell, display 17", RAM suficient, HDD la 7200 (nu cred ca am nevoie de SSD), wifi ac...

Pretul pentru el este un pic cam mare, motiv pentru care as dori sa stiu daca sunt si alte optiuni mai bune, eventual mai ieftine. Obligatoriu ar fi procesorul i7 respectiv ecranul pe 17". Wifi ac ar fi bine avand in vedere ca am routerul capabil de asa ceva... De asemenea ma astept sa nu se incalzeasca foarte tare si sa huruie ventilatorul.

Orice idei/sugestii despre acest model sau altul sunt binevenite.

Multumesc!

#2
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Eu recomand Dell, eventual alt model. Personal am avut 2 experiente destul de neplacute cu Asus-urile. Laptopul de pe care scriu acum e un Dell ce l-am luat din Italia in urma cu 5 ani si inca 2 ani mai duce pentru ce am eu nevoie, un N5010.
http://www.emag.ro/l...d/pd/DTFGMMBBM/

Edited by AgroAlex, 25 May 2015 - 18:49.


#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am avut ocazia sa butonez modelul acela de ASUS ROG, merita fiecare banut, are doua bay-uri si ii mai poti adauga oricand si un SSD.
Diferenta dintre HDD-ul inclus si un SAMSUNG EVO 850 este foarte vizibila.
Pe wifi duce fara probleme vreo 20 MB/s sustinut. Daca ai abonament gigabit, merita.
Racirea este si ea foarte buna. Monitorul are unghiuri de vizualizare foarte bune.

Cat despre ecranul FHD, mie mi se pare prea mult in continuare chiar si pt 17", se vede totusi destul de mic textul pe el.

View PostAgroAlex, on 25 mai 2015 - 18:21, said:

Eu recomand Dell, eventual alt model. Personal am avut 2 experiente destul de neplacute cu Asus-urile. Laptopul de pe care scriu acum e un Dell ce l-am luat din Italia in urma cu 4 ani si inca 2 ani mai duce pentru ce am eu nevoie, un N5010.
http://www.emag.ro/l...d/pd/DTFGMMBBM/

Sper ca glumesti, in aceiasi bani se alege cu CPU + placa video mai praf.
Tin sa-ti reamintesc totusi ca Asus au si laptopuri pe la 1200 lei, sper ca nu pe asta iti bazezi comparatiile.

Edited by gumball3000, 25 May 2015 - 18:27.


#4
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015

View Postgumball3000, on 25 mai 2015 - 18:24, said:

Sper ca glumesti, in aceiasi bani se alege cu CPU + placa video mai praf.
Tin sa-ti reamintesc totusi ca Asus au si laptopuri pe la 1200 lei, sper ca nu pe asta iti bazezi comparatiile.

Eu m-am legat strict de calitate si de experietele avute. Prefer un Dell usor mai slab decat un Samsung, Acer sau Asus oricand.

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Compari mere cu pere, lasa exact modelele pe care le-ai avut, daca vrei sa aiba vreo relevanta.
Pana si Acer au laptopuri din gama de varf.
De Samsung habar nu am, dar tot ce am butonat sub 3000 lei m-au lasat cu un gust amar.

#6
vexus_2005

vexus_2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 16.01.2015
http://www.okazii.ro...675m-a174353642
eu l-as lua pe asta...

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
.

Edited by gumball3000, 25 May 2015 - 18:36.


#8
vexus_2005

vexus_2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 16.01.2015

View Postgumball3000, on 25 mai 2015 - 18:36, said:

.
Da asa este. Gaseste mai ieftin daca isi cauta.

Edited by vexus_2005, 25 May 2015 - 18:39.


#9
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015

View Postgumball3000, on 25 mai 2015 - 18:33, said:

Compari mere cu pere, lasa exact modelele pe care le-ai avut, daca vrei sa aiba vreo relevanta.
Pana si Acer au laptopuri din gama de varf.
De Samsung habar nu am, dar tot ce am butonat sub 3000 lei m-au lasat cu un gust amar.

K53S - mi s-a desfacut chipset-ul video de pe placa de baza - 3000 RON
X552VL (parca) - mi s-a dus hardul dupa 2 saptamani - 3300 RON
De atunci am renuntat la Asus. Poate am fost eu mai ghinionist, dar am 10 cunostinte care la recomandarea mea au cumparat N5010 in diferite configuratii si N7010+alte modele business de la Dell si niciunul nu a avut nicio problema. Incerc sa iti atasez un screenshot sa vezi cat a muncit DELL-ul meu.

[ http://s24.postimg.org/gyltqaksl/Untitled12.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by AgroAlex, 25 May 2015 - 18:49.


#10
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Aha, deci ai avut doua modele low-end si acum Asus pute, chiar daca vorbim de un ROG ce matura pe jos cu Dell-ul tau la absolut orice capitol.
Dar ABSOLUT ORICE CAPITOL, daca nu s-a inteles din start. Daca ai dat 3000 lei pe ele, ti-ai dat singur teapa, ca alea nu sunt laptopuri de 3000 lei.

Seria 7000 e premium, corect, dar in niciun caz nu se pupa cu "orice joc", ca scartaie grav.
In plus, seria 7000 e rival direct pentru seria N de la asus, din care face parte si 771JM-ul ala, desi are ROG pe el, nu-i altecva decat un N751.

Sa nu mai zic ca iti cunosti prea iubitele Dell-uri de te-ai bagat singur in ceata.
Cand vor ajunge N5010 (gama Inspiron) seria de Business, sa ma anunti si pe mine.

Laptop de jocuri e asta:
http://www.pcgarage....860m-2gb-black/

Mare, tanc, racit cum trebuie, pe care te joci in voie orice.

Edited by georgik12, 25 May 2015 - 19:11.


#11
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015

View Postgeorgik12, on 25 mai 2015 - 19:09, said:

Aha, deci ai avut doua modele low-end si acum Asus pute, chiar daca vorbim de un ROG ce matura pe jos cu Dell-ul tau la absolut orice capitol.
Dar ABSOLUT ORICE CAPITOL, daca nu s-a inteles din start. Daca ai dat 3000 lei pe ele, ti-ai dat singur teapa, ca alea nu sunt laptopuri de 3000 lei.

Cand am luat eu acele 2 modele iti garantez ca nu erau low-end, pentru unii nici acum nu sunt low end, dar aici nu e vorba despre mine, eu doar mi-am dat cu parerea.

#12
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Seria X si K sunt low-end prin definitie.
Oricat ai plati pentru ele, orice configuratie ar avea, constuctia si sasiul sunt low-end. Punct.

#13
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Hardul pica si pe low-end si pe premium.

"Cand am luat eu acele 2 modele iti garantez ca nu erau low-end."

Inseamna ca ai luat fara sa te informezi. Erau low-end. Au fost proiectate sa fie asa.

#14
argumentum

argumentum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.12.2009
Multumesc tuturor pentru sfaturi!

In principiu prefer un produs nou, cu garantie, in dauna unuia second, din motive destul de evidente. Orice Alienware probabil ca isi merita banii dar sigur nu m-as risca la unul folosit.

Cu Dell am avut experiente bune in trecut. Singura lor problema este ca au un pret prea mare pentru brand, motiv pentru care si diferentele de specificatii fata de Asus.

@georgik12: am facut o comparatie intre cele 2 Asussi nu vad motivul diferentei de pret (poate dual slot de RAM). Imi scapa mie ceva?

Mi-ar fi placut sa primesc si cateva optiuni incadrate in bugetul mentionat...

#15
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Da, ceea ce e sub capota.
Sau cu alte cuvinte, racirea.

G771JM are un cooler din asta:
http://laptopmedia.c.../ROG-G771-4.jpg
2 Heapipe-uri si un radiator amarat.

G751JM arata cam asa:
http://forum.techinf...bad-oc-fix.html
2 ventilatoare separate, cate unul pentru placa video si unul pentru procesor. Cel pentru placa video are 3 heatpipes, cel pentru procesor doua.

Cum configuratia e identica, deci acelasi consum de disipat, care crezi ca o duce mai bine? Posted Image

Alte optiuni n-ai pentru ca nu exista. Doar mai slabe.
Asadar, ai de ales: G751 daca vrei ce-i mai bun, G771 daca vrei ceva mai usor, G551 daca vrei laptop. Si zic asta pentru ca G751-ul nu-i chiar portabil.

Edited by georgik12, 26 May 2015 - 21:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate