Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

De cate ori trebuie sa merg la stomatolog?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
StudLiquid

StudLiquid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 06.03.2015
Deci stiu ca e o intrebare idioata, dar e misto sa pui intrebari idioate care te macina din confortul scaunului de la birou.
Deci am o mica problema cu maseaua, ma mai doare uneori. Am o gaura destul de mare la masea, si sunt curios de cate ori trebuie sa merg la stomatolog ca sa-mi omoare nervul, in caz ca o fac.

#2
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
De cate ori considera medicul ca e nevoie.

#3
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
De câte ori vrei tu. Dacă vrei sa rezolvi problema,  te duci de câte ori vrea medicul.

#4
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View PostStudLiquid, on 25 mai 2015 - 17:21, said:

Deci stiu ca e o intrebare idioata, dar e misto sa pui intrebari idioate care te macina din confortul scaunului de la birou.
Deci am o mica problema cu maseaua, ma mai doare uneori. Am o gaura destul de mare la masea, si sunt curios de cate ori trebuie sa merg la stomatolog ca sa-mi omoare nervul, in caz ca o fac.
e sotia ta cumva ?

#5
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
@ babalaul  daca am inteles gresit ce ai vrut sa spui, imi retrag like-ul. :)

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Te duci prima data sa-ti faci control. Dupa acest prim control, te va programa stomatologul pentru rezolvarea problemelor, iar apoi din 6 in 6 luni (control periodic)

#7
StudLiquid

StudLiquid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 06.03.2015

View PostPololica, on 25 mai 2015 - 17:39, said:

Te duci prima data sa-ti faci control. Dupa acest prim control, te va programa stomatologul pentru rezolvarea problemelor, iar apoi din 6 in 6 luni (control periodic)

Ce control? masea cariata, vreau sa omoare nervul ca sa scap de dureri. Atat.

Nu am puroi, nu e infectata, nu e umflata.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Controlul dureaza 5 minute. Medicul va stabili ce trebuie facut. Deci, Go Planet si programeaza-te! Poate sa dureze o sedinta sau pot fi mai multe. De asta ziceam control.

#9
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Din 6 in 6 luni la control preventiv. Pentru ca medicul sa depisteze aparitia altor eventuale probleme inainte sa ajungi tu la el cu masele sparte si cu nervi de scos.

Zici ca lucrezi intr-un birou. Nu as fi crezut...

#10
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Asta zici tu ca nu ai nimic (puroi, infectie etc) acolo...
RADIOGRAFIE, obligatoriu, pentru a vedea ce este acolo. Se vad si radacinile, in caz ca acea masea trebuie scoasa (si atunci trebuie sa te duci la cineva care face si chirurgie).
De ce sa scoata nervul? Ar putea merge si bine curatata si plombata, Dar asta tot numai medical de specialitate iti poate spune. Unul bun, care se pricepe, nu unul care sa iti zica ceva, eventual care costa si mai mult (avantajos pentru el).
Prima data o programare si apoi vezi cum evolueaza treaba.
Si, obligatoriu control, cel putin o data pe an (cu periaj si detartraj). Ah, si, evident, o igiena corespunzatoare... zilnica.

#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostStudLiquid, on 25 mai 2015 - 17:21, said:

Am o gaura destul de mare la masea, si sunt curios de cate ori trebuie sa merg la stomatolog
Daca iti spune ca trebuie scoasa, nu mai trebuie sa mergi la el, ai 2 variante:
I. Ti-o legi cu ata si apoi de usa, si trantesti usa puternic.
II. Ti-o scot eu gratis,  trasa cu o motocicleta sau o masina 4x4 (la alegere), daca te lasi filmat, si esti de acord sa te pun pe youtub, facebook, unde imi mai place mie.
(iti asigur oameni care sa te tina pe loc, sa nu alergi ca bezmeticul dupa masina)

Edited by Quantum, 25 May 2015 - 18:07.


#12
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View PostStudLiquid, on 25 mai 2015 - 17:21, said:


Deci am o mica problema cu maseaua, ma mai doare uneori. Am o gaura destul de mare la masea, si sunt curios de cate ori trebuie sa merg la stomatolog ca sa-mi omoare nervul, in caz ca o fac.

-te duci o data, ii zici care e maseaua care te doare,iti da o trimitere sa-ti faci o radiografie
-te programeaza,te duci iti face o injectie ,iti scoate nervul cu acele pe canal
-si apoi te programeaza iar pe semne ca sa-ti puna plomba definitiva,daca se merita sa-ti salveze maseaua,sau iti pune stift si coroana daca e prea rupta,dar radacina e buna....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate