Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Carte de munca + PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ad_robotics

ad_robotics

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.05.2015
Sunt angajat pe carte de munca 8ore/zi si vreau sa devin freelancer in timpul meu liber.
Este posibil sa profit din ambele lumi in acelasi timp?

Ce lucruri trebuie sa iau in cont, taxe/cheltuieli.
Am inteles ca un PFA isi plateste singur taxele, dar eu fiind angajat la o firma deja imi plateste firma taxele la stat. Daca devin PFA le platesc de 2 ori?

Intrebarea mea este daca pot lucra la o firma pe carte de munca si sa fiu freelancer in acelasi timp din punct de vedere legal.

Multumesc, Adrian.

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Da, se poate.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Poti sa devii PFA, nu-ti interzice nimeni munca. Fiind angajat nu mai platesti obligatoriu cotizatia la pensii pentru PFA (pana va apare noul cod fiscal ca se schimba regula). In rest platesti impozit 16% si sanatate 5.5% din activitatea PFA.

#4
ad_robotics

ad_robotics

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.05.2015
Va multumesc pentru raspunsurile rapide.

Sunt nou in domeniul asta si mi-ar placea sa aflu mai multe informatii.
Daca ar fi sa imi caut un consultant care sa ma indrume tot drumul si l-asi plati, cum l-asi cauta?
Consultant de care imi trebuie?

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Un contabil bun, sa fie musai din sectorul unde ai Administratia Financiara fiindca fiecare admin e cu hachitele ei.

Nu dublezi taxele platite, fiindca angajatorul iti plateste taxele pe salariu, tu platesti taxele pe activitatea extra-serviciu.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 ad_robotics, on 25 mai 2015 - 13:38, said:

Sunt nou in domeniul asta si mi-ar placea sa aflu mai multe informatii.
Gasesti destule informatii aici: http://forum.softped...sca-etc-si-pfa/

Edited by neagu_laurentiu, 25 May 2015 - 14:10.


#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 overseas, on 25 mai 2015 - 13:43, said:

Nu dublezi taxele platite, fiindca angajatorul iti plateste taxele pe salariu, tu platesti taxele pe activitatea extra-serviciu.
Eu zic sa te mai interesezi si astept sa vad bucuria pe fata ta cand vei care e totalul si marimea taxelor ...:(

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 Quantum, on 26 mai 2015 - 06:42, said:

Eu zic sa te mai interesezi si astept sa vad bucuria pe fata ta cand vei care e totalul si marimea taxelor ...Posted Image

Daca prestezi 8 ore de serviciu pe carte de munca + 4 ore de PFA, e asa cum am spus.

#9
ad_robotics

ad_robotics

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.05.2015

Quote

Eu zic sa te mai interesezi si astept sa vad bucuria pe fata ta cand vei care e totalul si marimea taxelor ...Posted Image

Vreau sa-mi descid PFA in Sibiu in IT CAEN 6201. Pe acest site http://gestiunepfa.r...-de-venit-2014/ scrie ca norma in Sibiu in 2014 era 22.000lei dar pentru 6202!
Codul 6201 nu apare, o fi la fel? Cum asi putea afla exact?

Am mai vazut ceva legat de carnet de munca + pfa. Daca sunt pe 8 ore + pfa atunci norma nu mai e 22.000, ci 11.000 lei.
Din acei 11.000 ar fi doar 16% de platit si ajunge in final la 1.760 lei/an. Am inteles bine asta?

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Normele de venit pentru anul 2015 sunt aici: https://static.anaf...._venit_2015.htm

6201 nu mai e inclus de cativa ani (mergi in sistem real nu la norma cu impozitarea). Fiecare norma prevede ori nu reduceri, de vezut pe caz concret.

Edited by neagu_laurentiu, 26 May 2015 - 10:04.


#11
ad_robotics

ad_robotics

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.05.2015
Se poate schimba pe parcurs sistemul de impozitare?
Adica imi fac acuma pe sistemul real dar apoi (daca e posibil) sa trec pe sistemul de norma de venit?

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Se poate in niste conditii, de regula la inceput de an. Acum prin codul fiscal mai spune ca trebuie sa stai in sistem real doi ani pana la urmatoarea schimbare etc.

Daca vei la norma, mai bine vezi cum poti factura pentru 6202/3 clientului.

#13
ad_robotics

ad_robotics

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.05.2015
Numele PFA-ului trebuie sa fie numele meu si daca am un nume comun ce fac? sa zicem ca ma cheama Pop Ion, acele 3 variante valide ar fi: Pop Ion PFA si Pop I. PFA.
Dar sunt doar 2 si imi trebuie minim 3, care ar fi al treilea si oricum ar fi deja multi inscrisi cu exact acelasi numa, fiind un nume comun. Parca in loc de PFA mai pot scrie si persoana fizica autorizata, dar asta ma lasa cu maxim 4 variante. Sigur sunt mai multi Pop Ion cu un pfa in romania.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
In procedura de infiintare mai intai se rezerva un nume. Daca rezulta conflict te sfatuiesc cei de la Registrul Comertului ce sa faci.

#15
ad_robotics

ad_robotics

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.05.2015
Am nevoie de casa de marcat ca si programator sau doar stampila?
Daca imi caut joburi pe site-uri ca freelancer.com cum se factureaza? Clientul imi trimite banii direct in cont? Cam care este procedura de plata/facturare in cazul unui freelancer online?

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Casa de marcat nu, ea e necesara cand vinzi direct populatiei printr-un magazin ori nu e cazul la tine. Stampila, da si nu, mie doar pe la unele banci mi-a cerut in rest nu. Cu banii tu decizi cum iti convine, cum te intelegi cu respectivul client, nu exista standard universal.

Edited by neagu_laurentiu, 26 May 2015 - 14:57.


#17
ad_robotics

ad_robotics

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.05.2015
Inca o intrebare, fiindca sunt angajat pe carte de munca 8 ore si vreau sa devin PFA - freelancer in timpul meu liber, trebuie sa completez actele necesare pentru infiintarea PFA-ului altfel?
Pe scurt, ce diferente sunt pentru mine la infiintare si la platirea taxelor daca sunt si angajat pe carnet de munca?

Edited by ad_robotics, 26 May 2015 - 15:09.


#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu trebuie altfel completat. Faptul ca mai ai un contract de munca altundeva implica (optional) doar neplata CAS (pensii) pentru PFA (necompletarea formularului 600 la ANAF dar asta nu va mai tine mult pentru ca va intra noul cod fiscal in vigoare si se va anula) cat si la reducerea normei de venit (unde e cazul).

 ad_robotics, on 26 mai 2015 - 15:08, said:

carte de munca
carnet de munca
Nu mai sunt de actualitate acesti termeni, doar contract individual (si colectiv unde e cazul) de munca ai, vechile carti de munca sunt acum electronice.

Edited by neagu_laurentiu, 26 May 2015 - 15:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate