Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Taxiuri fara sofer in New York incepand din 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
http://www.pocket-li...ss-cars-by-2016

http://www.auto-bild...nome-64555.html

Google a semnat un acord cu primăria din New York pentru înlocuirea taxiurilor clasice cu mașini autonome

Se zice că șoferii de taxi din New York nu sunt cei mai politicoși din lume, iar Google, împreună cu primăria orașului american au semnat un acord pentru introducerea vehiculelor autonome.
Conform oficialităților din New York, până în 2016, se doresc 5.000 de astfel de mașini pe străzile metropolei americane. Vehiculele autonome care vor servi drept taxi vor fi echipate cu un ATM, cu automate cu mâncare și cu un sistem de entertainment mult mai bun.

Flota de taxiuri autonome va fi botezată Zipper, iar mașinile vor fi numite Zippie. În prezent, pe străzile din New York se află 13.000 de taxiuri, dar oficialii Google spun că flota Zipper nu va fi la fel de numeroasă deoarece un Zippie poate fi mai rapid cu 50% decât un șofer obișnuit. Acest lucru va putea fi posibil datorită sistemelor de navigație și de comunicare dintre vehicule.
Un client va putea comanda un Zippie fie prin metoda clasică (ridicarea mâinii), fie cu ajutorul unei aplicații dedicată telefoanelor inteligente.

...........
Intr-un alt studiu al celor de la Uber se estimeaza ca taxiurile fara sofer vor putea inlocui pana la 90% din masinile conventionale, fiind per km mai ieftine decat propriul auto.

#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Sa intelg ca din 2017-2020 in NY vor exista taxiuri de genu' asta ?
Spoiler


#3
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
O fi avansat tehnologia atat de mult? Ca daca nu, masinile alea vor omora oamenii...

#4
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008

View Posttom_1133, on 21 mai 2015 - 14:23, said:

Sa intelg ca din 2017-2020 in NY vor exista taxiuri de genu' asta ?
Spoiler

Cu singura diferenta ca, fetele soferilor vor fi in continuare de africani, chinezi....

#5
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View PostJm3k3ritza, on 21 mai 2015 - 14:36, said:

O fi avansat tehnologia atat de mult? Ca daca nu, masinile alea vor omora oamenii...

Yea man a avansat:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TsaES--OTzM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu cred ca vor 'omora' oameni fiindca vor fi programate ca conduca defensiv nu 'taximetrist de rahova-ferentari style'. Probabil ca atunci cand le depasesti nu se apuca sa accelereze in fatza ta ca sa puna stopuri bruste.. deh...

Vezi ca si un baiat roman de vreo 19 ani a facut ceva asemanator, masina care se conduce. Il cheama Stefan sau Ionut Budesteanu. Din moment ce un pusti, destept ce-i drept, nu incape indoaial, insa care nu dispune de cine stie ce fonduri a putut sa faca un prototip functional nu vad de ce nu ar putea face google ceva serios. Mai ales ca-i si rost de malai.

#6
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uCezICQNgJU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se bazeaza pe LIDAR, senzorii sunt mai sus decat ochii soferilor, vad mai bine, mai departe, prin noapte si ceata.
Si judeca si rasjudeca in milisecunde, masoara cu precizie si nu doar "li se pare", etc.

Sunt doua criterii unde sunt vulnerabile, tocmai datorita faptului ca sunt facute sa protejeze oamenii.

1. Pietonii si ceilalti soferi ar abuza, neacordant drept de trecere, stiind ca computerul nu va forta trecerea
2. Pot fi introduse si atrase in blocaje, pt talharia calatorilor, furtul marfii. Un sofer de TIR trece peste tine...

Edited by Hedonist, 21 May 2015 - 15:39.


#7
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Super, abia astept si in Europa. In Marea Britanie parca sunt incepute deja testele.

#8
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Oare e bine sa inlocuim omul cu robotul in absolut fiecare domeniu?

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Da pe ploaie si ninsoare cum sa descurca, atunci cand nu sunt linii de demaratie? Asa pe soare si bunica-mea se pricepe.

#10
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Si daca ma grabesc taxiurile alea ma duc repede sau merg defensiv  ,  ca daca pierd avionul numai de defensive nu imi arde  .
Cred ca vor fi un fel de troleibuze mai mici  , gen'  adica traseu fix,  poate le fac aia si o banda proprie  . Nu cred pina nu vad asa ceva care fuge prin trafic si gaseste adrese singura  ,  printre blocuri   .

#11
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Singura problema care imi scapa , este cum va arata softul masinii , sa si inteleaga ce se intimpla in trafic .
Sint n situatii in trafic , cind la bulibaseala , nu se circula dupa reguli ci dupa cum se inteleg soferii , de multe ori din priviri ...

#12
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu confunda circulatia din NY cu cea din buc

pe mine ma ingrijoreaza urmatorul fapt!
in bucuresti sunt aproximativ 10k licente taxi... in NY sunt doar 13k?!? nu-i cam mica diferenta? raportat la suprafata si populatie??? ori au ei prea putine, ori noi prea multe!

n-au cum sa omoare pe nimeni... poate doar vreun drogat... in NY nu-i atata debandada in circulatie

ma intreb cum se apara de jafuri, daca fura banditii masina cu tot cu ATM? :)

#13
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
In orice oras din lumea asta eu cred ca taximetria este o combinatie fericita intre Decret si initiativa personala , poate ma insel dar daca un taxiu in NY nu alearga in pas vioi cind clientul este grabit si le stie cu tipsul inseamna ca ceva nu e ok. Repet , poate gresesc eu sau am vazut prea multe filme.
Idea este ca toata treaba este un experiment desfasurat pe strazile din NY , pe viu , in trafic , daca cineva a inventat algoritmi atit de jmekeri mai este doar un pas pina la femeia bionica si in sfirsit o ard si eu pe Pamela Anderson , chiar daca e facuta din cauciuc si tranzistori . O sa fie ca masina care consuma 1 litru la suta , dar nu iti spune nimeni ca merge cu 50 la ora si cu vint din spate , un mare fis.

Edited by lil debul, 21 May 2015 - 20:37.


#14
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postlil debul, on 21 mai 2015 - 20:36, said:

in trafic , daca cineva a inventat algoritmi atit de jmekeri mai este doar un pas pina la femeia bionica si in sfirsit o ard si eu pe Pamela Anderson , chiar daca e facuta din cauciuc si tranzistori . O sa fie ca masina care consuma 1 litru la suta , dar nu iti spune nimeni ca merge cu 50 la ora si cu vint din spate , un mare fis.

Adica tu o voiai pe Pamela doar pentru un fas?????

Sa inteleg ca de la Baywatch n-ai mai avut vreme de televizor? Pamela acum e trecuta, au aparut altele... noi barbatii suntem ca vinul, cand ne invechim devenim mai buni, femeile sunt ca laptele, cu timpul se acresc.

Edited by Bogdansv1, 21 May 2015 - 21:08.


#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai Posted Image
la ny, traficul dupa cum ai observat e supermonitorizat, taximatristii sunt de regula imigranti... indieni, arabi, etc... nu-si permit sa fie vioi, ca-i arde politia in primul rand si in subsidiar, ii mierlesc partenerii de trafic (dupa cum stii, acolo toata lumea are arme)... n-ai sa vezi taximetrist croşetând... soferii de taxi sunt angajati, nu lucreaza la plan Posted Image

co,puterul apreciaza mult mai corect distantele si vitezele, poate calcula traiectorii... cu putina logistica, informatii despre trafic, cred ca sunt mai eficiente decat un taxi condus de un indian... (lucreaza 24/7)

Edited by Nero-d, 21 May 2015 - 22:26.


#16
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Eu zic ca o sa radem. Sa nu uitati, o sa ne simtem bine cand vom vedea la stiri povesti cu aceste taxiuri.

#17
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View PostJm3k3ritza, on 21 mai 2015 - 14:36, said:

O fi avansat tehnologia atat de mult? Ca daca nu, masinile alea vor omora oamenii...
Bine ca au trimis oameni pe luna si i-au adus teferi inapoi , cu 50 de ani in urma, si tu te miri daca o masina poate sa faca taxi singura.

View Postpotae, on 21 mai 2015 - 15:07, said:


Yea man a avansat:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TsaES--OTzM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu cred ca vor 'omora' oameni fiindca vor fi programate ca conduca defensiv nu 'taximetrist de rahova-ferentari style'. Probabil ca atunci cand le depasesti nu se apuca sa accelereze in fatza ta ca sa puna stopuri bruste.. deh...

Vezi ca si un baiat roman de vreo 19 ani a facut ceva asemanator, masina care se conduce. Il cheama Stefan sau Ionut Budesteanu. Din moment ce un pusti, destept ce-i drept, nu incape indoaial, insa care nu dispune de cine stie ce fonduri a putut sa faca un prototip functional nu vad de ce nu ar putea face google ceva serios. Mai ales ca-i si rost de malai.
Mai nasol o sa fie ca nu mai poti sa-i zici soferului sa te duca la "fetite" sau la baietii care vand ierburi.

#18
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Nici nu este nevoie , alea sint vehicolele pt. populatia viitorului , pt. corecti politic.
Nu e panica , ma repet , e doar un experiment pe viu , s-au dat niste bani ca se se inchirieze niste strazi in NY    pe care sa mearga niste masinute lesinate , cred ca si clientii sint falsi. Nu exista algortim care sa prevada TOT iar cind vorbim de masini si oameni asta e cam nasol.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate