Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

lg g2 vs ... ?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
arkadium

arkadium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 04.09.2009
Ma bate gandul sa imi iau un LG G2, 16gb de pe okazii, care sa mai fie inca in garantie , cu factura. poti gasi pe okazii anunturi care sa indeplineasca aceste conditii, la preturi ce incep undeva pe la 850 ron -  la useri cu scoring f bun.

din cate am observat acest model este foarte laudat in review-uri, exceland la foarte multe capitole, chiar si acum, la aproape 2 ani de la lansare. printre atuurile sale se numara - rezolutie display f buna,  screen-to-body ratio 75.9%, 2 MB RAM, autonomie excelenta, si multe altele.

insa, am observat ca foarte multi utilizatori s-au plans pe net de probleme destul de ample, cum ar fi -
- touch screen cu portiuni inactive, calitatea sunetului in convorbire lasa de dorit, focalizare foarte lenta si  defectuosa pe partea de video...

de aceea as vrea sa imi recomandati un alt model comparabil in caracteristici cu LG G2 insa fara acele probleme.
pretul max 900 RON SH, dar inca in garantie ,  pe care poate l-ati avut/il aveti inca.

caracteristici dorite

- display intre 5 - 5.2 inch - nici mai mare, nici mai mic
- minim 1.5 ram - ideal 2 ram
- android min. kitkat
- filmare full HD, fara probleme de focalizare - nu ma intereseaza pozele..
- screen-to-body ratio  - cat mai buna
- autonomie baterie rezonabila


mentionez ca il voi folosi preponderent pentru browsing, auditie muzica in casti, filmulete de familie, multitasking. - nu ma intereseaza jocurile.

multam anticipat!


#2
ag3nt

ag3nt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 21.06.2013
Daca nu vrei jocuri iti recomand un Windows phone, la acest pret găsești nou un Lumia 640, second hand găsești 830 (care sta foarte bine pe partea foto-video)

Deși nu am avut contact cu g2, am citit lucruiri bune despre el, de mentionat ca pe partea de video nici măcar g3 nu o duce prea bine, deci nici de la g2 nu prea poti avea mari așteptări.

#3
Blu_E

Blu_E

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 06.05.2015
Iti recomand SAMSUNG GALAXY GRAND PRIME, are camera de 5mp in fata, 8mp in spate, android 4.4 KitKat, in curand Lollipop, ecran de 5.0 inch... Posted Image

[ http://www.etcfn.com/wp-content/uploads/2015/04/1104e4898f005056b743bc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Edited by Blu_E, 06 May 2015 - 22:13.


#4
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009
LG G2 sta foarte prost la gasirea semnalului GPS si când il gaseste, fericirea ii si pierde repede, in rest telefonul este ok. Poti sa te uiti si dupa un Galaxy S4.

#5
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
La G3 nu sunt probleme de focalizare, poate sta cel mai bine la capit. asta(are un senzor dedicat).G2 are o problema cu sunetul la filmare, nu cu focalizarea.
Poate pe 5.0 lucrurile s-au remediat...intreaba pe topicul dedicat.
Eu l-am folosit pe un custom rom (cloudy) si am fost super multumit de el.
Dar cel mai bine intreaba acolo.

Edited by ionut_blue, 06 May 2015 - 22:20.


#6
arkadium

arkadium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 04.09.2009

 Blu_E, on 06 mai 2015 - 22:11, said:

Iti recomand SAMSUNG GALAXY GRAND PRIME, are camera de 5mp in fata, 8mp in spate, android 4.4 KitKat, in curand Lollipop, ecran de 5.0 inch... Posted Image

[ http://www.etcfn.com/wp-content/uploads/2015/04/1104e4898f005056b743bc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


multam, insa are doar 1 mb de RAM ceea ce mi se pare cam putin pe android...

 ag3nt, on 06 mai 2015 - 22:06, said:

Daca nu vrei jocuri iti recomand un Windows phone, la acest pret găsești nou un Lumia 640, second hand găsești 830 (care sta foarte bine pe partea foto-video)

Deși nu am avut contact cu g2, am citit lucruiri bune despre el, de mentionat ca pe partea de video nici măcar g3 nu o duce prea bine, deci nici de la g2 nu prea poti avea mari așteptări.

nu exclud din start windows phone. iar Lumia 830 mi s-a parut destul de interesant si mie...insa nu prea se impaca ideea de multitasking cu windows phoneul..cel putin din cate stiu eu ...

 ionut_blue, on 06 mai 2015 - 22:19, said:

La G3 nu sunt probleme de focalizare, poate sta cel mai bine la capit. asta(are un senzor dedicat).G2 are o problema cu sunetul la filmare, nu cu focalizarea.
Poate pe 5.0 lucrurile s-au remediat...intreaba pe topicul dedicat.
Eu l-am folosit pe un custom rom (cloudy) si am fost super multumit de el.
Dar cel mai bine intreaba acolo.

dar daca ii bag un rom, pot reveni usor  la softul initial fara sa pierd garantia...? nu ma prea pricep..

#7
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Sa ai neaparat garantie daca il iei.
Poti pune custom rom si poti reveni la stock.
Vezi ca bateria nu o poti scoate...orienteaza-te spre unul mai nou daca il iei second.

#8
arkadium

arkadium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 04.09.2009

 ionut_blue, on 06 mai 2015 - 22:54, said:

Sa ai neaparat garantie daca il iei.
Poti pune custom rom si poti reveni la stock.
Vezi ca bateria nu o poti scoate...orienteaza-te spre unul mai nou daca il iei second.

ms mult pt sfat. am gasit unul care mai are garantie inca vreo 10 luni..

#9
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007

 ovi_dany, on 06 mai 2015 - 22:15, said:

LG G2 sta foarte prost la gasirea semnalului GPS si când il gaseste, fericirea ii si pierde repede, in rest telefonul este ok. Poti sa te uiti si dupa un Galaxy S4.

Al meu gaseste semnal gps in mai putin de 1 minut dupa ce i-am dat traseul, si nu il pierde absolut deloc. Pot sa zic ca sunt foarte multumit de gpsul lui G2.

#10
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 Blu_E, on 06 mai 2015 - 22:11, said:

in curand Lollipop, ecran de 5.0 inch... Posted Image



cine te-a mintit ca o sa primeasca Lillipop?

Initiator, in banii care vrei sa ii dai, eu iti recomand un Samsung Galaxy Grand 2, ecran 5.25 hd, quad core, 1.5 gb de ram, camera de 8 cu filmare fullhd si il gasesti si in varianta dual sim, eu am ales single sim cu LTE

#11
arkadium

arkadium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 04.09.2009

 robylup, on 07 mai 2015 - 10:10, said:


cine te-a mintit ca o sa primeasca Lillipop?

Initiator, in banii care vrei sa ii dai, eu iti recomand un Samsung Galaxy Grand 2, ecran 5.25 hd, quad core, 1.5 gb de ram, camera de 8 cu filmare fullhd si il gasesti si in varianta dual sim, eu am ales single sim cu LTE
sa inteleg ca il ai de mult timp si esti multumit de cum se misca la 1,5 gb ram? nu are lag in multitasking?

#12
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Nu, il folosec f mult in multitasking, mai ales pe office, browsing si programe de birou, il am de vreo 10 luni, l.am avut si pe precedentul si multumit de ambele
In fundal merge si facebook-ul, whatsapp si yahoo mail

Edited by robylup, 07 May 2015 - 10:33.


#13
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Galaxy S4 Black Edition, sau pentru muzica htc one M7.

#14
arkadium

arkadium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 04.09.2009
cum vi se pare pretul de 950 ron pe un LG G2, cu inca 10 luni de garantie, care cica arata si functioneaza fb?

#15
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Cam mare...

#16
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

 arkadium, on 07 mai 2015 - 22:05, said:

cum vi se pare pretul de 950 ron pe un LG G2, cu inca 10 luni de garantie, care cica arata si functioneaza fb?
Dacă arată perfect cu toate la el e un preț bun.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
GPS - ul nu merge?  Comparativ cu ce? Îl folosesc în trafic, Waze și GMaps și nu am întâmpinat probleme majore.

Și sa recomanzi un Samsung inferior nu vad de ce.  G2 este considerat mai bun decât S4, și sa recomanzi un telefon mediu, cu ecran varză, procesor mai slab, camera slaba, baterie mica contra G2 care încă se mișcă impecabil, multitasking brici, CPU și GPU performant și 2 GB (nu mega :) ) de ram mi se pare ciudat.  Doar pentru ca îl ai tu nu înseamnă că și e mai bun.  Doar pentru ca scrie Samsung pe el nu înseamnă că e mai bun decât flagshipul  LG din 2013

Eu as lua tot G2 și acum dacă ar fi nevoie sa fiu pus în situația de a-mi schimba G2-ul :)

Edited by MembruAnonim, 08 May 2015 - 12:46.


#18
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 MembruAnonim, on 08 mai 2015 - 12:44, said:

GPS - ul nu merge?  Comparativ cu ce? Îl folosesc în trafic, Waze și GMaps și nu am întâmpinat probleme majore.

Și sa recomanzi un Samsung inferior nu vad de ce.  G2 este considerat mai bun decât S4, și sa recomanzi un telefon mediu, cu ecran varză, procesor mai slab, camera slaba, baterie mica contra G2 care încă se mișcă impecabil, multitasking brici, CPU și GPU performant și 2 GB (nu mega :) ) de ram mi se pare ciudat.  Doar pentru ca îl ai tu nu înseamnă că și e mai bun.  Doar pentru ca scrie Samsung pe el nu înseamnă că e mai bun decât flagshipul  LG din 2013

Eu as lua tot G2 și acum dacă ar fi nevoie sa fiu pus în situația de a-mi schimba G2-ul :)
Daca cu mine discutai, atunci imi permit sa iti raspund.
Eu nu am spus ca este mai bun, am spus ca il poate avea ca varianta nou vs lg sh, eu unul nu agreez produsele folosite de altii inaintea mea.
2. Sotia are un lg g2, luat nou la abonament Telekom si sincer daca nu dadeam banii de un plin pe el, il vindeam.
Degeaba are 2gb de ram ca se misca grelut, pe grand l.am adus la performante similare cu g2.ul prin root si scotand blootware.ul Samsung.
Sotia il foloseste pe whatsapp, facebook, ceva carti si apeluri cam 15 min pe zi.
Eu il rup in doua, lucrez in vanzari si ma tine cam bateria cu 18 ore mai mult.
Ecranul nu ma intereseaza, ca nu vad filme full hd pe el, pt filme am investit in tv. Poate oi fii eu necunascator, dar filmare fullhd e la fel la orice camera.
Gps.ul la fel.
Dar repet, eu l.am recomandat ca telefon nou vs telefon sh,nu nou contra nou, acum depinde pt ce are nevoie.
Si te asigur, daca o tii in mana un Grand 2 o sa.ti schimbi parerea , eu nu cumpar telefoanele din auzite sau benchmark.uri, le cumpar dupa ce pun mana pe ele.
Nu poti sa te caci in gusturile mele, ca eu nu am facut.o
Pentru mine este telefonul perfect in momentul asta si imi place, injura.ma!

Edited by robylup, 08 May 2015 - 14:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate