Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

amețeli după alergat

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015
Bună la toată lumea,

Am următoarea problemă. După ce termin de alergat mă apucă uneori stări de amețeală. Uneori mai puternice iar alteori mai puțin puternice. Mă gândesc că probabil ar fi că nu ajunge destul oxigen la creier când alerg mai ales că tind să mă forțez destul de tare. Nu pot să mă laud că alerg nu știu cât de mult dar fiind destul de gras e maximul cât îl pot da când alerg. Și când mă opresc din alergat nu e din cauză că nu mă mai țin picioarele ci mai mult că mi-e foarte greu să respir și simt că nu mai am aer. E normal ce mi se întâmplă? Și dacă nu, aveți anumite sfaturi în legătură cu alergatul? Aș prefera să nu fiu trimis la ceva antrenor sau om profesionist în domeniu deoarece nu fac sport de performanță ci încerc doar să duc o viață cât de cât mai sănătoasă (mai ales că munca mea impune să stau toată ziua în fața unui PC).

Mulțumesc anticipat.

#2
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Nu cred sa fie de la oxigen, poate glicemia

#3
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu stii sa respiri cand alergi. Nu tragi aer suficient si de aici ametelile si greutatea in respiratie.

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
Si o tensiune crescuta poate da ameteala. Nu-ti forta limitele. Poate ar fi o idee buna sa ceri parerea si unui doctor.

#5
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Sunt doua posibile variante: sau alergi prea multi si te suprasoliciti sau ai tensiune. Ideal ar fi sa consulti un medic.

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,143
  • Înscris: 10.07.2013
Inainte sa te apuci de alergat, trebuie sa te duci la medicul de familie, pentru a-ti lua tensiunea si sa faci un EKG!Posted Image

Altfel o sa auzim de tine la stirile de la ora 17:00!

Edited by xmanyacs77, 06 May 2015 - 19:30.


#7
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Încearcă să alergi prin casă :) (chiar și pe loc) fără pantofi și vezi dacă și așa ai amețeli.
Dacă afară abia reușești să alergi 10 minute, în casă vei reuși lejer 20, fără să-ți bată inima mai rapid decât trebuie pentru a slăbi.
În câteva săptămâni vei ajunge la 30-40 de minute (îți va crește rezistența) și vei putea încerca și afară.

#8
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Nu fugi ca disperatu' și nu te opri brusc din alergat.

#9
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Sigur nu alergi in cerc?

Du-te la doctor. Poti sa ai probleme cu tensiunea. Sau cu urechea interna. Dar asta iti poate spune doar un medic, nu cineva pe forum.

#10
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Așa amețesc și majoritatea fetelor (care nu au rezistență), asta nu înseamnă că au probleme de sănătate.

#11
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,376
  • Înscris: 28.09.2009
Eu zic ca e destul de normal ce se intampla.
Daca nu esti obisnuit mai ales....
Eu alerg de aproximativ 7 ani, saptamanal si cateodata alerg si cate 17 km in drum drept. Cateodata fortez foarte mult la deal pe distante scurte si acolo este foarte solicitant si patesc si eu la fel, mai rar, dar se intampla.

#12
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006

 Omule, on 06 mai 2015 - 19:08, said:

Bună la toată lumea,

Am următoarea problemă. După ce termin de alergat mă apucă uneori stări de amețeală. Uneori mai puternice iar alteori mai puțin puternice. Mă gândesc că probabil ar fi că nu ajunge destul oxigen la creier când alerg mai ales că tind să mă forțez destul de tare. Nu pot să mă laud că alerg nu știu cât de mult dar fiind destul de gras e maximul cât Ă®l pot da când alerg. Și când mă opresc din alergat nu e din cauză că nu mă mai țin picioarele ci mai mult că mi-e foarte greu să respir și simt că nu mai am aer. E normal ce mi se Ă®ntâmplă? Și dacă nu, aveți anumite sfaturi Ă®n legătură cu alergatul? Aș prefera să nu fiu trimis la ceva antrenor sau om profesionist Ă®n domeniu deoarece nu fac sport de performanță ci Ă®ncerc doar să duc o viață cât de cât mai sănătoasă (mai ales că munca mea impune să stau toată ziua Ă®n fața unui PC).

Mulțumesc anticipat.
Pe scurt, e normal. Lipsa de antrenament și pulsul destul de ridicat își spun cuvântul. Nu te mai opri brusc. Lasa-ti loc de "cool down " Scade treptat viteza, pana ajungi la cea de mers, mai mergi un minut și nu ar mai trebui sa amețești.

#13
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

 Omule, on 06 mai 2015 - 19:08, said:

Am următoarea problemă. După ce termin de alergat mă apucă uneori stări de amețeală. Uneori mai puternice iar alteori mai puțin puternice.


Salutare!

Ametesti pentru ca nu stii sa respiri corect si te fortezi. Ca sa eviti, incearca sa ai o respiratie constanta la alergat si sa nu te opresti brusc! Dupa ce ai terminat de alergat, incearca sa mergi la un ritm mai mic timp de cateva minute pana iti revine pulsul si respiratia. Incearca sa treci de la o alergare usoara pana la mers, ridicand mainile deasupra capului ( ca si cum ai vrea sa zbori, pe laterala) in timp ce inspiri, si expiri odata cu lasarea lor pe langa corp; miscare ajuta sa iti maresti cutia toracica cat poti si sa intre mai mult aer.

Sa nu bei niciodata apa dupa ce te-ai fortat, exista posibilitatea sa dai afara tot ce ai mancat inainte cu 3-4 ore de alergat!

#14
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Eu zic că știe corpul mai bine decât noi cum trebuie să respire.
N-ai cum să respiri constant fără să ai rezistență, oricât ai încerca.

#15
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006
Eu zic ca dacă îl lași pe corp sa respire cum știe el, nu scapi de problemele astea niciodată. Te forțezi sa respiri corect cat te tine. Când nu mai poți te oprești. Și tot asa pana când înveți sa respiri corect când alergi și îți va creste și rezistenta în același timp. Cel mai bun barometru e sa îți urmărești ritmul pașilor. Inspiri pe doi pași, expiri pe doi pași. Și aia e..

#16
thepunishmentofgod

thepunishmentofgod

    I live for the beat!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.08.2013
Eu alerg aproape in fiecare seara si vreau sa spun ca am avut simptomele pe care le reclami tu, dar asta mi se intampla atunci cand nu lasam sa treaca suficient timp dupa ce mancam. Daca nu astept macar 1 ora si jumatate simt ca imi vine mancarea inapoi si ma ia cu ameteli si greturi. Ma gandeam ca ar fi o posibilitate, in eventualitatea in care te regasesti in cele scrise mai sus, dar daca alergi dimineata, spre exemplu, pe stomacul gol, atunci se exclude ipoteza asta.

O alta cauza ar fi faptul ca te fortezi prea mult, avand in vedere ca in restul zilei esti sedentar. Consider ca 25-30 de minute de alergare continua sunt suficiente.

Edited by thepunishmentofgod, 07 May 2015 - 23:27.


#17
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Ia-ti cu tine o butelie de oxigen. O sa alergi ca o caprioara fara sa mai ametesti.

#18
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015
Exista doua posibile cauze sau chiar trei : probleme cardiace(sa-ti faci un EKG), suprasolicitare si aici intervine lipsa oxigenarii corespunzatoare si carenta de vitamine.Un program de exercitii bine structurat este ceea ce probabil ai nevoie si expunerea treptata la efort , impreuna cu o alimentatie corespunzatoare.

Edited by light_flame, 08 May 2015 - 05:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate