Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

retinere permis - recomandata

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Am primit o recomandata prin posta si gandul ma duce la un incident auto de acum 3 saptamani.

Pe scurt, depasire TIR pe dubla continua, ma opreste politia dupa curba imediat (stateau la panda cu vizibilitate pe portiunea respectiva, unde am depasit) si imi comunica exact ce ma asteptam - retinerea permisului 30 zile + amenda; ok, toate bune si frumoase, ii dau actele, il astept sa faca PV ul si sa-mi dea dovada care se da in asemenea cazuri, dar dupa ce stau 10 min in masina asteptand sa completeze documentele, ma cheama afara din masina, imi da toate actele, inclusiv permisul si imi spune sa fiu mai atent pe viitor. Ii multumesc frumos si plec cu toate actele, inclusiv permisul.

Poate sa-mi retina permisul prin recomandata dupa ce m-a oprit, m-a controlat etc etc atunci, pe loc ? Nu se retinea direct permisul atunci ?

Intreb nu ca ma intereseaza sa evit o asemenea pedeapsa, ci doar ca sa stiu daca e posibil asa ceva, sa retina prin recomandata desi am fost oprit si controlat pe loc; pt ca in cazul in care poate fi vb de retinerea permisului, vreau sa mai aman 2-3 saptamani, adica sa nu ma duc la posta acum, ci abia la a doua-treia instiintare..

Multumesc,

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Ai primit procesul verbal?L-ai semnat?Acolo ce scrie?


ps.

Asta-i de antologie:...Pe scurt, depasire TIR pe dubla continua, ma opreste politia dupa curba imediat (stateau la panda cu vizibilitate pe portiunea respectiva,....
Evident,politia este a dracului iar agentii rutieri niste Garcea boschetari,nu-i asa?

#3
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 26.02.2010
Poate este vreo amenda de la vreun radar, parcare gresita. Daca vroiau sa iti ia atunci permisul, ti-l ridicau pe loc. Mergi si ridica linistit recomandata, ca s-ar putea sa mai platesti si taxa de depozit.

#4
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 adisz, on 06 mai 2015 - 12:21, said:

Ai primit procesul verbal?L-ai semnat?Acolo ce scrie?


ps.

Asta-i de antologie:...Pe scurt, depasire TIR pe dubla continua, ma opreste politia dupa curba imediat (stateau la panda cu vizibilitate pe portiunea respectiva,....
Evident,politia este a dracului iar agentii rutieri niste Garcea boschetari,nu-i asa?


N-am semnat nimic, nici nu mi-a aratat PV, nu stiu ce a facut el in timpul cat l-am asteptat, eu credeam ca face PV, dar cum am spus anterior nu mi-a aratat nimic, doar mi-a dat actele.
Ref la politie, abtine-te, n-am nimic cu agentii.

#5
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 26.02.2010
Cand te-au oprit, probabil au trecut si ei in fisa ca au mai controlat pe careva.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 tablagiu_xxx, on 06 mai 2015 - 12:28, said:



N-am semnat nimic, nici nu mi-a aratat PV, nu stiu ce a facut el in timpul cat l-am asteptat, eu credeam ca face PV, dar cum am spus anterior nu mi-a aratat nimic, doar mi-a dat actele.
Ref la politie, abtine-te, n-am nimic cu agentii.

Pai stai linistit atunci.Tu doar presupui ca are legatura cu depasirea.Du-te si ridica recomandata si SA NU UITI SA NE TII la curent.

ps.
Daca zici ca n-ai nimic cu agentii de ce a fost nevoie sa specifici ca stateau la panda?Posted Image Crezi ca daca nu stateau la panda,fapta era alta?

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

 tablagiu_xxx, on 06 mai 2015 - 12:12, said:

Am primit o recomandata prin posta si gandul ma duce la un incident auto de acum 3 saptamani.
Ai primit-o deja sau doar avizul?
Vezi cine e expeditorul, citeste-o, vezi despre ce e vorba.
Poate e o invitatie la nunta sau chiar o citatie la proces.
De unde sa stim noi de unde e?
Nu ti-era mai usor sa vezi de unde e plicul?

#8
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 dorin_2k, on 06 mai 2015 - 13:20, said:

Ai primit-o deja sau doar avizul?
Vezi cine e expeditorul, citeste-o, vezi despre ce e vorba.
Poate e o invitatie la nunta sau chiar o citatie la proces.
De unde sa stim noi de unde e?
Nu ti-era mai usor sa vezi de unde e plicul?

N-am ajuns la posta inca, ieri am gasit doar avizul in posta si teoria conspiratiei m-a dus cu gandul la respectivul incident.
Intrebam doar daca se practica sa ti se retina permisul prin recomandata, desi am fost oprit si verificat de politie la locul faptei.
Nu va intrebam ce e in plic ...
Oricum o sa merg la posta, ca doar nu e antrax, dar voiam sa stiu daca ma pot astepta la ce am bolduit mai sus.

Edited by tablagiu_xxx, 06 May 2015 - 13:27.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Esti tare! Ai primit un aviz si intrebi daca se retine permisul?
Vezi ca daca primesti un mail poti castiga o excursie. ;)
Iar daca primesti un apel cu numar ascuns ai de plata pe factura 100€.

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Cine te astepti sa-ti retina permisul? Functionara de la posta?

#11
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Daca iti luau permisul pentru depasirea aia, o faceau pe loc (sunt patit :D) si-ti dadeau dovada.

#12
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 dani.user, on 06 mai 2015 - 14:21, said:

Cine te astepti sa-ti retina permisul? Functionara de la posta?

nu, dar poate sa-ti vina plic de la politie sa te prezinti cu permisul la sectie. o fi asa SF ?
de asta intrebam ...
amenzile de ex pot veni asa.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Chiar daca ar fi PV la posta, daca nu-l ridici personal ti se va afisa pe usa. Asta nu e sf.

#14
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
breaking news:

am fost la pttr si acolo coada dracului, inabuseala maxima, toti cu recomandate ca a mea ... la iesire am vazut la 2 plicuri cu anaf ...e clar, e ceva cu taxe si impozite.
am lasat-o pt alta data.

#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Esti extraordinar :))

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

 tablagiu_xxx, on 06 mai 2015 - 13:26, said:

N-am ajuns la posta inca, ieri am gasit doar avizul in posta si teoria conspiratiei m-a dus cu gandul la respectivul incident.
Intrebam doar daca se practica sa ti se retina permisul prin recomandata, desi am fost oprit si verificat de politie la locul faptei.
Nu va intrebam ce e in plic ...
Si cum e pana la urma? Am avut dreptate?  Bine ca ti-a fost sters raspunsul cu limbajul suburban. (ca urmare a raportului).

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
N-ai auzit ,pe la scoala de povestea drobului de sare? Aia, in care era un drob de sare pe soba, deasupra copilului din leagan, si masa urla si se vaicarea ca daca va cadea ala de acolo, ii va omora copilui,........
Aici e aceiasi poveste, doar ca nu e drob, e recomandata, si nu e copil ci permis de conducere.....
Ca la radio Erevan.

#18
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
Apropos de plicul ANAF: mai bine il iei si vezi daca poti sa faci contestatie, altfel vei avea de plata fix 468 ron!

Edited by richi_e, 07 May 2015 - 08:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate