Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema card reader extern hama!

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Salut,
Am un card reader de vreo 6 luni Hama, a mers bine, insa azi cand am incercat sa scot ceva de pe card imi cere sa-l formatez, i-am dat sa-l formateze si windows-ul zice ca nu poate. Am verificat sa vad daca nu e blocat cumva(cu "butonasul" acela) dar nu e pe blocat. Card-ul merge pentru ca am luat datele de pe pe el prin intermediul aparatului foto.
E posibil sa se fi defectat?
Multumesc anticipat!

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
E posibil. E posibil ca sa nu aibe suficienta tensiune - cablu prost.
E posibil insa si altceva - o problema cu cardul - am intalnit situatie ciudata in care cardul merega pe telefon dar nu era citit in cititorul de pe PC.

#3
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
hama-s proaste, inapoi la garantie cu el. Inainte de asta testeaza si pe al pc/laptop, fie cardul fie card readerul

Edited by xkos, 05 May 2015 - 11:44.


#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
incearca poate  il mai formateaza hp usb disk.
oricum, inca a tinut prea mult pentru un produs hama.

#5
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@maladetz, pana una alta incearca sa formatezi cardul extern Hama cu HP USB Disk Storage Format Tool (http://www.softpedia...rmat-Tool.shtml) si vezi daca va functiona  Posted Image

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Si eu sunt de parere ca ar trebui evitate memoriile flash de la Hama care par cam la fel de proaste ca si cele produse in China care sunt comercializate la preturi mici pe okazii.ro.
In acest moment nu ai de ales decat sa-l expediezi in garantie.

#7
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
card Reader-ul este hama iar card-ul SanDisk, o sa incerc pe cardreader-ul de pe laptop sa vad daca merge.....

#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Scuze! Am confundat card readerul cu cardul de memorie (se pare ca nu numai eu).
In materie de card readere, huburi USB, cabluri, conectori etc. in general Hama stau destul de bine. Cu memoriile flash si mousii stau prost.
Desigur, primul pas ar fi sa verifici cardul de memorie intr-un alt card reader.

#9
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
eu pe altex am citit la card reader hama ca le picau, de aia nici n-am mai luat, si m-am orientat spre altceva, kingston usb3.0

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Sa nu mai aud de HAMA!
Nimic nu functioneaza, cel putin in cazul meu, conform pretului platit! Nu sunt atat de ieftini ca sa te feresti de ei, dar NU SUNT OK!
Ca sunt mousi, ca sunt adaptoare USB-SATA-IDE, ca sunt card readere, doar reclama e de ei!
Card micro SD de 32 GB HAMA nu functioneaza corect in 3 telefoane, dar in modem de date Orange functioneaza OK! WTF???
Adaptor USB-SATA-IDE HAMA functioneaza OK cu HDD laptop IDE si nu functioneaza OK cu HDD SATA sau IDE(cu alimentare externa, via adaptor). Acelasi alimentator, in schimb, faca a fi functional orice HDD atasat la un adaptor extern USB, pentru orice fel de HDD. WTFX2???

#11
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Mda, problema e sigur de la cardreader, am bagat card-ul in cardreader-ul de la laptop si merge fara nici o problema. Ciudat e faptul ca totusi citeste carduri microsdPosted Image
O sa ma duc cu el in garantie, al naibii ca pe site de unde l-am luat avea numai review-uri bune.....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate