Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Va verificati periodic starea de santate, prin diverse investigatii?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Va verificati periodic starea de sanatate, prin diverse investigatii? Sau sunteti mai degraba indiferenti si va tratati doar cand vine boala? Eu consider ca e de bun simt pt. orice om care tine la santatatea lui, sa faca periodic, chiar preventiv, anumite investigatii, nu doar analize de sange, dar si un Papanicolau (la femei) sau markeri de prostata (la barbati), cu atat mai mult daca ati avut cazuri in familie.
De asemenea, o ecografie cord sau ecografie la stomac e binevenita, o colonoscopie sau endoscopie. Preventia e mama intelepciunii si cu cat putem preveni mai devreme cu atat putem lua masuri mult mai bune de tratare.
O confesiune a prof. Constantin Cojocaru din care putem invata multe, cum sa ne comportam cand avem o boala grava:
http://www.gandul.in...ncerul-14207831

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cu oglinda!
daca se abureste, sunt OK!

tu ai vrea sa mori sanatos?

Edited by Nero-d, 05 May 2015 - 08:38.


#3
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Imi fac analize cam odata la un an si ceva, maxim un an si jumatate.

#4
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Mai demult mi s-a bagt un furtun pe gat
In fund nu vreau

#5
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

View Posttoto_riina, on 05 mai 2015 - 08:28, said:

Va verificati periodic starea de sanatate, prin diverse investigatii? Sau sunteti mai degraba indiferenti si va tratati doar cand vine boala? Eu consider ca e de bun simt pt. orice om care tine la santatatea lui, sa faca periodic, chiar preventiv, anumite investigatii, nu doar analize de sange, dar si un Papanicolau (la femei) sau markeri de prostata (la barbati), cu atat mai mult daca ati avut cazuri in familie.
De asemenea, o ecografie cord sau ecografie la stomac e binevenita, o colonoscopie sau endoscopie. Preventia e mama intelepciunii si cu cat putem preveni mai devreme cu atat putem lua masuri mult mai bune de tratare.
O confesiune a prof. Constantin Cojocaru din care putem invata multe, cum sa ne comportam cand avem o boala grava:
http://www.gandul.in...ncerul-14207831
Si pentru ce sa-mi fac analize?! Daca fac analizele in doua spitale in acelasi timp, rezultatele difera.
Abuzuri nu fac....eventual de tigari, alcool moderat spre deloc(rar scap caii in lucerna), miscare din plin.
Si-n primul rand, nu sunt curios sa vad, cu aproximaite, cand am sa mor.
Analizele cand donez sange se pun?

Edited by ccf_cristi, 05 May 2015 - 08:49.


#6
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
@cristi: da, normal ca se pun, iar donarea de sange e un lucru extraordinar, un gest omenesc :)
Si nu ma refeream neaparat ca sa stii cand o sa mori, ci e vorba de a preveni anumite boli, sa vezi daca nu ai predispozitie spre diabet de ex., sau markerii pt. hepatita etc. Nu trebuie sa astepti sa te doara ficatul si sa ajungi la urgenta, unde sa ti se descopere ca ai boala!
Ca un fost bolnav de hepatita C, bine ca am depistat boala la timp si am putut-o trata cu tratamentul actual (a fost un tratament f. greu suportabil dar am trecut peste), dar tu stii ca sunt zeci de mii de oameni infectati cu boala asta si nici nu stiu, pt. ca nu apar simptome si cand apar e prea tarziu si dau in cancer?
De asta zic, e bine sa "te cauti", cum se zice in popor. Daca nu te ingrijesti tu, nimeni n-o va face pt. tine.

#7
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

View Posttoto_riina, on 05 mai 2015 - 08:28, said:

De asemenea, o ecografie cord sau ecografie la stomac e binevenita, o colonoscopie sau endoscopie.

Ai facut vreodata colonoscopie ?
Daca nu, nu o recomanda pentru ca nu e cel mai placut lucru. Cu endoscopia mai e cum mai e dar cu cealalta... e neplacut.

Eu fac investigatii periodic. Aproape 20 de ani am fost de vreo 3-4 ori la medic. Dupa 20 de ani, am inceput sa ma caut pe colo, pe colo. Nu m-a ferit de cancer.

Degeaba ma caut daca nu am un stil de viata cat de cat echilibrat.
Daca beau pana si fac excess la mancare nu ma va proteja nici un control de probleme la ficat sau la stomac...

In ultimul post ai dreptate cu cautatul dar nici cancerul nu se poate depista foarte usor. Noi il gasim intotdeauna cand are urme vizibile, desi el poate fi acolo de multa vreme...

Edited by paso87, 05 May 2015 - 08:59.


#8
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Stii cum e sa-ti moara cineva drag, practic de pe o zi pe alta de cancer de prostata? Asta se descopera de cele mai multe ori cand nu se mai poate face nimic...un munte de om sa se topeasca pe picioare, chin si suferinta, iar doctorul sa-ti spuna ca mai mult de 9 luni...Cumplit.
De-aia va spun, cel putin la barbati , dupa 40 de ani e obligatoriu un control macar o data la 2-3 ani.

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
colegule... de ce, de ne ce... omul trebuie sa moara cumva... intr-un fel sau altul!!!
cu prostata n-ai ce sa-i faci... cică daca omul ar avea speranta de viata 200 ani, la max 150 moare de cancer la prostata!
acum nu mai moare nimeni de batranete!!! numai de boli!

cancerul cică e in corp... toti suntem purtatori... diverse evenimente il declanseaza!!
astea sunt explicatiile pe care ti le da oncologul cand ai cancer!
cancerul e destul de comun (moartea nu mai zic)... nu inteleg de ce ar trebui sa fie cineva mirat...

pe pastile, operatii si tratamente, sa te stearga altii la cur... aia nu-i viata!!! (in chinuri si dureri)

Edited by Nero-d, 05 May 2015 - 09:22.


#10
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Trebuie sa-ti lipseasca cam toate tiglele de pe casa sa te apuci sa faci periodic endoscopie si colonoscopie...da-o naibii, ca acum 100 de ani nici nu era de conceput asa ceva si traiau oamenii bine-mersi.
O hemolecucograma completa odata la 6 luni si aia e, nu te apuci ca un maniac sa faci markeri tumorali, endoscopii, radiografii, ca alea ori ies OK, si atunci te-ai chinuit degeaba sa le faci, ori...nu ies Ok si atunci e oricum inutil/prea tarziu.In acest din urma caz e mai bine sa nu stii, si sa traiesti vesel ultimele luni de viata, nu sa alergi prin spitale ca un posedat, si la urma tot dai coltul.

#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
:D acum 100 de ani, oamenii nu traiau chiar bine-mersi Posted Image
speranta medie de viata era sub 40...

Edited by Nero-d, 05 May 2015 - 09:35.


#12
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Ma duc la doctor cand ma doare ceva, conform principiului, daca nu ma doare, is sanatos.
La dentist, ma duc mai des, macar sa fiu in stare sa rontai de-o saorma cat voi putea :)

#13
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

View PostNero-d, on 05 mai 2015 - 09:35, said:

Posted Image acum 100 de ani, oamenii nu traiau chiar bine-mersi Posted Image
speranta medie de viata era sub 40...

Ti se pare tie ca s-a imbunatatit considerabil ?

Degeaba apuc 60 daca ultimii 20 i-am stat prin spitale si cu medicamente dimineata, la pranz si seara... Ce-i drept viata pare un pic mai buna.

@toto_riina: daca tot pui intrebarea, te intreb si eu: Ce ati facut voi ( sau tu) sa-i imbunatatiti viata acelei persoane ?
Si ca sa iti raspund: Nu stiu cum e sa iti moara cineva drag de cancer dar stiu cum e sa il tratezi...

Mie unu imi pare rau pentru pierderea ta. Si eu am facut controale destule pe zona in care mi-a aparut beleaua si nu si-a dat nimeni seama pana nu a fost ceva vizibil. Revenind la discutia legata de cancer, eu unu nu cred ca poti trata 100% ceva care apare si caruia nu ii poti stabili o cauza exacta.

Unele afectiuni se pot prinde din pripa, altele nu. Pentru unele exista tratamente, pentru altele nu. Am invatat sa traiesc viata asa cum este si sa ma bucur de fiecare clipa.

#14
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Chestia e ca unii sunt atat de nepasatori, nu dau doi bani pe ei, isi traiesc viata, cluburi pana dimineata, beau, mananca in nestire, alea-alea si pe urma cand se trezesc la varsta a doua cu te miri ce cancer nu stiu de unde l-au facut, dar nu-si mai aduc aminte ca au dus o viata dezordonata. Si degeaba vin si se plang atunci, daca le zici ca-s inconstienti ca s-au neglijat, se supara, normal, omul nu suporta adevarul in fata.
Si cu afectiunile dermatologice si cu stresul asta e grav, orice alunita trebuie sa te ingrijoreze, ca asta pot sa dea in cancer de piele. Multi tineri fac psoriazis de te miri cand ii vezi la usa dermatologului panicati.

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
In cancer nu ai controlul, tatal meu si-a facut in 2012 markeri tumorali si au iesit OK, iar in 2014 a murit, cancer de colon care al dracu pe langa ca nu a dat simptome deloc, a mai si metastazat fix in locul de la coloana unde avea o veche durere cu care era obisnuit(de la hernie de disc la metastaze osoase si medulare), pacalindu-l inca odata, cu soarta nu te pui, oncologul care l-a tratat spune ca iti faci colonoscopie acum, iese OK si in 2 luni poate aparea tumora bine mersi.

#16
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Am fost acum cativa ani la urolog.... nu ma mai duc in veci.

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
O noutate:

http://www.digi24.ro...itia cancerului

#18
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Chestia e ca unii sunt atat de nepasatori, nu dau doi bani pe ei, isi traiesc viata, cluburi pana dimineata, beau, mananca in nestire, alea-alea si pe urma cand se trezesc la varsta a doua cu te miri ce cancer nu stiu de unde l-au facut, dar nu-si mai aduc aminte ca au dus o viata dezordonata.
chestia e ca daca duci o viata cumpatata, de sfant, tot mori... asa macar stii ca ai trait si te-ai bucurat de viata!!!... aaa daca duci viata cumpatata si stearsa, iti poate parea mai lunga...

Quote


Ti se pare tie ca s-a imbunatatit considerabil ?
sub 40 de fapt era pe la vreo 36...
in afara de razboi, atunci mureai din orice... din durere de dinti, de tetanos, polio, ciuma, tifos, holera, tbc, sifilis, zgârietura, deochi... acum ne-am mai emancipat, ne-am mai cizelat...

Edited by Nero-d, 05 May 2015 - 11:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate