Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Refuz cumparare pentru SSD cu 93% health

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
RIMAX

RIMAX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.04.2015
Am o unitate completa (si chiar smechera as putea zice) la vanzare, pe platforma 775. Acum mai putin de 2 ani am imbunatatit-o cu un SSD strict pentru sistemul de operare si cateva programele utilizate mai des (unul la 60GB).

Am fost refuzat categoric si fara raspuns ulterior de catre un tip, care mi-a cerut intai un test cu HDD Sentinel, test care arata pentru SSD o "sanatate" de 93%. 93%. Nu 13, nu 23, nu 53, nu 73, 93!!!

Este ceva atat de catastrofic pentru un SSD sa se afle la 93%? Din cate stiu este pur si simplu un contor care numara orele de functionare catre o limita maxima pur orientativa. Sistemul functioneaza absolut impecabil si la fel ca in prima zi cand am adaugat SSD-ul.

Motivatia refuzului nu numai ca m-a lasat perplex din punct de vedere tehnic, dar m-a si ofticat la culme, pentru ca aveam nevoie sa vand urgent sistemul.

Deci cum e, omul are dreptate sau e batut in cap? :lol:

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Vezi ca alea mai dau erori.

Eu la un moment dat am avut 95% si m-am speriat... de fapt, era ceva in neregula cu tabela de partitii.

Dupa o reformatare completa si refacut de la 0 tabela de partitii in GPT are 100%...si a fost destul de uzat intr-un timp relativ scurt ( un an )...altii faceau atatea scrieri in 2 ani, eu le-am facut intr-unul singur Posted Image

are chiar mai mult de un an: Luni, 17 Februarie 2014 15:19 a fost data comandala garaj, + inca 2 zile.

Attached Files


Edited by lex404, 27 April 2015 - 16:30.


#3
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Oameni si oameni...
Ii faci o reducere de pret fara SSD, iar pe acesta il pui la vanzare separat.Posted Image

Edited by Lesbianu, 27 April 2015 - 16:28.


#4
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Daca ai instalat sistemul de operare recent e normal sa ai valoarea asta, deoarece ai scris foarte multe date intr-o perioada scurta de timp.

#5
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014
Io am incredere in Sentinel, dar e drept ca pana acu nu l-am folosit decat pentru HDD-uri, e prevazut sa suporte si SSD? De fiecare data cand mi-a aratat orice sub 100% discul ala a fost pe duca, si l-am inlocuit imediat (iar cel inlocuit si-a si dat obstescul sfarsit intr-un timp mai scurt sau mai lung). Poate cum arata captura de ecran de mai sus a lui lex404, ar trebui sa folosesti un soft care suporta SSD?

Edited by pv7722, 27 April 2015 - 16:43.


#6
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostRIMAX, on 27 aprilie 2015 - 16:16, said:

Am o unitate completa (si chiar smechera as putea zice) la vanzare, pe platforma 775. Acum mai putin de 2 ani am imbunatatit-o cu un SSD strict pentru sistemul de operare si cateva programele utilizate mai des (unul la 60GB).

Am fost refuzat categoric si fara raspuns ulterior de catre un tip, care mi-a cerut intai un test cu HDD Sentinel, test care arata pentru SSD o "sanatate" de 93%. 93%. Nu 13, nu 23, nu 53, nu 73, 93!!!

Este ceva atat de catastrofic pentru un SSD sa se afle la 93%? Din cate stiu este pur si simplu un contor care numara orele de functionare catre o limita maxima pur orientativa. Sistemul functioneaza absolut impecabil si la fel ca in prima zi cand am adaugat SSD-ul.

Motivatia refuzului nu numai ca m-a lasat perplex din punct de vedere tehnic, dar m-a si ofticat la culme, pentru ca aveam nevoie sa vand urgent sistemul.

Deci cum e, omul are dreptate sau e batut in cap? Posted Image

daca as povesti ce am auzit eu cand mi am vandut mobra.n ai crede.
"batut in cap" ar fi un compliment

un mic ex , la tel
" aveti permis  ? ( eu intrebam)
"Sigur, si stiu motorul asta de mult . il urmaresc din prima clipa. Am avut unul la fel dar l-am vandut acum un an, probleme cu banii.." ( el )
" stiti ca nu i de incepatori da? ( avea o voce copilaroasa), e destul de "sport" si necesita o experienta ( era de 1000 cmc ), sunteti constient, da ?"*( eu )
" pai v-am spus ca am avut acelasi model anul trecu" ( el )

ok, ramane sa ne intalnim sa l vada /teste etc.

prima chestie cand il vede" moooomaaa. da' ce mare eeeee, al meu era mai mic ".

stanga impreujur, next please.

on topic, - ssd intel, samsung, ocz, scumpe cu spume , cazute dupa 3 luni de folosire pe laptop de bussines, care mergea max 5 ore / zi , la birou si nu pleca de acolo

ssd kingston, promotie acm 2 ani parca, emag ceva, 2 ani de torenteala 24/24. 100 % ! deci.. no comment

#7
RIMAX

RIMAX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.04.2015
Kingston e si al meu.

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Eu imi voi cumpara de azi inainte SSD-uri numai de la Intel chiar daca sunt putin mai scumpe!Posted Image

Kingston fac in schimb memorii DDR exceptionale.

Are dreptate colegul, vinzi SSD-ul separat sau il atasezi ca optional!

Edited by xmanyacs77, 27 April 2015 - 17:08.


#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Scumpe si cu viteze mici...
Am luat un Intel 520 de BF la 200 lei, dupa ce am vazut cum se deschide un PC cu Corsair LS 120 GB (~305 lei), imi venea sa arunc la gunoi Intelul meu.

Edited by gumball3000, 27 April 2015 - 17:16.


#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

View Postgumball3000, on 27 aprilie 2015 - 17:15, said:

Scumpe si cu viteze mici...
Am luat un Intel 520 de BF la 200 lei, dupa ce am vazut cum se deschide un PC cu Corsair LS 120 GB (~305 lei), imi venea sa arunc la gunoi Intelul meu.

Oare de ce?
Asa de slabe sunt SSD-urile de la Intel?Posted Image

Edited by xmanyacs77, 27 April 2015 - 17:19.


#11
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Au facut unii de la niste site-uri specializate teste la cateva SSD-uri, si le-au "omorat" non stop cu scrieri peste scrieri.
Pe langa faptul ca majoritatea rezista mai mult decat ar folosi orice om normal un SSD in 10-15 ani, acel contor este setat in firmware in asa fel incat spre exemplu, la 15% sa nu aiba "viata" doar 15%, ci mult mai mult.
Au un decalaj maricel, tocmai pentru a nu surprinde omul sa zica ca-i crapa curand, ci sa mai tina. Oricum e irelevant pentru un utilizator normal.

Sunt destul de fiabile, nu asa cum umbla vorba-n targ, chiar si folosite la greu, fara setari speciale, fara griji. Daca ai si grija de ele, cu atat mai mult... Nici nu merita sa-ti bati capul.
Ca unele crapa e partea a doua. Orice crapa pe lumea asta. E ala dus cu pluta ca nu a cumparat un asa SSD cu 93%.

#12
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Banul e al omului și face ce vrea cu el. Nu e obligat să cumpere dacă nu îi convine ceva.

Edited by gerbil, 27 April 2015 - 17:58.


#13
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Evident. Insa cand cumperi ceva SH stii ca e folosit o vreme. Daca vrei cu 100% cumperi nou.
Iar acel 7% afisat de un software fix asta reprezinta, faptul ca produsul e SH, dar intr-o stare f. OK.

View Postgumball3000, on 27 aprilie 2015 - 17:15, said:

Am luat un Intel 520 de BF la 200 lei, dupa ce am vazut cum se deschide un PC cu Corsair LS 120 GB (~305 lei), imi venea sa arunc la gunoi Intelul meu.
Culmea, eu nu am observat aproape nicio diferenta intre un Intel X25-V de 40GB care are viteze FOARTE mici (35MB write, 170MB read), si un Samsung 840 EVO, mult mai rapid.
Evident, in benchmarkuri se vad fix cifrele oferite de producator, dar in utilizarea normala, start-up, deschis aplicatii, etc... Nimic. :)

#14
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Mare grija la SSD-urile Samsung in special 840 EVO, 840 vanilla si 845DC EVO care e folosit si de diverse OEM-uri, magari de la Samsung nu recunosc problema decat pentru 840 EVO.
An unfortunate tale about Samsung's SSD 840 read performance degradation http://www.techspot....on/#allcomments

Edited by Papillon_, 07 May 2015 - 10:16.


#15
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Ba ! ma speriati cu informatiile despre 840 EVO   Posted Image
Eu am un SSD Samsung 840 EVO 2.5 SATA3 120GB [Basic] !

Voi avea probleme cu el ?!

#16
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
daca ai citi cu atentie cam care ar fi problemele, poate ai intelege.

#17
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Pai, si cam care ar fi problemele cu SSD Samsung 840 EVO 2.5 SATA3 120GB [Basic] ?!

#18
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 21.02.2022
SSD-ul asta e pe moarte sau mi se pare mie?! Am SSD-uri din 2014-2015 care n-au scazut atat iar asta abia daca este folosit si e 93%  A venit pe un sistem refurbished si l-am inlocuit azi cu unul m.2 nvme care e de vreo sase ori mai rapid din cate vad. N-am curaj sa-i dau vreo destinatie sa nu iau injuraturi. L-as da la reciclare...?!

Edited by echoshoworacle, 07 February 2023 - 23:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate