Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Transformator adaptare impedanță boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Bună ziua. Am un amplificator cu stk 4204 ce se alimenteaza cu +-50vcc folosind sarcini la iesire de min 8 ohm. Cum boxele mele sunt de 4 ohm m-am gândit să lue adaptez cumva. Ar fi varianta brută cu o rezistență de 4,7 ohm/50watt sau cu un transformator cu 8ohm în primar și 4 ohm in secundar. Exista asa ceva deja facut pe piată? Ce am gasit eu sunt cele folosite în sistemele P.A de radioficare cu 1600 ohm primar si 16, 8, 4 ohm secundar dar la puteri mici, de doar 15-20watt. Puteți să-mi dati ceva sfaturi în legătură cu construirea lui? Se poate face pe un TOR de ferită sau numai cu tole E+I? Mulțumesc.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003
Din cate stiu amplifurile cu stk sunt de banda larga, 16-4 ohmi, si de regula au iesiri "calibrate", cel putin pentru 4 si 8 ohmi. In mod normal integratul trebuie sa tina si impedanta mai joasa si chiar sa aibe putere mai multa acolo.

Edited by andreic, 27 April 2015 - 10:11.


#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Daca in fisa STK-ului scrie 8 Ohmi, daca ii pui 4 Ohmi il arzi. *
Solutia cea mai simpla e 2, hi, hi:
1 ) sa ii pui inca o pereche de boxe de 4 Ohmi in serie cu cea existanta.. Mda, apar alte  2 probleme
a) de spatiu. Unde amplasezi celelalte 2 boxe...
b ) de legare in serie. Adica e musai sa pui Plus (+) la Minus(-), nu anti serie, + la +..De mers electric va merge, dar audio ...Daca nu ma crezi, incearca...
2) vinzi ampliful si iti cumperi altul care poate pe 4 Ohmi..
PS. "Trust in me". Am ars un amplif din cauza de 4 in loc de 8..

Edited by Prien, 27 April 2015 - 10:28.


#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 05.12.2005
Trebuie să cobori tensiunea de alimentare la jumătate, ca să ai acelaşi curent de vârf prin integrat, însă şi puterea va scădea tot la jumătate.
Un transformator de putere de bandă largă iese din discuţie, ar fi mult mai scump decât alt amplificator pt. 4 ohmi.

Edited by mihaicozac, 27 April 2015 - 10:31.


#5
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Da, un asfel de traf este foarte scump. Pot scădea tensiunea de alimentare dar nici atunci nu sunt sigur că va merge în sigurantă. Legarea a mai multor boxe în serie implică prea multe probleme. Dar de soluția cu un rezistor serie? Stiu ca fuge raspunsul filtrului din boxă, o parte din puterea audio va vi disipată pe rezistor. Dar, distorsiunile vor fi chiar asa de mari ( rezistorul îl voi pune doar pe diful de basi; boxa fiind pe trei căi)?

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sincer, nu prea pricep ce mare filozofie e sa legi rosu la negru? Da, corect, trebuie trase niste fire. Mda, e atat de complicat, ce sa mai zic..
De aia se basica unii pe mine cand scriu ca electronica nu e pt to(n)ti..
Altfel, un rezistor chior, daca nu e bobinat, nu va afecta caracaterista de frecventa daca va fi serializat cu o boxa.
Si oricum, ma indoiesc ca si unul bobinat de putere are o inductanta foarte mare..Si daca il folosesti, platesti pretul corect, inclusiv dpdv audio.
Pe de alta parte, sunt convins ca un om cu super auz muzical nu este si constructor..Nu se potriveste ca structura sufleteasca....
Sa ne intoarcem la rezstenta serie..
Da, va disipa aiurea putere, adica se va incalzi.si bine.. Si da, corect, trebuie facut un anumit calcul care se bazeaza pe 2 formule banale....
Pe care ce PUI-ii mei, nu vi le spun, pt ca sunt legi Ohmenesti..
La o adica tot de mai sus este de/scris in manualul de fizica de clasa a VIII-a si  parca a XI-a, nu mai stiu..
Cine nu le pricepe sa lase electronica..Ideea e KISS.
Keep .....stupid..

#7
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Prea complicat. Varianta cu traful pe iesire si rezistenta ies din discutie ( dar daca vrei sa te joci...). Varianta cu micsorarea tensiunii de alimentare implica alt transformator, care si ala nu e ieftin si care nu-ti garanteaza functionarea pe 4 ohmi. Legarea boxelor in serie implica alta investitie in inca doua boxe de 4 ohmi. De ce sa nu-si ia doua boxe de 8, iar cele de 4 sa le vanda? :) Asadar, ori schimbi amplificatorul, ori boxele. :)

Tensiunea aia de +/- 50V mi se pare cam la limita pentru stk-ul asta. Cea mai eleganta solutie (si cea mai ieftina :)  ) ar fi sa schimbi traful de alimentare si integratul cu un stk4194, care merge pe 4 ohmi si care este echivalent cu 4204. stk4204 are 26 de pini, iar stk4194 are 22 : pinul 1 al stk4194 corespunde pinul 5 al stk4204 samd. Este foarte simplu. Teoretic, stk4204 suporta +/- 57v, iar stk4194 +/- 53V. Eu n-as impinge limitele fizice ale unei componente active spre datele maxime din catalog.

#8
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ba functioneaza foarte bine si cu impedante de 4 ohmi fara nici o limitare fizica.Toata smecheria este cat rotesti de potentiometrul de volum si/sau nivelul semnalului de intrare ca sa nu depasesti curentul maxim admis prin integrat in regim continuu.
Daca vrei musai sa limitezi poti actiona mult mai simplu direct pe intrare cu o atenuare de minim 3db sub 0.Pentru asta variante sunt multe: rezistor direct pe intrare,sau modificare corector de ton ori etaj preamplificare.

Edited by geo123, 27 April 2015 - 15:27.


#9
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Da, pai eu n-am de unde sa stiu la ce volum foloseste amplificatorul. La tensiunile alea de alimentare, eu nu m-as risca: la un impuls sau la un varf de tensiune mai mare, totul se prajeste instantaneu: si amplificator, si boxe.

#10
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Stk-ul este montat deja într-un amp Grundig pe care nu vreau să-l modific. Volumul de ascultare-i moderat. Boxele nu vreau sa le schimb. Soluția, cu rezistențele, este temporară, până dau linia Grundig.

@Prien, tonul folosit de tine este deranjant. Ai o atitudine bădărană. Dacă nu vrei „să spui” e treaba ta. Nu te forțează nimeni să comentezi pe acest forum. Unde ai văzut tu, din comentariile mele pe forum, că nu mă pricep să determin valori de rezistențe, curenți, tensiuni...
Ceea ce am dorit eu era să aflu idei personale ale altor participanți pe forum. Te rog reține-ți glorioasele cunoștințe pentru tine( dacă mai au loc de uriașul orgoliu de mahala) și lasă-ne.

#11
victor_cj

victor_cj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 24.04.2015
Poti face in felul urmator: conectezi cele doua boxe de 4 ohmi legate in serie pe o iesire, dai volum spre maxim cat timp auditia nu prezinta distorsiuni deranjante, si-ti iei referinta pozitia(gradatia) potentiometrului de volum dupa care poti conecta boxele de 4 ohmi pe fiecare iesire cu volumul maxim de 30% din volumul maxim initial de test. Mare grija sa nu depasesti cei 30%, risti sa defectezi STK-ul in cateva zeci de secunde daca treci de pragul de 40%.

#12
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Multumesc dl Victor. Este o solutie pe care am adoptat-o deja. Totuși linia are telecomandă iar eu 4 copii cu intenții neaudiofile ci mai degrabă „zgomotoase”. Ce am facut deja pentru protectie, a fost adăugarea pe firul cald al potențiometrelor de volum, a unui divizor rezistiv pentru limitarea puterii. Radiatorul este foarte mare. si cu lichid de răcire. Chiar și pe boxe de 8 ohm cu volumul la „ora 3” nu se încălzea excesiv. acum, cu volumul la „ora 9” pe sarcina de 4 ohmi aproape nu se simte că e cald.  ieri am montat si rezistențe neinductive de 50W/4ohm pe boxele Paradigm Signature și din nefericire se modifica filtrul. În difuzorul de basi a apărut vocea care fara rezistenta nu era acolo.

#13
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

 orlandobarbulescu, on 28 aprilie 2015 - 07:55, said:

În difuzorul de basi a apărut vocea care fara rezistenta nu era acolo.
La frecvente joase impedanta scade catre 0,
Este bine  ca ai inseriat rezistor-difuzor!

#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 05.12.2005
Situaţia e normală, impedanţa boxei este preponderent inductivă, iar o rezistenţă înseriată cu ea formează un filtru trece-sus, de aceea apar mediile în diful de bas.

#15
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Da, mă așteptam la asta. De aceea am căutat totuși rezistențe peliculare de putere neinductive( pentru a diminua efectul mutării punctului de crossover al filtrului) Am probat si cu una bobinată și vocea e mult mai pregnantă. Deocamdată rămâne așa. Constructia unui transformator adaptor de impedanță am înțeles că e foarte dificilă. Trebuiesc tole cu permeabilitate magnetică cât mai mare, bobinajul se realizează în straturi alternative ( un strat primar, următorul secundar, apoi din nou alt strat primar, ș.a.m.d.) In urmă cu ceva ani am avut o stație din SUA ce avea un astfel de transformator la ieșire. Era la fel de mare ca si cel de alimentare. Era un McIntosh ma 5000 sau 5100 ( nu mai știu sigur)

Trebuie să vină cineva să o cumpere. Nu are boxe, de aceea i-am scris că trebuiesc unele de 8 ohm dar doream să-i fac proba. Chiar și așa nu am să-l dau tare pe boxele acestea chiar si cu rezistență.

Edited by orlandobarbulescu, 28 April 2015 - 08:58.


#16
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 05.12.2005
O rezistenţă bobinată ar trebui teoretic să coboare punctul de inflexiune, deci să diminueze efectul nedorit. Soluţia mai simplă ar fi un condensator de 22-47uF paralel pe boxă, după rezistenţă.
Cât priveşte transformatorul, cel mai simplu este un bobinaj cu 3 fire paralel, din care 2 rămân paralel iar a treilea se înseriază cu primele. Obţii astfel un autotransformator 1:2, pt. nu ai nevoie neapărat de separare galvanică, iar simetria şi cuplajul strâns sunt asigurate. Însă ai nevoie de tole de permalloy,a care sunt scumpe la puterea aia.

#17
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

 orlandobarbulescu, on 28 aprilie 2015 - 08:54, said:

Trebuie să vină cineva să o cumpere. Nu are boxe, de aceea i-am scris că trebuiesc unele de 8 ohm dar doream să-i fac proba. Chiar și așa nu am să-l dau tare pe boxele acestea chiar si cu rezistență.

Pai in cazul asta nu inteleg de ce te-ai stresat asa de tare. :)

#18
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Pentru plăcerea de a ști, de a învăța, experimenta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate