Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Definirea tipurilor de date in C

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
worm94

worm94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 02.01.2015
Mă chinui acum puțin cu semnalele și mi se părea puțin ciudat cum îl găsește de exemplu pe pid_t ca un tip de dată.
Acum am aruncat un ochi peste signal.h și am văzut că și aici este definit de exemplu sig_atomic_t în felul următor :
__BEGIN_NAMESPACE_STD
typedef __sig_atomic_t sig_atomic_t;
__END_NAMESPACE_STD


Acum aproximativ 2 zile mă jucam cu o plăcuță de la infinion și am observat că și cei de acolo aveau variabilele definite cu "__" în fața.
Eu când folosesc typedef sau define nu folosesc așa ceva, ei de ce folosesc treaba asta?
Am încercat să dau de răspuns căutândpe internet dar nici nu prea știu ce să caut.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Poti folosi si tu. Insa e bine sa intelegi o cutuma: http://en.wikipedia....)#C_and_C.2B.2B

http://stackoverflow...-a-c-identifier

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

View Postworm94, on 26 aprilie 2015 - 16:16, said:

.............ei de ce folosesc treaba asta?..............

fix din cauza asta:

View Postworm94, on 26 aprilie 2015 - 16:16, said:

.............Eu când folosesc typedef sau define nu folosesc așa ceva............

limbajul trebuie sa fie cat mai permisiv in alegerea denumirilor variabilelor, asa ca respectivii merg pe o varianta folosita foarte rar de catre programatori.
daca ar fi decis sa nu prefixeze variabilele cu __, ar fi fost o gramada de cazuri in care ai fi dorit sa folosesti o anumita denumire pentru o variabila, dar ai fi descoperit ca ea e deja folosita prin vreun header.

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Atunci când concepi biblioteci reutilizabile de către alți programatori, gândești altfel.

#5
worm94

worm94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 02.01.2015
Aha, am înțeles, deci până la urmă totul ține de nevoia de a nu-ți "strânge mâna cu ușa" atunci când îți alegi o variabila.
Eu mă așteptam la o adevărată magie și ceva documentație serioasa pentru cele 2 liniuțe dar așa e și mai bine.:)
Mulțumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate