Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

''Aparate radio de colectie''

- - - - -
  • Please log in to reply
1438 replies to this topic

#1351
Ashteroff

Ashteroff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.11.2015

 r_murphy, on 09 februarie 2016 - 07:21, said:

corect ce spui tu, dar ce te faci cu cele care se incapatineaza, in pofida trecerii timpului sa functioneze, sau si mai rau, ce te faci cu producatorii care se incapatineaza sa faca aparatura dupa scheme de acum 50 de ani ?
Cele care mai functioneaza, le poti folosi bine-mersi, iar "producatorii care fabrica aparatura dupa scheme de acum 50 de ani" sigur nu exista...asta e o fantezie nuda...un exemplu de aparat fabricat industrial in 2016, dupa o schema de acum...50 de ani, ceva?!
Acum 50 de ani producatorii fabricau aparate pe tuburi sau(preponderent)pe tranzistori cu germaniu. Exclus sa mai existe asa ceva azi!
Dincolo de degradarea fizica a unui aparat, apare inevitabil degradarea morala, dupa cativa ani de utilizare un aparat devine ponosit, hidos, cine mai vrea un aparat cu carcasa de scandura, paralelipipedic, care arata "ca la tara"?!
Nu putem trai totusi, in trecut...

#1352
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
comunistii aveau o vorba: s-o rupem cu valorile trecutului.

cred ca azi sunt foarte fericiti, democratia este mai comunista decit comunistii. tot ce incercau sa impuna azi se face de bunavoie, chiar se "lupta" pentru implementare.

Dincolo de degradarea fizica a unui aparat, apare inevitabil degradarea morala, dupa cativa ani de utilizare un aparat devine ponosit, hidos, cine mai vrea un aparat cu carcasa de scandura, paralelipipedic, care arata "ca la tara"?!

si atunci de ce oare se produce asa ceva?

http://www.shopmania.ro/q-radio-retro

as vrea sa vad dispozitivele astea functionind ca vechile cutii ponosite de acum 50 de ani ;)
nu imi raspunde, n-are rost, nu o sa citesc ...

#1353
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Un radio în "carcasă de scândură", dacă este un model bun (acum nu orice radio vechi e super ca şi performanţe) poate avea performanţe de la acceptabile până la bune... dacă are ieşire de putere pe boxe exterioare, poate avea peformanţe excelente.
Aparatura audio nu se uzează moral la fel de repede precum cea video. Un amplificator din 1966 poate suna mult peste ceva din ziua de azi, dar un televizor de atunci... singura chestie video care încă mai are performanţe bune (dacă nu ai pretenţii de H.D.) este LaserDisc playerul... bine, mai sunt şi unele videocasetofoane semi(profesionale) de pe la sfârşitul anilor '80 şi începutul anilor '90 care pot genera imagine bună, dar L.D.-ul este aproape întotdeuana garanţia calităţii (nu toate aparatele au fost chiar de top şi depinde şi de masterizarea discului); bine, magnetoscoapele (videomagnetofoanele) cu bandă de 2" şi 1" de pe care au fost masterizate o parte din LaserDiscuri aveau performanţe mai bune decât un V.H.S. sau Betacam, da' erau prea mari pentru home use.

#1354
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Atenţie la lămpile falsficiate (da, există şi aşa ceva!): http://www.elforum.r...le-Ĺźi-falsuri/

#1355
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
caut una, dau de alta ...
o alta porcarie comunista produsa de mormanul de fiare vechi, poluant si energofag numit "intreprinderea de electronica industriala"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WRMT1hO-2Mw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1356
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ăla arăta bine, era conceput bine, însă componentele nu erau tocmai bune...

#1357
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
intr-adevar! cerneala serigrafica cu care era pictata scala nu era ecologica, iar butoanele nu erau din plastic biodegradabil ...
ah!!! si nu receptiona undele sinusoidal ci in dinte de fierastrau !

#1358
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Din câte am auzit potenţiometrele erau de slabă calitate.

#1359
Ashteroff

Ashteroff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.11.2015
RX2001, in ciuda pretului enorm(6500 lei varianta "civila" si 11.000 lei varianta "navala") era "profesional" din parti, mai...profesionale erau, pe alocuri, unele radioreceptoare de uz comercial fabricate in Vest sau in Japonia.
Lipsa unor capabilitati esentiale pentru un radioreceptor care sa poate fi numit profesional, precum LSB/USB, SSBFC, PAM, ISB, PWM, PPM (adica 90% din tot ce da dreptul unui radioreceptor sa se numeasca profesional!) lipsa unor minime capabilitati de confort al utilizarii gen Squelch, automatic scan, "golurile" imense intre benzi (la inceputul anilor `70 deja existau radioreceptoare continuous band 150KHz-137 Mhz...), calitatea infecta a componentelor electronice si mecanice, cablajul prost proiectat, absenta afisajului numeric al frecventei-inlocuit cu o scala ordinara(!) fac din RX2001 o gluma jalnica care nu merita nici 300 de lei RSR, nicidecum 6500 lei. Cu echivalentul in USD al sumei respective s-ar fi putut importa un aparat excelent, macar semi-profesional,  oricum net superior la toate punctele acelui RX nefericit.
Oricum, in randul publicului larg nu a facut furori, avand aspect industrial majoritatea clientilor din magazinele de specialitate nici nu prea stiau ce reprezinta, iar pretul era absurd oricum pentru un radio de uz casnic(~doua salarii).

#1360
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Deci îmi bag picioarele. Am luat de la cineva un traf pentru radioul pe lămpi şi e mort de-a binelea. La al meu avea probleme înfăşurarea de filament (era să zic faliment, da' se pare că nu era să zic degeaba), la ăsta pe care l-am luat e dus primarul. Deci ce să fac: să caut un transformator care s-ar potriv la al meu sa să vând ce a rămas din aparat?

#1361
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005

 djl, on 11 ianuarie 2016 - 16:19, said:

S-a "jucat" cineva până acuma cu radiouri cu difuzoare de impedanţă mare (750-800 ohmi). Am ĂŽnţeles că acele difuzoare, nefiind conectate la transformator de ieşire audio, puteau oferi un sunet mai bun. Dezavantaje: sârma bobinei e foarte subţire şi sunt tensiuni mari ĂŽn circuit.
Calitatea difuzorului nu e data de impedanta bobinei, ci de membrana si magnet. Avantajul este ca nu se foloseste transformator de iesire, aceasta era la vremea respectiva o piesa scumpa. Dar dat fiind vorba de "radiouri" cu astfel de difuzor nu cred sa fie vorba de ceva foarte calitativ. Televizoarele hibrid romanesti gen Diana avea ceva asemanator.

 djl, on 08 februarie 2016 - 19:25, said:

Ştie cineva persoane care să rebobineze transformatoare la preţ decent ĂŽn Bucureşti?   Posted Image   Că are probleme transformatorul de la radioul meu pe lămpi   Posted Image
Şi cineva să execute cablaje imprimate, că trebuie refăcută placa audio că e cam coaptă (textolit + lămpi care dau multă căldură = o idee deloc bună).

daca tot ai desenele de cablaj de ce nu le modifici cu un soft banal pe pc si le reproduci? aveam de gand sa reproduc candva partea asta de cablaj pentru un proiect viitor iar datorita tie munca mea va fi mult, mult simplificata. asadar... multumesc

#1362
sandrye

sandrye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.01.2014
Salutare, sunt cam novice în electronică dar mă pasionează aparatele radio portabile. Am dat peste un vef 221-2 dar este mort pe fm (1 si 2), în rest e ok. Poate ști cineva care e cauza ?

#1363
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Are ambele benzi F.M.?   :huh:

#1364
sandrye

sandrye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.01.2014
Da. Fm1 si fm 2

#1365
sandrye

sandrye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.01.2014
Se pare că nu interesează pe nimeni. Mulțumesc oricum.

#1366
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Attached File  mvef221.zip   646.74K   41 downloads
Problema provine de la nefunctionarea blocului A6.

#1367
sandrye

sandrye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.01.2014
Se mai găsesc pentru acest model ?

#1368
sandrye

sandrye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.01.2014
Poate fi reparat ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate