Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pierdut pozitie google

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
leonard_222003

leonard_222003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 10.07.2009
De curand, la o cheie de cautare destul de importanta am ajuns pe pagina 3 in cautari pe google.
Am zis sa fac ceva modificari, sa mai pun ceva material pe site, si am modificat si titlul site-ului, foarte putin dar cu dorinta de a reveni pe prima pagina la acea cheie importanta.
Nu numai ca nu am rezolvat nimic dar am ajuns pe pozitia 67, pagina 7 sau ceva de genu.
Dupa aia am zis ca o fi de la noul update care vrea un site prietenos cu mobilele, am testat si nu prea stau bine dar merge, am incercat si alte site-uri care sunt pe prima pagina si sunt la fel ca mine, cu multe probleme.
Ce este ciudat este ca eu am mult material pe site comparabil cu alte site-uri care se afla pe prima pagina, si muncit pana la thumbnail, culmea unele site-uri au O SINGURA mentiune a acelui cuvant si, prima pagina.
Care este explicatia ? cine ma poate ajuta sa imi faca site-ul compatibil cu mobilele din constanta ? contracost bineinteles.
Din cate am inteles are nevoie un un CSS style adecvat pentru ecranul de mobile.

#2
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Compatibiliatatea cu mobilele nu are importanta decat daca cautarea este facuta de pe un mobil ceea ce nu se intampla pentru majoritatea siteurilor. Despre ce cuvant e vorba totusi?

#3
eerik

eerik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.06.2010
Greu de zis daca nu stim despre care site e vorba. In principiu putem presupune ca ai pierdut pozitia din pagina 3 fiindca ai modificat title-ul, si fiindca sunt si alte probleme cu siteul. Nu conteaza cat ai lucrat cu thumbnailul - lucreaza conform directivelor google.
Varianta cu mobile nu are de a face cu varianta desktop.

#4
leonard_222003

leonard_222003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 10.07.2009
site-ul este www.cameraman-constanta.ro

#5
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
De ce ai furat logo-ul de la Aperture Science?

#6
eerik

eerik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.06.2010
Si care este cuvantul cheie pe care ai pierdut pozitia? Ca pa "cameraman constanta" mie mi se pare ca totul e ok ...

View Postleonard_222003, on 21 aprilie 2015 - 10:12, said:



#7
leonard_222003

leonard_222003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 10.07.2009
Cuvantul este "filmari nunti" si pentru diZy, nu am furat nici un logo, ba chiar este cel mai intalnit logo la fotografi si cameramani si semnifica diafragma lentilei, ia baga "lens aperture" pe google sa vezi de cate ori intalnesti minunea.

#8
eerik

eerik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.06.2010
Daca vrei sa fii in fata si pe "filmari nunti", comanda de la cineva un link building serios. Pe "filmari nunti constanta" oricum esti pe locul 5 - si presupun ca cei din Constanta cauta cameraman din Constanta ... parerea mea :)

View Postleonard_222003, on 21 aprilie 2015 - 11:11, said:

Cuvantul este "filmari nunti" si pentru diZy, nu am furat nici un logo, ba chiar este cel mai intalnit logo la fotografi si cameramani si semnifica diafragma lentilei, ia baga "lens aperture" pe google sa vezi de cate ori intalnesti minunea.


#9
leonard_222003

leonard_222003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 10.07.2009
Eu stiu, din cate am inteles treaba cu link building este interzisa de google, daca ma prinde tre sa imi schimb site-ul/domeniul.
O sa postez mai des, poate poate imi revin.

#10
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Oameni buni, de astăzi Google a schimbat algoritmii și astfel, site-urile care nu sunt construite mobile friendly se duc în spate tare chiar dacă utilizatorul folosește pc-ul și nu mobilul.

Au fost 2 luni la dispoziție pentru a optimiza site-urile pentru tableta sau mobil.
Fonturi mari, imagini optimizate și un cod curat te duc pe prima pagina Nu asa zisul SEO, domeniul escrocilor.


#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Las' ca esti bine acolo unde esti, eu daca am nevoie de un cameraman n-am nevoie de tine sa fii pe prima pagina, ca n-o sa te aduc aici tocmai din Constanta.
Targeteaza long tail keywords, vei fi la fel de castigat.

#12
leonard_222003

leonard_222003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 10.07.2009
Eu vin cu placere oriunde, numai bani sa fie :).
Apropo, poate mi se pare mie dar cumva google afiseaza rezultate diferite in functie de locatia celui care cauta, exemplu, cautam cu proxy din bucuresti si dadeam de alte rezultate, cautam de pe IP de constanta si apaream si eu pe acolo.

#13
gogu_27

gogu_27

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.01.2015

View PostNazmi, on 21 aprilie 2015 - 13:57, said:

Oameni buni, de astăzi Google a schimbat algoritmii și astfel, site-urile care nu sunt construite mobile friendly se duc în spate tare chiar dacă utilizatorul folosește pc-ul și nu mobilul.

Au fost 2 luni la dispoziție pentru a optimiza site-urile pentru tableta sau mobil.
Fonturi mari, imagini optimizate și un cod curat te duc pe prima pagina Nu asa zisul SEO, domeniul escrocilor.

   Si in cat timp crezi ca se vad rezultatele noului algoritm google?

#14
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009

View PostNazmi, on 21 aprilie 2015 - 13:57, said:

Oameni buni, de astăzi Google a schimbat algoritmii și astfel, site-urile care nu sunt construite mobile friendly se duc în spate tare chiar dacă utilizatorul folosește pc-ul și nu mobilul.

Au fost 2 luni la dispoziție pentru a optimiza site-urile pentru tableta sau mobil.
Fonturi mari, imagini optimizate și un cod curat te duc pe prima pagina Nu asa zisul SEO, domeniul escrocilor.

Hmm... nu se vede inca. Am ceva website-uri care nu sunt mobile friendly la cerintele exacte, insa si-au pastrat pozitiile detinute inainte de update-ul in cauza.

Un font mare si curat nu te aduce in prima pagina.
Prima pagina ti-o livreza contentul orientat pe vizitator, content original si cu o densitate marita, adica densitate a textului (nu trei fraze pline de `si`, `de`, `ca`, `pentru` etc).
SEO onpage cat de cat bine facut si link-uri de calitate chiar daca nu sunt numeroase.
Altfel toate cazaturile de website-uri cu 10 posturi si pe teme de wordpress mobile friendly, ar fi in prima pagina google.ro indiferent de concurenta si calitatea continutului acestora.
Wake up!

Si ca sa raspund la intrebarea initiatorului:
toate link-urile din http://cameraman-con...ro/sitemap.xmldirectioneaza la acelasi continut.
Mi asa mi se pare, n-am stat sa verific amanuntit, doar accesare in browser a catorva link-uri care apar in sitemap.
Deci, posibil sa fie o problema de duplicate content unde difera doar link-ul, nu si continutul paginii.
Webmaster Tools ce iti spune? Ti-a dat flag de duplicate content??

PS: Xenu raporteaza 8 broken links!

Mda.. ti-am subliniat cu rosu ce spune Screaming Frog (asta-i doar un analizator din multe altele).
Am pierdut doar 5 min cu analiza...  iti trebuie un audit seo capabil.
Disperarea asta dupa mobile friendly face sa uiti de insasi scopul paginilor, adica sa comunice vizitatorului despre ce este vorba, dar si robotului de cautare. Altfel e totul la ghici si te trezesti in pagina 15 si apoi, evident SEO devine o inselatorie ...
Attached File  scream.jpg   1.14MB   19 downloads

Edited by webSorin, 14 July 2015 - 16:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate