Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Amiko 8240

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
marocco

marocco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.12.2010
Salut,
Am un receiver Amiko 8240 si o antena Dolce. As dori sa urmaresc emisia satelitilor Eutelsat 28A, Astra 2E si  Astra 2F. Ma poate ajuta cineva sa realizez acest lucru. Sunt incepator Posted Image
Multumesc anticipat.

#2
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Ce anume te interesează de la 28.2E?

#3
marocco

marocco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.12.2010
tot ce e FTA
problema e ca ma descurc greu cu orientarea antenei, cat si cu faptul ca nu gasesc acesti sateliti in lista receiverului

Edited by marocco, 20 April 2015 - 20:43.


#4
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View Postmarocco, on 20 aprilie 2015 - 20:41, said:

tot ce e FTA
Nu e chiar așa. Sa te văd cum prinzi BBC și ITV în România. .. Spoturile respective acoperă doar Marea Britanie. Uită-te pe http://ro.kingofsat....am&filtre=Clear

Unde vezi U.K. lângă frecventa, ia-ți gândul.

#5
marocco

marocco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.12.2010
acum sunt pe Astra 2A 28.2E. Ce imi recomanzi in apropiere, adica sa rotesc cat mai putin antena dar sa am cat mai multe FTA ?

Probabil suna ca naiba dar ca sa-i faci, sunt incepator ... :)

Edited by marocco, 20 April 2015 - 20:57.


#6
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View Postmarocco, on 20 aprilie 2015 - 20:50, said:

acum sunt pe Astra 2A 28.2E. Ce imi recomanzi in apropiere, adica sa rotesc cat mai putin antena dar sa am cat mai multe FTA ?
Stai puțin ca m-ai făcut curios. Zi-mi și mie cam ce semnal ai cu acel receptor pe 11222 V, 11307 H și 11261 H. Nu de alta,  dar sunt interesat în a cumpăra un receptor asemănător și sunt curios ce performante au amiko în comparație cu vechiul meu Optibox SD.

În apropiere găsești arabii pe BADR la 26 est, care au programe destul de bune.  Asta daca te obisnuiesti cu "graiul" lor. Aveau parcă niște televiziuni, MBC pe care dădeau filme și seriale americane, cu audio original, doar subtitrarea araba.

P.S. antena ce diametru are?

Vezi sa nu fii pe alt satelit!

Edited by 0x0c, 20 April 2015 - 20:58.


#7
marocco

marocco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.12.2010
Antena e cea de la Dolce.
Nu am nici semnal nici calitate pe niciunul.

#8
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Pune receptorul pe 11895 V 27500 și încearcă sa dai de semnal. La scanare, pe frecventa asta ar trebui sa Îți găsească Viva U.K. post de muzică.

Edited by 0x0c, 20 April 2015 - 21:15.


#9
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Cum orientezi tu antena ?
Vezi ca fara un satfinder e destul de dificil. Trebuie sa stii cam pe unde e satelitul respectiv. Eu ma joc cand si cand cu o antena montata in gradina si o rotatie de cateva grade ma face sa intru pe alt satelit imediat...

Mai mult, eu nu cred ca poti receptiona 3 sateliti diferiti cu aceeasi antena intr-o singura pozitie... Fiecare satelit are pozitia lui si setari specifice.

Edited by paso87, 21 April 2015 - 14:47.


#10
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View Postpaso87, on 21 aprilie 2015 - 14:46, said:

Cum orientezi tu antena ?
Vezi ca fara un satfinder e destul de dificil. Trebuie sa stii cam pe unde e satelitul respectiv. Eu ma joc cand si cand cu o antena montata in gradina si o rotatie de cateva grade ma face sa intru pe alt satelit imediat...

Mai mult, eu nu cred ca poti receptiona 3 sateliti diferiti cu aceeasi antena intr-o singura pozitie... Fiecare satelit are pozitia lui si setari specifice.
Ia mai interesează -te despre poziția sateliților menționați de inițiator. Sat finder ul e bun, dar un receptor cu reacție rapida la semnal, pus pe frecventa care trebuie e și mai bun.

Antena se orientează destul de simplu. E nevoie de ... blândețe și răbdare.  Prima data pui rotația LNB pentru ca e parametrul cel mai puțin critic. Apoi setezi cât poți de bine elevatia,  ghidandu-te după gradații pe antena. Dacă initiatorul mai are elevatia de la Dolce, asta e ceva mai mica, satelitul fiind intr-o poziție mai extrema. Pentru 28 est, care e aproape de meridianul 25 est care trece prin România,  elevatia e mare. Apoi, te apuci de plimbat antena stânga dreapta ușor ușor.  Dacă ai pus-o pe suport drept și elevatia ai nimerit-o și urmărești frecventa potrivita Îți va intra garantat semnal. Dacă nu, te mai joci cu elevatia și repeti miscarile stânga dreapta la fiecare modificare de elevație.

Frecventele satelit le gasesti pe ro.kingofsat.net iar parametrii antenei pentru locația ta pe dishpointer.com. Cel mai important e sa te asiguri ca exista semnal pe frecventa pe care o urmărești,  altfel muncești degeaba. Atenția la aria de acoperire a transponderului respectiv. Pentru ăsta te uiți pe satbeams.com la footprints. Iar, sa nu muncești degeaba, folosește cablu nou intre antena și receptor și ai grija sa fie mufat corect. Majoritatea receptoarelor când sunt conectate la LNB, arata nivel semnal crescut, dar din câte știu nu și Amiko. La ăsta,  și nivelul și calitatea apar abia când ești pe o frecventa pe care se transmite.

P.S. peste tot pe unde am zis frecventa, sper ca se înțelege ca e vorba de transponder adică sa fie setate și polarizarea și sr-ul.

De asemenea, ar fi foarte util dacă initiatorul ar lua un instrument de măsurat și l-ar pune pe antena de sus în jos, sa ne spună și noua cam ce diametru are. Eu am avut Dolce și îmi dăduseră antena de 80 cm. Pe la mulți alții am văzut de 60 cm. Cu 60 cm, performanta de 28 est nu o sa fie prea bună. ..

Edited by 0x0c, 21 April 2015 - 15:14.


#11
marocco

marocco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.12.2010
Salutare din nou !
cam 70 cm are antena Dolce in diametru

Ca si receiver mai am un Topfield TF6200CO
O fi mai bun sau mai slab decat Amiko ?

Edited by marocco, 21 April 2015 - 17:37.


#12
marocco

marocco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.12.2010
nu mai pot sa editez :(

dar mai am o problema: cum pot adauga un satelit nou daca nu exista in lista receiver-ului ?
am incercat si pe Amiko si pe Topfield si nu am reusit

#13
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
Ai incercat sa schimbi softul receptorului? Cu antena aia nu ai prea multe sanse la 28 est. Incearca 13 sau 19 est.

#14
marocco

marocco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.12.2010
Alta problema:
http://www.dishpointer.com/ imi zice sa indrept antena spre o directie pentru 0.8W dar vestul nu e acolo unde zic ei. de ce ?
Am verificat cu o busola si ei indica aproape directia sud

Edited by marocco, 22 April 2015 - 18:07.


#15
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View Postmarocco, on 22 aprilie 2015 - 18:05, said:

Alta problema:
http://www.dishpointer.com/ imi zice sa indrept antena spre o directie pentru 0.8W dar vestul nu e acolo unde zic ei. de ce ?
Am verificat cu o busola si ei indica aproape directia sud
Cam așa ar trebui sa arate... ai ales locația ta și satelitul dorit?

[ https://i.imgur.com/sH1Kj4m.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu știu ce altceva ti-as putea spune pe PM și nu as putea aici. Totul e sa ai timp si rabdare. Și fără mișcări bruște când reglezi antena ;) e o idee buna sa încerci poziționarea pe 0.8 W deoarece semnalul e puternic și e mai ușor de prins. Poți încerca,  de exemplu cu 12456 V 28000 sau 11996 V 28000.

#16
cipri63

cipri63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 28.08.2008

View Postmarocco, on 21 aprilie 2015 - 18:03, said:

nu mai pot sa editez Posted Image

dar mai am o problema: cum pot adauga un satelit nou daca nu exista in lista receiver-ului ?
am incercat si pe Amiko si pe Topfield si nu am reusit
Nu am avut pana acum Amiko 8240,in schimb am Amiko 8140 si 8150 asa ca probabil metoda de editare a satelitilor este asemanatoare:MENU-INSTALARE SATELITI +OK-apoi apesi butonul SAT de pe telecomanda .Va fi afisata lista cu satelitii.La sfarsitul listei sunt cativa sateliti denumiti satellite1,2,3,etc.Cu butonul verde de pe telecomanda se dechide submeniul de editare.Apasand OK apare fereastra de editare.Editezi numele satelitului apoi salvezi .Apoi adaugi  coordonatele geografice corecte ale satelitului respectiv(asta daca ai motor H-H la care folosesti functia USALS).Bafta!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate