Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

se poate face inlocuire de chip BGA acasa?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
remus-gabriel

remus-gabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.02.2007
Am citit ca un  reflow la chipul video sau northbridge sau southbridge  nu ajuta prea mult. Reballingul, nici el nu ar tine prea mult.
Cea mai buna solutie este schimbarea chipului cu unul nou care are deja bile pe el.
Am vazut ca aceste operatiuni dar si schimbarea chipului se fac in service pe statii profesioniste.
Este vreo sansa sa fac asa ceva, scihmbarea chipului, dezlipire si relipirea celui nou acasa cu un simplu pistol cu aer cald? Am si in multimetru cu un senzor de temperatura pe care il pot pune pe placa de baza pt monitorizarea temperaturii. Stiu ca exista riscuri dar oare chiar este imposibil?
A facut cineva sau cunoasteti pe cineva care a reusit asa ceva acasa cu scule ,,hobby``?

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu!
da!
nu!

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 remus-gabriel, on 20 aprilie 2015 - 12:00, said:

Este vreo sansa sa fac asa ceva, scihmbarea chipului, dezlipire si relipirea celui nou acasa cu un simplu pistol cu aer cald? Am si in multimetru cu un senzor de temperatura pe care il pot pune pe placa de baza pt monitorizarea temperaturii. Stiu ca exista riscuri dar oare chiar este imposibil?
A facut cineva sau cunoasteti pe cineva care a reusit asa ceva acasa cu scule ,,hobby``?
Tu ai vazut vreun neurochirurg sa opereze cu secera, sau un mecanic sa repare masina cu un picamer si buldo-excavator? Fiindca exact asa e si ceea ce vrei tu sa faci.

Edited by Hider141, 20 April 2015 - 12:55.


#4
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Astfel de palci de baza sau video sunt dedicate okazii.ro , alta , pentru ca oricum mai mult de 3-6 luni nu va mai functiona . Se repara , se cosmetizeaza si se revind ca noi stiind faptul ca s-a folosit la un sistem de pensionari care citeau doar meteo si horoscop pe site .

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Hider141, on 20 aprilie 2015 - 12:53, said:

Tu ai vazut vreun neurochirurg sa opereze cu secera, sau un mecanic sa repare masina cu un picamer si buldo-excavator? Fiindca exact asa e si ceea ce vrei tu sa faci.

Am vazut in filmul Vraciul pe celebrul chirurg Wilczur operand cu dalta, ciocan si cutit de bucatarie un pacient. :)

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005

 remus-gabriel, on 20 aprilie 2015 - 12:00, said:

Am citit ca un  reflow la chipul video sau northbridge sau southbridge  nu ajuta prea mult. Reballingul, nici el nu ar tine prea mult.
Cea mai buna solutie este schimbarea chipului cu unul nou care are deja bile pe el.
Am vazut ca aceste operatiuni dar si schimbarea chipului se fac in service pe statii profesioniste.
Este vreo sansa sa fac asa ceva, scihmbarea chipului, dezlipire si relipirea celui nou acasa cu un simplu pistol cu aer cald? Am si in multimetru cu un senzor de temperatura pe care il pot pune pe placa de baza pt monitorizarea temperaturii. Stiu ca exista riscuri dar oare chiar este imposibil?
A facut cineva sau cunoasteti pe cineva care a reusit asa ceva acasa cu scule ,,hobby``?

Nu e imposibil, dar dacă nu ai experienţă şi nu ştii exact ce faci nu ai nicio şansă. Pe lângă pistol cu aer cald ai nevoie de ciocan de lipit bun, tresă pt. curăţare şi flux gel.
Eu am făcut aşa ceva odată la cineva, problema este preîncălzirea plăcii, altfel se curbează şi se fisurează traseele iar bilele din mijlocul cipului nu ating placa în timp ce cele dein colţuri se turtesc şi se ating una de alta (bridging). Pe scurt, am folosit o placă de aluminiu pe care am încălzit-o cu pistolul până pe la 200C, pe care am plasat apoi placa de bază, era una de TV Samsung, şi am continuat cu suflanta peste toată placa până am citit cca. 150C pe termometru, din acel moment m-am concentrat doar la cip, cu mişcări circulare şi lente, cam 1 rotaţie pe secundă, în jurul lui. La 250C citiţi am încercat să-l mişc, continuând încălzirea până s-a mişcat din loc, după care l-am scos cu penseta. Aproximativ aceeaşi operaţie are loc şi la relipire, cu diferenţa că se foloseşte flux, care trebuie aplicat doar cu puţin timp înainte de faza de reflow, altfel se arde.

#7
remus-gabriel

remus-gabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.02.2007
Pai, tocmai asta este. Am uitat sa spun ca am letcon bunicel, tresa, fux, Am mai facut  lucrari cu smd-uri, ceva cunostinte dar cu bga nu am mai lucrat. Am mi facut ceva dezlipiri de cipuri in joaca. Oricum fac numai pt mine si rude, scutesc bani dati ca sa cumpar laptop nou. Am si un radiator cu rezitente cu infrarosu pe care ma gandesc sa-l folosesc la preincalzire. Nu am suflanta cu temperatura reglabila si statie de lipire dar credeam ca pot improviza.

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă ai preîncălzitor IR e mult mai simplu, aşa lucram şi eu la începuturi, acum cca. 10.000 de plăci.

Edited by mihaicozac, 20 April 2015 - 14:48.


#9
remus-gabriel

remus-gabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.02.2007
Nu am preincalzitor propriu-zis. E un radiator din comert, folosit la incalzirea locuintelor dar pe care vreau sa-l intorc cu fata in sus si sa-l adaptez. Stiu ca incalzeste la 100 gr.

#10
Crownly

Crownly

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.04.2015
Placile astea de baza sau video sunt dedicate okazii.ro, pentru că oricum mai mult de 3-6 luni nu o sa-ti mai meargă.Se repară,se cosmetizează și se revînd ca noi știind faptul că s-a folosit la un sistem de pensionari care citeau doar meteo și horoscop pe site.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate