Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Tensiune alimentare masinuta teleghidata

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
hidramu

hidramu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 21.11.2011
salut, am de la un prieten o masinuta cu telecomanda, problema e ca el nu mai avea bateria la masinuta respectiva si nici ce baterie sau de cati volti trebuie sa fie bateria nu stie, asa ca am luat 2 baterii de 9V le-am legat in serie si le-am incercat pe masinuta problema e ca se misca foarte greoi si se incalzeste si pcb-ul si dupa un timp nu mai merge de loc, o las un timp leg din nou bateriile si merge din nou dar la fel de greoi.

de ce, ce ar putea sa aibe si cum pot afla ce curent ar trebui sa intre in ea? Multumesc!

#2
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
9+9=18...sigur nu mergea la 18 V

Dar de ce a trebuit sa pui doua baterii?

Edited by 0x0c, 06 April 2015 - 21:32.


#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
in nici un caz nu mergea cu 18v
daca nu are locas pentru 3-6 baterii clasice de 1.5v probabil avea acumulator de 3.6 v plat sau infoliat, cu fir in afara
oricum, la 18v mare minune sa nu fi ars ceva desi capaciatea acelor baterii e foarte redusa

#4
hidramu

hidramu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 21.11.2011
incercasem cu o singura baterie si nu se misca de loc, abia se invarteau rotile cand o suspendam de spate si m-am gandit ca inca o baterie o sa ii mai dea ceva putere

#5
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

 hidramu, on 06 aprilie 2015 - 21:34, said:

incercasem cu o singura baterie si nu se misca de loc, abia se invarteau rotile cand o suspendam de spate si m-am gandit ca inca o baterie o sa ii mai dea ceva putere
Dar poate telecomanda nu transmitea suficient de puternic... sau antena e rupta... sau bateria de 9 V nu are capacitate suficienta.  E zic sa încerci cu 3 x 1.5 V, din alea mai groase. Acum, dacă o mai merge, după socul de 18 V...

#6
hidramu

hidramu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 21.11.2011
file:///C:/Users/bogdan/Desktop/20150406_223107.jpgfile:///C:/Users/bogdan/Desktop/20150406_223151.jpg

#7
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Nu mai tine imaginile pe desktop.

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ce sa facem cu calea catre pozele tale de pe desktop Bogdane?Posted Image

#9
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Inserare imagini in comentarii pe forum

Edited by Wzzz, 06 April 2015 - 21:40.


#10
hidramu

hidramu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 21.11.2011

 aeon, on 06 aprilie 2015 - 21:38, said:

ce sa facem cu calea catre pozele tale de pe desktop Bogdane?Posted Image
scuze, nu prea stiu sa pun poze aici

am reusit intr-un finalPosted Image

pe telecomanda scrie 9V si din nou in serie vreo 4 bateri de 1.5V, deci clar nu e de ajuns

Attached Files



#11
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Ar mai fi de arătat niște chestii... locașul original pentry baterii și eventual ai putea sa desrubezi placa, sa îi faci o poza și sa ne spui ce integrat e pe ea...

#12
hidramu

hidramu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 21.11.2011
mai multe poze...

cred ca bateria era destul de mare..

Attached Files



#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Ai doar 2 variante, daca e pe litiu, 3.7V sau 7.2V respectiv 4.2V si 8.4V cand sunt incarcate la maxim. Ce ai facut cu bateriile de 9V e penibil... alea au intensitate mica, doar tensiune mare, care fireste poate arde tranzistoarele de comanda mosfet sau ce are acolo si cipul radio.
Bateria masinutei trebuie sa fi avut ceva amperaj, nu o sa mearga cu dinalea de 9V care cum spuneam sunt baterii de amperaj mic.

Edited by andreic, 06 April 2015 - 22:24.


#14
hidramu

hidramu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 21.11.2011
la asta ma gandeam si eu ca trebuie un aperaj mare nu voltaj si cum aflu ce baterie ii trebuie exact?

Edited by hidramu, 06 April 2015 - 22:55.


#15
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Incearca sa bagi in locasul pt baterii,baterii R6 sau R3.Vezi care intra ca grosime si cate incap.Majoritatea merg cu acumulatori NiCd format R6 (AA)...4-5 sau 6 bucati inseriate.In niciun caz cu baterii de 9V!
S-ar putea sa mearga si cu acumulatori NiMh,de capacitate cat mai mare (minim 2500mAh).Oricum,va trebui sa inseriezi cumva acei acumulatori.Prin lipire cu fludor si fire,se poate,dar e nevoie de mare indemanare si experienta in astfel de lipituri,caci,daca ii incalzesti prea mult timp,se strica.Se gasesc si pachete gata facute de fabrica.

Edited by danpet, 07 April 2015 - 07:27.


#16
hidramu

hidramu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 21.11.2011
am o baterie NiMh de la un elicopter rc. Cand luasem masinuta am legat bateria NiMh in serie cu o baterie de telefon si mergea destul de bine avea putere turatie doar ca tot se incalzea pcb-ul si de la un timp nu mai mergea cum trebuie cu acele bateri. Am radiocomenzile de la acel elicopter si de la o alta masinuta mai mica ma gandesc daca le schimb si le pun pe masinuta asta oare merge?

Am legat si 5 baterii R3 in serie si puterea tot nu era de ajuns, oare sa fie si din cauza telecomenzi? pe ea scrie 9V si eu mai mult de 6V nu i-am pus.

#17
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Eu ma indoiesc ca un elicopter zboara cu baterie NiMH.Heli, merg cu baterii LiPo,ca sunt mult mai usoare.
Se pare ca problema te depaseste,iar noi nu putem sa te ghidam prin forum,mai mult de atat...Trebuie vazut,masurat,verificate diverse chestii la fata locului,de cineva care stie ce sa masoare si sa inteleaga rezultatele.
Du-te la palatul copiilor din orasul tau si roaga-i pe cei de la cercurile de modelism (sau electronica) sa te ajute.

Edited by danpet, 07 April 2015 - 09:09.


#18
hidramu

hidramu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 21.11.2011
am gasit 2 baterii, una ni-cd 4/5AA 600mAh 1.2V si una de 3.7V  tot de 600mAh, numai ca trebuie sa le incarc, daca le bag la un incarcator de 550 de mA si 5.8V e ok sau e prea mult?

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate