Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce analize trebuie sa fac ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
bcess88

bcess88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 08.08.2014
Buna seara tuturor, sunt un baiat de 20 de ani si ma dor mereu oasele incat nici nu reusesc sa fac sala deloc (si cu greutati mici). Ma dor umerii cumplit, odata am adormit pe un umar si a doua zi ma durea atat de tare incat nu-l puteam ridica peste cap, si era si 24 Decembrie deci nu am apucat sa merg la doctor ca erau toti inchisi, dar apoi mi-a trecut singur. Am dureri de spate (poate din cauza faptului ca lucrez la birou), ma dor genunchii cand fac genoflexiuni cu greutati si am tendonita la cotul drept. As vrea sa fac un DEXA (parca asa se numeste, sper sa nu gresesc) care m-ar putea ajuta sa vad daca problema sunt oasele mele prea "slabe!" (am incheietura de 17 de cm, ceea ce e destul de mic pentru un baiat de 1.75 si 70 de kg dupa parerea mea). Voi ce credeti ca ar trebui sa fac ? Va multumesc anticipat !

#2
ionut3107

ionut3107

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 16.09.2014

View Postbcess88, on 01 aprilie 2015 - 22:23, said:

Buna seara tuturor, sunt un baiat de 20 de ani si ma dor mereu oasele incat nici nu reusesc sa fac sala deloc (si cu greutati mici). Ma dor umerii cumplit, odata am adormit pe un umar si a doua zi ma durea atat de tare incat nu-l puteam ridica peste cap, si era si 24 Decembrie deci nu am apucat sa merg la doctor ca erau toti inchisi, dar apoi mi-a trecut singur. Am dureri de spate (poate din cauza faptului ca lucrez la birou), ma dor genunchii cand fac genoflexiuni cu greutati si am tendonita la cotul drept. As vrea sa fac un DEXA (parca asa se numeste, sper sa nu gresesc) care m-ar putea ajuta sa vad daca problema sunt oasele mele prea "slabe!" (am incheietura de 17 de cm, ceea ce e destul de mic pentru un baiat de 1.75 si 70 de kg dupa parerea mea). Voi ce credeti ca ar trebui sa fac ? Va multumesc anticipat !
Esti un baiat de 20 de ani, dar esti nascut in 88. Cum vine asta?
Incearca sa alergi pe banda daca nu ai unde, sa te mai dezmortesti, probabil ca esti genul care lenevesti toata ziua la tv si la pc. O sa devii o leguma daca continui asa
Mananca sanatos si fa mult sport, sportul este sanatate.

Edited by ionut3107, 01 April 2015 - 22:37.


#3
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
DEXA (determinarea densităţii osoase) e metoda de diagnostic pentru osteoporoză. N-ai nevoie de aşa ceva.
Du-te la un control la Reumatologie.

#4
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Ia un bilet de avion spre America ai niste simptome ff ciudate tre sa fii diagnosticat de dr House

#5
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postbcess88, on 01 aprilie 2015 - 22:23, said:

Voi ce credeti ca ar trebui sa fac ? Va multumesc anticipat !

Profită de faptul că ai 17 ani și du-te la medicul de familie, care îți va da trimitere la ortoped sau la reumatolog, cum bine zice Abbiex (mă și miram cine dă așa sfaturi simțite, după aia am văzut nickul).

View PostUn-ZeU, on 01 aprilie 2015 - 23:09, said:

Ia un bilet de avion spre America ai niste simptome ff ciudate tre sa fii diagnosticat de dr House
A vorbit și nea Ion, că și el e om. @Un-ZeU: Mă scuzi că te întreb așa brutal, dar știi că House MD este un personaj fictiv, nu? E atât de fictiv că n-ar rezista nici o săptămână într-un spital real, cu comportamentul ăla.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
De ce ar merge cineva la 20 de ani la sala?Voi altfel de viata nu aveti?Nu mergetii la femei,nu mergeti la petreceri, nu mergeti in excursii,nu jucati fotbal,nu jucati orice altceva?De bautura nu te intreb.
Alta modalitate de fortifiere a corpului nu gasesti?Pentru ca apoi te intereseaza substantele pentru definirea muschilor (sigur nu-i definitia corecta,dar nu ma intereseaza) si asa incet reusesti sa te intoxici pe viata.
Iesi frate la aer liber,profita de soare,las-o-n mama saraciei de sala aia cu miros de transpiratie si picioare nespalate.

#7
bcess88

bcess88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 08.08.2014
In timpul liber fac diferite sporturi de placere precum tenis, basket, si rareori fotbal. Cand e cald ma plimb zilnic dimineata deoarece muncesc dupamiaza si vroiam sa merg la sala pentru ca ma simt mic si slab, nu o fac pentru femei sau pentru a deveni culturist, ci doar de pura placere. Dar iti multumesc pentru sfatul tau. Cat despre petreceri: prefer sa stau la sala zilnic 24 din 24 decat sa ma imbat in fiecare seara, sa fumez (si nu numai tigari) si sa ma trezesc dimineata fara sa stiu cum ma cheama si sa am tot felu de probleme inainte de 40 de ani.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbcess88, on 02 aprilie 2015 - 14:17, said:

Cat despre petreceri: prefer sa stau la sala zilnic 24 din 24 decat sa ma imbat in fiecare seara,

Eu nu am asociat petrecerile cu bautura.Si daca tot e pana acolo,petrecerile nu-s facute ca sa se imbete lumea.Doar la alea cu "dedicatie".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate