Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ubuntu 7.10

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
kalindor

kalindor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.07.2007
Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti daca cu Ubuntu 7.10 se poate face NAT pentru 18 calculatoare cu IP-uri private, avand un IP public static de la provider! Dar cu IP dinamic de la provider.
Configuratia calculatorului:
-Pentium 3 650 MHz;
-160 MB RAM;
-HDD 10 GB.
Pe calculatorul asta a fost instalat in urma cu multi ani o versiune de Linux (aprox. 10 ani) si a facut NAT pana acum 2 ani, dar am schimbat providerul.
As dori sa folosesc calculatorul asta pentru ca era foarte stabil si silentios, dar nici nu am bani pentru alt calculator stabil. Fiind de putere mica nu are nevoie de ventilatoare zgomotoase si va sta permanent deschis.
Am instalat, Ubuntu 7.10 pe el si i-am setat din programul de instalare IP-ul, DNS, Netmask, Getway. Cred ca se conecteaza la Internet.
Nu ma pricep deloc la Linux.
Am observat ca cei care mi-au instalat Linux sau Ubuntu pentru NAT au facut apoi upgrade la pachetul de baza. Cand instalezi pachetul de baza nu ai toate pachetele cu care poti face NAT si trebuiesc downloadate? Atunci se downloadeaza ultimele versiuni si calculatorul nu mai face fata?

In prezent am un IP static si un subnet cu 8 IP-uri. Dar pe viitor posibil voi contracta un abonament numai cu un IP static, fara subnet, abonament mai ieftin. ideal ar fi un abonament si mai ieftin cu IP dinamic.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Poti.
Dar mai repede as instala o distributie gen pfSense, dedicata routerelor, ce vine cu o interfata web usor de folosit.

Si mai silentios/economic la consum ar fi insa un router mai stralucit gen Mikrotik (gasesti pe la 2-300 lei).

Edited by dani.user, 29 March 2015 - 14:43.


#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
160MB RAM cam doare, desi in final e folosibil daca nu da lumea cu uTorrent sau alte de-astea. Dar totusi e putin. Daca gasesti intr-adevar un Mikrotik la 2-300 lei e mult mai recomandabil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate