Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Plasa cu adeziv sau direct glet?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012
Salutare!

Se da una bucata cladire veche, cu crapaturi destul de multe in pereti.

Vreau sa pun peste tot plasa si am o dilema.

Mesterii vor sa puna direct glet (Ceresit 126), voi ce parere aveti?

E o idee buna sau ar trebui fixata plasa cu un adeziv ca de exemplu Ceresit CT 85?

#2
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
trebuie sa puna si plasa de fatada apoi peste ea  adeziv si glet. sau glet direct peste plasa. dar daca nu pui plasa iti va crapa in timp

Edited by flavius18, 28 March 2015 - 21:16.


#3
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012

View Postflavius18, on 28 martie 2015 - 21:09, said:

trebuie sa puna si plasa de fatada apoi peste ea cu adeziv si glet. sau glet direct peste plasa. dar daca nu pui plasa iti va crapa in timp

Cam asta e marea mea nelamurire:

1) Intai adeziv, apoi plasa, apoi din nou adeziv (2 maini adeziv), apoi 2 maini glet?

2) Intai adeziv, apoi plasa (doar 1 mana adeziv) apoi 2 maini glet?

3) Direct glet (2 maini)?

#4
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View Poststatusquo, on 28 martie 2015 - 21:16, said:


Cam asta e marea mea nelamurire:

1) Intai adeziv, apoi plasa, apoi din nou adeziv (2 maini adeziv), apoi 2 maini glet?

2) Intai adeziv, apoi plasa (doar 1 mana adeziv) apoi 2 maini glet?

3) Direct glet (2 maini)?
poti pune plasa direct pe crapatura si apoi sa-i dai adeziv o mana, o mana de glet si gata.  sau poti da o mana de adeziv , aplici plasa si peste 1 mana de glet. ce perete este? perete de interior?

#5
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012

View Postflavius18, on 28 martie 2015 - 21:20, said:

poti pune plasa direct pe crapatura si apoi sa-i dai adeziv o mana, o mana de glet si gata.  sau poti da o mana de adeziv , aplici plasa si peste 1 mana de glet. ce perete este? perete de interior?

Vom pune plasa pe tot peretele, nu doar pe crapatura (sunt multe crapaturi). Nu foarte pronuntate dar multe.

Perete interior, caramida, cladire din 1950.

#6
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View Poststatusquo, on 28 martie 2015 - 21:23, said:


Vom pune plasa pe tot peretele, nu doar pe crapatura (sunt multe crapaturi). Nu foarte pronuntate dar multe.

Perete interior, caramida, cladire din 1950.
este bine ca pui pe tot peretele.

#7
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View Poststatusquo, on 28 martie 2015 - 21:04, said:

Mesterii vor sa puna direct glet (Ceresit 126), voi ce parere aveti?

E o idee buna sau ar trebui fixata plasa cu un adeziv ca de exemplu Ceresit CT 85?

-Da direct glet peste tot se da un strat gros de glet C126,apoi cat acesta e moale se incorporeaza in el plasa de plastic(Polistiren) Dupa intarire se aplica dupa caz inca unul sau doua straturi de glet pentru finisaj,apoi dupa uscare se slefuieste.Peretii iasa ca sticla,si nu se crapa.Garantat.

Edited by Arayan, 28 March 2015 - 22:19.


#8
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View PostArayan, on 28 martie 2015 - 22:12, said:

-Da direct glet se da un strat gros de glet C126,apoi cat acesta e moale se incorporeaza in el plasa de plastic(Polistiren) Dupa intarire se aplica dupa caz inca unul sau doua straturi se glet pentru finisaj,apoi dupa uscare se slefuieste.Peretii iasa ca sticla,si nu se crapa.Garantat.
poate sa dea un strat de glet apoi se da cu fin ceresit CT127, apoi se slefuieste.

#9
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
cureti peretele de var sau cum o fi zugravit. dai amorsa. pui plasa cu adeziv dupa care glet. plasa nu se fixeaza cu glet. cel putin nu cred.

#10
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View PostD3an, on 28 martie 2015 - 22:30, said:

cureti peretele de var sau cum o fi zugravit. dai amorsa. pui plasa cu adeziv dupa care glet. plasa nu se fixeaza cu glet. cel putin nu cred.

-Nu se fixeaza ci se incorporeaza.

#11
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Plasa si rimano ten , glet.

#12
luca.matei

luca.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 08.03.2007
Salut. Am avut aceeasi problema la bloc (perete din bca, cu multe fisuri mici). N-am folosit adeziv, ci numai glet (CT 126).
Ordinea operatiunilor a fost asta:

- curatat bine perete de vopsea pana la glet
- dat amorsa
- aplicat o mana subtire de glet si peste el, cat era umed, am intins bine plasa
- am intins gletul care a iesit prin ochiurile plasei peste plasa. daca raman zone neacoperite mai prepari glet
- lasat sa se usuce
- slefuit cu un smirghel fin pe toata suprafata
- desprafuit
- dat din nou amorsa
- aplicat doua maini de lavabila

Eu am luat cea mai ieftina plasa de fibra de sticla (e si cea mai usoara, parca 70 gr/mp)
Nu m-am obosit sa inglobez total plasa in glet (peretele nu e "oglinda"). Se vede textura plasei uniform pe toata suprafata si imi place cum a iesit. Rupe putin monotonia camerei.
Spor.

#13
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View Postluca.matei, on 29 martie 2015 - 09:49, said:

Salut. Am avut aceeasi problema la bloc (perete din bca, cu multe fisuri mici). N-am folosit adeziv, ci numai glet (CT 126).
Ordinea operatiunilor a fost asta:

- curatat bine perete de vopsea pana la glet
- dat amorsa
- aplicat o mana subtire de glet si peste el, cat era umed, am intins bine plasa
- am intins gletul care a iesit prin ochiurile plasei peste plasa. daca raman zone neacoperite mai prepari glet
- lasat sa se usuce
- slefuit cu un smirghel fin pe toata suprafata
- desprafuit
- dat din nou amorsa
- aplicat doua maini de lavabila

Eu am luat cea mai ieftina plasa de fibra de sticla (e si cea mai usoara, parca 70 gr/mp)
Nu m-am obosit sa inglobez total plasa in glet (peretele nu e "oglinda"). Se vede textura plasei uniform pe toata suprafata si imi place cum a iesit. Rupe putin monotonia camerei.
Spor.
si eu zic ca trebuia dupa mana aia de glet sa dai si o mana de fin ct127 apoi sa slefuiesti dupa care se pregateste o parte amorsa o parte lavabila se da pe perete, se lasa sa se usuce si apoi se da lavabila.

#14
luca.matei

luca.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 08.03.2007

View Postflavius18, on 29 martie 2015 - 14:36, said:

si eu zic ca trebuia dupa mana aia de glet sa dai si o mana de fin ct127 apoi sa slefuiesti dupa care se pregateste o parte amorsa o parte lavabila se da pe perete, se lasa sa se usuce si apoi se da lavabila.

N-am mai luat si CT127 ca erau cam lefter pe vremea aia si nici peretele, cu textura aia a plasei, nu mi s-a parut ca cere vreo finete deosebita a suprafetei.
Bun pontul cu amorsa amestecata cu lavabila la prima mana. Am retinut pentru viitor.Posted Image

#15
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012

View PostD3an, on 28 martie 2015 - 22:30, said:

pui plasa cu adeziv dupa care glet. plasa nu se fixeaza cu glet. cel putin nu cred.

Asta e si nelamurirea mea: adeziv sau direct glet?

Am cerut o a doua parere de la alt mester si el era foarte vehement impotriva aplicarii cu glet direct: spunea ca trebuie neaparat adeziv, el recomandand Rimano Ten.

#16
luca.matei

luca.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 08.03.2007
Mai bine asculta-l pe mester, pentru ca el a vazut cum arata peretele. In cazul meu era vorba despre microfisuri (nu ajungeau la tencuiala) si e mers sa pun glet peste glet. Daca era ceva mai complicat, as fi chemat pe cineva mai priceput.

#17
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View Poststatusquo, on 29 martie 2015 - 19:13, said:

Asta e si nelamurirea mea: adeziv sau direct glet?

Am cerut o a doua parere de la alt mester si el era foarte vehement impotriva aplicarii cu glet direct: spunea ca trebuie neaparat adeziv, el recomandand Rimano Ten.
si eu iti recomand ca adeziv thermo universal de la ceresit. ia intreaba mesteru sa vad ce zice.
PS: ai un mester de nici o gaura nu l-as lasa sa astupe

#18
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012

View Postflavius18, on 29 martie 2015 - 19:40, said:

PS: ai un mester de nici o gaura nu l-as lasa sa astupe

La care dintre ei te referi?

La cel care vroia sa puna plasa direct cu glet sau la cel care mi-a recomandat Rimano Ten intai si doar pe urma glet?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate