Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

De unde cumpar silicagel? Umezeala in dulap

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Am probleme cu umezeala in dulapul din bucatarie (paharele asezate cu gura in jos au un miros de mucegai pe margine).
Am un dezumidificator Trotec TTK-75S pe care il plimb prin casa cu rezultate bune, insa in bucatarie stiti cum este.
Am mai curatat dulapul, cu hipoclorit, si o vreme a fost OK dar se pare ca sporii sunt greu de eliminat in totalitate.
Asa ca m-am gandit sa le stric conditiile de dezvoltare.

As vrea sa pun niste silicagel in dulapurile din bucatarie. As vrea sa pun mai mult decat cele cateva pliculete recuperate
din cutiile de incaltaminte etc. As lua vreun kilogram. Daca e scump, il refolosesc (stiu ca silicagelul obisnuit se poate "praji"
pentru eliberarea umiditatii absorbite).

Am inteles ca s-ar gasi la pet-shopuri. Este chiar silicagel, sau e ceva special pentru animale de companie?
Va dati seama ca nu pot sa bag orice in dulapul cu pahare.
Nu am astfel de magazine la mine in oras si n-as vrea sa bat drumul degeaba. Daca primesc o recomandare
precisa, pot ajunge in Ploiesti sau Brasov.

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Dă o căutare pe google.

Am căutat o dată şi am găsit distribuitori.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

 Razvan_N, on 28 martie 2015 - 12:16, said:

Am probleme cu umezeala in dulapul din bucatarie (paharele asezate cu gura in jos au un miros de mucegai pe margine).
Am un dezumidificator Trotec TTK-75S pe care il plimb prin casa cu rezultate bune, insa in bucatarie stiti cum este.
Am mai curatat dulapul, cu hipoclorit, si o vreme a fost OK dar se pare ca sporii sunt greu de eliminat in totalitate.
Asa ca m-am gandit sa le stric conditiile de dezvoltare.

As vrea sa pun niste silicagel in dulapurile din bucatarie. As vrea sa pun mai mult decat cele cateva pliculete recuperate
din cutiile de incaltaminte etc. As lua vreun kilogram. Daca e scump, il refolosesc (stiu ca silicagelul obisnuit se poate "praji"
pentru eliberarea umiditatii absorbite).

Am inteles ca s-ar gasi la pet-shopuri. Este chiar silicagel, sau e ceva special pentru animale de companie?
Va dati seama ca nu pot sa bag orice in dulapul cu pahare.
Nu am astfel de magazine la mine in oras si n-as vrea sa bat drumul degeaba. Daca primesc o recomandare
precisa, pot ajunge in Ploiesti sau Brasov.

Ai montat o hota deasupra aragazului in bucatarie?Posted Image

Edited by xmanyacs77, 28 March 2015 - 12:27.


#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
Cauta la dedeman de exemplu, sunt niste cutii cu o solutie solida care absorb umezeala, sunt mult mai eficiente ca silicagelul. "Ceresit aero 360" se numeste

Edited by A10, 28 March 2015 - 12:28.


#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
http://www.aliexpres.../902784432.html

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
De ce ai usca paharele in dulap inchis? Locuiesti in rulota de nu ai spatiu sa usuci cateva pahare pe un picurator cu gauri pentru ventilatie sau un gratar banal ce costa infinit mai putin decat solutiile minune plus alte probleme de sanatate.

Cred ca sunteti certati din fasa cu logica elementara?

#7
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Vezi ca se gaseste la petshopuri sub forma de pungi de 1.7kg .
https://www.google.r...iw=1024&bih=587

#8
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"Am inteles ca s-ar gasi la pet-shopuri. Este chiar silicagel, sau e ceva special pentru animale de companie?"
Acela este , asternut pentru pisici .
Eu am in masina si de ani buni nu mai stiu ce inseamna sa abureasca geamurile .

"dulapul din bucatarie (paharele asezate cu gura in jos au un miros de mucegai pe margine)"
rezolvari :
tai partea de jos de la dulap si o inlocuiesti cu gratar inox dedicat din magazin de specialitate
dai gauri cu freza de 18-24mm din loc in loc sa intre aer
Am vazut la mobilier gratar de inox, arata foarte elegant iar dispunerea se face deasupra chiuvetei pentru ca apa sa se poata scurge fara probleme din pahare .

Edited by xilo, 28 March 2015 - 13:12.


#9
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Orez. Ieftin , la toate magazinele. Insa de ce usuci in dulap inchis ?

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Nu întreabă nimeni de ce nu şterge vesela şi farfuriile/paharele înainte de depozitare  :)

#11
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 24.02.2007
La atelierele de geamuri termopane gasesti silicagel. Pana in 10 lei pe kg.

#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
http://www.silicagel.ro/produse.html

#13
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 crisstonne, on 28 martie 2015 - 13:13, said:

Nu întreabă nimeni de ce nu şterge vesela şi farfuriile/paharele înainte de depozitare  :)

Daca nu le lasa la uscat in exterior cred ca este de prisos intrebarea.

Ies asa de curate ca scartaie la orice atingere si uscate iasca, din masina de spalat evident.

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Da da, maşina de spălat...

#15
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 Super Chief, on 28 martie 2015 - 12:49, said:

De ce ai usca paharele in dulap inchis? Locuiesti in rulota de nu ai spatiu sa usuci cateva pahare pe un picurator cu gauri pentru ventilatie sau un gratar banal ce costa infinit mai putin decat solutiile minune plus alte probleme de sanatate.
Cred ca sunteti certati din fasa cu logica elementara?

Nu usuc paharele in dulap, le scot uscate din masina de spalat vase. Am si picurator deasupra chiuvetei,
pentru situatiile in care se spala la mana sau nu se lasa in masina pana se usuca, dar n-are rost sa pun
acolo vesela gata uscata, nu? Nu paharele genereaza umezeala, ele doar "sufera" de la efectele umezelii din bucatarie.
Meteahna romaneasca, imediat ce am aparut undeva tragem concluzia ca toti ceilalti sunt idioti.

Multumesc tuturor celor ce au incercat sa ajute fara sa-si bata joc.

#16
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Îți iei un dezumidificator cu rezerve, se găsesc cam peste tot și scapi de umezeala.

Cu mucegaiul e altă poveste.  Fără un purificator de aer nu prea scapi de el.

#17
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Am avut unul, de la Ceresit, si in camera nu am simtit niciun efect pana nu am luat unul cu ventilator si condensare.
Silicagelul are avantajul de a fi mult mai ieftin decat Ceresitul - nu mai vorbesc de faptul ca se poate "regenera".
In plus, la Ceresit nu bag mana in foc ca nu emana si niscaiva vapori - nu este destinat dulapurilor de vase, totusi.
Silicagelul e un chimical simplu, non-toxic (cel putin varianta fara indicatori chimici) si as fi mai linistit.

#18
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 Razvan_N, on 29 martie 2015 - 21:17, said:



Nu usuc paharele in dulap, le scot uscate din masina de spalat vase. Am si picurator deasupra chiuvetei,
pentru situatiile in care se spala la mana sau nu se lasa in masina pana se usuca, dar n-are rost sa pun
acolo vesela gata uscata, nu? Nu paharele genereaza umezeala, ele doar "sufera" de la efectele umezelii din bucatarie.
Meteahna romaneasca, imediat ce am aparut undeva tragem concluzia ca toti ceilalti sunt idioti.

Multumesc tuturor celor ce au incercat sa ajute fara sa-si bata joc.

Te durea burta sa specifici asta de la bun inceput?
Nu, meteahna romaneasca e sa nu poti lega trei cuvinte intr-o propozitie sa expui problema concret. Un singur topic la 300 incepe cu detalii cu ce il doare pe respectivul initiator.

Si vezi ca ai problema cu masina de spalat. Dupa terminarea programului si deschiderea usii in maxim 1-2 minute vesela este uscata iasca. Daca se foloseste program de 65 sau 70 grade vesela se usuca pana in 30 secunde. Si oricum nu o poti manipula imediat ca este fierbinte.

Deci?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate