Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

ora de religie,asa zisa religie

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009
Tocmai in ziua care am deschis acest topic,am avut o mica altercatie cu un popa la ora de religie a uneia dintre fetele mele.Am fost chemat la scoala de d-na.invatatoare deoarece nu am vrut sa completez cererea privitor la participarea la ora de religie. Eu fiind,gnostic iar familia mea Martori ai lui Iehova,sunt de acord cu aparteneta familiei. Cand am fost la scoala sa discut cu d-na,invatatoare am intrat in clasa dupa fiica mea. In acel moment era ora de religie iar nenea (mult mai tanar ca mine) popa vorbea pe hol la tel. despre prob. mea. A intrat dupa mine in clasa si m-a prins de pluovar spunand ca ii deranjez ora. Care ora,ca el era pe hol cand am intrat in clasa? Desigur ca am discutat cu directoarea si am depus o plangere la inspectorat. Problema e ca popii se cred stapani! Cineva trebuie sa le taie creanga deoarece s-au umflat de atatea bogatii stoarse de la cei saraci. De unde au vilesi masini de lux dintr-un salar de bugetar cum pretind?


Daca stam si vedem realitate,mulsumanii sunt peste un miliard,pe cand orotdocsii doar doua sute de milioane. Catolicii 900 mil,s.a.m.d. Sunt ortodocsii religia adevarata? Nici decum! Au teritorii mici si ii intereseaza monopolul. Exact ce fac acum. Cum a venit legea cu ora de religie,s-au si trezit din somn deoarece li se taie din buget. De ce se tem? De faliment? Nici o problema,deoarece nu e o noutate! Bisericile catolice sunt goale,iar cele ortodocse le va urma!

Edited by Trestiana, 05 March 2015 - 16:16.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Na belea
Sa sucarit ninja ca i-ai deranjat ora

#3
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Mergi cu reclamatiile pana la capat!

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Ora de religie ar trebui eliminata din scoli
Despre istoria religiilor se poate discuta si in timpul orei de istorie de cateva ori pe an ca sa afle copii ce e aia religie
Partea proasta e ca ortodoxii astia au impresia ca ei sunt buricul,pamantului

Apropo, avea candelita ninja ?

Dupa comportament nu parea preafericit :)))

Panarame mai sunt frate, auzi preafericiti .....te doare capu

Auzi , da ce e ala gnostic ?

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014

View Postpetre69, on 05 martie 2015 - 16:17, said:


Despre istoria religiilor se poate discuta si in timpul orei de istorie de cateva ori pe an ca sa afle copiii

{continuare....} ce criminali si violatori au fost adeptii lui Dumnezeu. Doar asa vor putea afla cum puteai omori un om doar pentru faptul ca nu era de acord cu tine.

Daca se baga chestia asta in scoli isi pune Danie streangu :lol:.

#6
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013
Sunt crestin ortodox, dar nu confund credinta cu biserica. Cu atat mai mult nu sufar popii.
Ora de religie va fi un lucru binevenit atnci cand intr-o socala, de exemplu, daca la 500 de ortodoxi, 200 catolici, 100 martori ai lui iehova si 1 musulman TOTI au ACELEASI OPTIUNI.
Adica DA. Invatam RELIGIE, dar FIECARE PE A LUI FARA DISCRIMINARE.

In rest, parerea mea ca niste boraturi de popi nu stiu cum sa se capatuiasca.
Coplul meu, la fel ca mine, va invata (daca va dori) credinta din familie.

Despre religie... pardon nu ma intereseaza, atata timp cat e confundata cu biserica.

#7
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009

View Postpetre69, on 05 martie 2015 - 16:17, said:

Ora de religie ar trebui eliminata din scoli
Despre istoria religiilor se poate discuta si in timpul orei de istorie de cateva ori pe an ca sa afle copii ce e aia religie
Partea proasta e ca ortodoxii astia au impresia ca ei sunt buricul,pamantului

Apropo, avea candelita ninja ?

Dupa comportament nu parea preafericit Posted Image))

Panarame mai sunt frate, auzi preafericiti .....te doare capu

Auzi , da ce e ala gnostic ?
Gnostic este o persoana care crede in existenta unui Dumnezeu dar nu este apartenet sau membru unei religii.

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View PostTrestiana, on 05 martie 2015 - 16:31, said:


Gnostic este o persoana care crede in existenta unui Dumnezeu dar nu este apartenet sau membru unei religii.
Am inteles, multumesc

#9
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Ai făcut foarte bine depunînd o reclamație. Gestul pe care l-a făcut, de a te apuca de haine, ține de educație, mai bine zis de lipsa ei, acompaniată de un tupeu și o mîrlănie tipică unora dintre conaționalii noștri, indiferent de pătura socială din care provin.

#10
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009

View Postpetre69, on 05 martie 2015 - 16:17, said:

Ora de religie ar trebui eliminata din scoli
Despre istoria religiilor se poate discuta si in timpul orei de istorie de cateva ori pe an ca sa afle copii ce e aia religie
Partea proasta e ca ortodoxii astia au impresia ca ei sunt buricul,pamantului

Apropo, avea candelita ninja ?

Dupa comportament nu parea preafericit Posted Image))

Panarame mai sunt frate, auzi preafericiti .....te doare capu

Auzi , da ce e ala gnostic ?
Daca era dupa mine,imagineza-ti ca eu tin un taur de 500kg de coarne ca sa poata fi vaccinat. Ce sa fac cu un sfredelit de 70 de kg?

#11
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007

Quote

Am fost chemat la scoala de d-na.invatatoare deoarece nu am vrut sa completez cererea privitor la participarea la ora de religie.

Daca tot faci reclamatie, ai putea sa incepi cu asta ... asupra popii nu cred ca are vreo putere inspectoratul ; din cate stiu doar BOR are putere sa-i numeasca/revoce/sanctioneze .

#12
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013

View PostTrestiana, on 05 martie 2015 - 16:50, said:

Daca era dupa mine,imagineza-ti ca eu tin un taur de 500kg de coarne ca sa poata fi vaccinat. Ce sa fac cu un sfredelit de 70 de kg?
Pai si cum naiba n-ai putut sa-l tii pe basescu sa nu candideze?

#13
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View PostTrestiana, on 05 martie 2015 - 16:02, said:

"Problema e ca popii se cred stapani! "
Daca afirmi acest lucru cred ca nici nu stii sigur daca respectivul profesor de religie este "popa" (cum zici ). Am mai spus pe alte topicuri ca marea majoritate a profesorilor de religie NU SUNT preoti (popa e in carti). Asa ca vorbeste de profesorii de religie si lasa "popii" cand vorbesti de orele de religie.

#14
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostTrestiana, on 05 martie 2015 - 16:50, said:

Daca era dupa mine,imagineza-ti ca eu tin un taur de 500kg de coarne ca sa poata fi vaccinat. Ce sa fac cu un sfredelit de 70 de kg?
Sa-l imbraci in rosu si sa-l pui in fata taurului.

#15
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007

Quote

marea majoritate a profesorilor de religie NU SUNT preoti

...da , unii sunt studenti la Seminar . Aspiranti la titlul de popa .

#16
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009

View Poststlk, on 05 martie 2015 - 16:57, said:

Daca afirmi acest lucru cred ca nici nu stii sigur daca respectivul profesor de religie este "popa" (cum zici ). Am mai spus pe alte topicuri ca marea majoritate a profesorilor de religie NU SUNT preoti (popa e in carti). Asa ca vorbeste de profesorii de religie si lasa "popii" cand vorbesti de orele de religie.
Este preot si era imbracat in vesminte preotesti ortodoxe,cu barba s.a.Nu este profesor de teologie asa cum prevede legea. Ora de religie trebuie predata de un profesor de teologie (nu ortodox) universala. In scoli trebuie sa se predea religia ca si istoria. Cum se preda istoria universala asa trebuie sa fie si cu religia. Fara monopol prozelit ortodox.

De ce din cei 3 mil de elevi doar 1,5 mil s-au inscris la ora de religie si nu doar la cea ortodoxa? Restul care nu s-au inscris au scazut bilantul ortodocsiei. Cati din cei care sunt inscrisi ca fiind ortodocsi sunt cu adevarat ortodocsi? Pe mine si familia mea nu m-a sters din registru deoarece nu suntem ortodocsi,dar la numar figuram. Na,catastiful conteaza!

Edited by Trestiana, 05 March 2015 - 17:23.


#17
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

View PostTrestiana, on 05 martie 2015 - 16:02, said:

In acel moment era ora de religie iar nenea (mult mai tanar ca mine) popa vorbea pe hol la tel. despre prob. mea. A intrat dupa mine in clasa si m-a prins de pluovar spunand ca ii deranjez ora.
Cum sa lasi pe cineva sa te prinda de pulover fara sa-l iei la pumni? Ai de el ce-l mai scuturam.
Asa va trebuie daca n-aveti personalitate.

#18
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009

View Postticusor, on 05 martie 2015 - 17:24, said:

Cum sa lasi pe cineva sa te prinda de pulover fara sa-l iei la pumni? Ai de el ce-l mai scuturam.
Asa va trebuie daca n-aveti personalitate.
Eram intr-o institutie si nu ar fi fost corect sa-i platesc cu aceeasi moneda. Exista institutie care se poate ocupa de aceasta problema.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate