Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Am copiat ceva cu Teracopy si nu mai gasesc fisierele (~650GB)

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Am copiat ceva cu TeraCopy si nu mai gasesc fisierele

Am avut de copiat ~650 GB de pe hdd-ul lu taica-miu pe hdd-ul meu si am folosit TeraCopy.

Mi-am scos hdd-ul din PC-ul meu, l-am bagat in a lu' taica-miu si am folosit programul sa copiez. Totul a fost in
regula. La sfarsit, dupa vreo 3 ore mi-a zis ca a copiat tot in afara de 2 fisiere, dar dupa ce am acordat
permisiuni de administrator s-a rezolvat. Raportul lu' TeraCopy a fost ok, m-am dus la 'properties' pe folderul unde a copiat fisierele
si era de aceeasi dimensiune cu folderul sursa. Am intrat si in el ca sa deschid cateva fisiere de proba, totul ok.

Scot hardul pe care am copiat si il bag inapoi la mine in calculator si surpriza: nu gasesc nimic din ce am copiat. Dau
click dreapta pe partitia pe care trebuia sa gasesc fisierele copiate si imi arata ca ele nu exista deloc si nici nu
ocupa spatiul pe care trebuiau sa-l ocupe: ~650 GB.

Scot hdd-ul din pc-ul meu, il bag in calculatorul lu taica-miu si acolo la fel, nu gasesc folderul (nici chiar daca bifez
show 'hidden' si show 'system files'), dar acum spatiul e ocupat cei ~650 GB. Intru la 'disk cleanup', bifez sa curete
tot, inclusiv 'system files' si imi zice ca n-are ce sa curete.....Am intrat sa fac browsing si cu TeraCopy, am zis ca
poate programul ala imi vede folderul si fisierele, ca doar el le-a copiat, dar nici ala nu vede nimic. I-as da format
partitiei, doar ca mai am pe ea ~100 GB si tre' copiati in alta parte, dupa care la loc inapoi. Asta ca ultima varianta poate.

Are cineva idee ce sa-i fac ?

Edited by Adm, 16 January 2017 - 11:03.


#2
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014
E prima data cand aud de TeraCopy asta, eu as recomanda folosirea Total Commander.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
dar un copy-paste iti statea in gat?

#4
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Teracopy mi-a fost recomandat de cineva care lucreaza in domeniul IT.

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
3 File Copy Programs Better Than TeraCopy

Battle of the File Copiers: Windows, TeraCopy, and SuperCopier

Parerea mea este sa renunti la asa ceva.
Eu folosesc Total Commander si nu am avut niciodata probleme de acest gen. Mai caraie la cai (nume de foldere/ fisiere) prea lungi, dar sub Windows 8 le copiaza si pe acelea fara sa te oblige sa le redenumesti (scurtezi).
Mai face figuri la copierea anumitor fisiere create sub Linux sau sub OS X (din cauza anumitor caractere care sub Windows sunt rezervate) si cand substituie unele caractere in mod automat, fisierele ies uneori cu nume identice cu al altor fisiere din directorul unde vrei sa le copiezi, situatie in care trebuie sa le redenumesti tu manual sau sa le copiezi in alta parte.
Nu as avea incredere sa utilizez alte programe pentru managementul fisierelor.

#6
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Inainte sa dai format sau sa scrii altceva pe disc, scaneaza-l cu Recuva, Restoration, Back2life, poate recuperezi ceva.

#7
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Fisierele sursa au ramas, taica-miu nu le-a dat delete. Aveam acolo toate pozele raw-urile pe ultimii 3 ani + filmari si alte fisiere irecuperabile.

Nu m-am mai riscat cu alt program si i-am dat copy-paste cu win7. Dar inainte am copiat pe alt hdd si cei ~100 GB de pe hdd, dupa care i-am dat format si am copiat inapoi ~650 + ~100 GB. A mers ca la carte, ba chiar viteza mai mare ca la TeraCopy, care mi-a raportat ~60 MB/s, acum a mers cu peste 90 MB/s, bine, era si discul formatat, dar totusi, diferenta cam mare.

Intre timp am gasit pe cineva care chiar a masurat vitezele diferitelor programe de copy paste aici: https://www.raymond....transfer-speed/ Cu prima ocazie o sa folosesc si eu programele alea, rezultate finale in poza atasata.

Attached Files



#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Testul nu este relevant. Mi-a fost suficient sa ma uit la diferentele enorme de viteza intre Windows 8 si Windows 7.
Am efectuat si eu acelasi test pe acelasi PC, atat cu un fisier mare de cativa GB cat si cu multe fisiere mici si rezultatele obtinute au fost pe dos, iar diferentele destul de mici.
De altfel rezulta si din link ca testul nu a fost corect, deoarece Windows Defender sub Windows 8 are si functie de antivirus, pe cand in Windows 7 nu, iar antivirusul nu a fost dezactivat.
Iar primul factor software care influenteaza viteza de trasnfer este prezenta antivirusului...

Sub Total Commander am obtinut timpi mai mici, indiferent de versiunea de Windows.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate