Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sound blaster 5.1 live - Windows 8.1

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salutare

Recent mi-am luat un sistem audio 5.1 de la philips model spa 2600/00. Iar problema e ca se aude subwooferu foarte incet.. sateliti se aud bine iar subwooferu cum am mai si zis.. incetu. Am o placa de sunet sound blaster 5.1 live si sistem de operare 8.1. Cei drept driverele oficiale nu am gasit pe site-u oficial al placii de sunet.. am cautat pe google si am gasit pe alt site.. ma gandesc ca nu sunt bune driverele sau mai trebuie configurat ceva prin windows? La subwoofer cand scot si introduc mufele audio input center subwoofer ( portocaliu ) si rear ( negru ) nu au nici un efect.. nu se aude mai tare si nici mai incet.. doar de pe mufa front ( verde ) am sunet.. ma puteti ajuta sa rezolv problema..
Multumesc

Edited by MembruAnonim, 02 March 2015 - 14:54.


#2
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
butonul ala de volum ce zice?
[ http://www.njuskalo.hr/image-bigger/pc-audio/philips-multimedia-zvucnici-5.1-spa2600-00-slika-47104562.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

driverele la placa de sunet le-ai instalat?
ai setat 5.1?
ai muzica 5.1?
poti sa setezi "speaker fill"?

Edited by shmu, 02 March 2015 - 15:30.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postshmu, on 02 martie 2015 - 15:29, said:

butonul ala de volum ce zice?
[ http://www.njuskalo.hr/image-bigger/pc-audio/philips-multimedia-zvucnici-5.1-spa2600-00-slika-47104562.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

driverele la placa de sunet le-ai instalat?
ai setat 5.1?
ai muzica 5.1?
poti sa setezi "speaker fill"?

Exact acesta e sistemu.. butonu de volum e la maxim.. am instalat niste drivere de pe google ca pe site nu le-am gasit.. ai putea sa ma ajuti cu driverele la placa mea de sunet sound blaster 5.1 live ? Imi poti pune de unde sa setez 5.1 si speaker fill ?
Am incercat cu muzica de pe youtube..

Edited by MembruAnonim, 02 March 2015 - 15:40.


#4
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Pe Win 8.1 cam slabe sanse. Tu ai pe x86 sau x64?

Aici a rezolvat pe Win7 x64, poti incerca si tu pe 8.1

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postxxvirusxx, on 02 martie 2015 - 15:43, said:

Pe Win 8.1 cam slabe sanse. Tu ai pe x86 sau x64?

Aici a rezolvat pe Win7 x64, poti incerca si tu pe 8.1

Am un sistem si pe windows 7 x64.. voi incerca

De aici http://download.kxproject.lugosoft.com am luat driverele pentru windows 8.1 x64 versiunea kX Driver 5.10.0.3550.. iar acuma am observat in device manager am un PCI Input Device cu semnu exclamarii si cu hardware ids PCI\VEN_1102&DEV_7002&SUBSYS_00201102&REV_07

Edited by MembruAnonim, 02 March 2015 - 16:00.


#6
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai placa de sunet nu are driver.

si asa ca idee pt tine, ori cu placa onboard, ori cu soundblasteru ala e tot cam acelasi rahat.

o placa de sunet care sa faca o diferenta notabila costa de la 250 lei in sus + un sistem de sunet bun, nu ce ai tu.

asa ca daca ai 5.1 si pe placa de baza, iti recomand cu caldura sa-l folosesti.

Edited by shmu, 02 March 2015 - 16:01.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postshmu, on 02 martie 2015 - 16:01, said:

pai placa de sunet nu are driver.

si asa ca idee pt tine, ori cu placa onboard, ori cu soundblasteru ala e tot cam acelasi rahat.

o placa de sunet care sa faca o diferenta notabila costa de la 250 lei in sus + un sistem de sunet bun, nu ce ai tu.

asa ca daca ai 5.1 si pe placa de baza, iti recomand cu caldura sa-l folosesti.

Tocmai ca pe placa de baza nu am 5.1.. deci sa inteleg ca atata duce sistemu ? Posted Image

Edited by shmu, 02 March 2015 - 16:05.


#8
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
hai sa o luam cu inceputu... ce placa de baza ai?

apoi...

1. ca sa ai 5.1 pe bune, trebuie sa ai si muzica / filmu 5.1

2. ca sa se auda in toate difuzoarele (atentie - sa se auda asa la misto, si nu efecte 5.1) trebuie sa instalezi driverul de sunet si sa-i dai speaker fill (cauta pe google cum poti sa dai pt placa ta de sunet).

3. sistemul ala nu e tocmai stralucit la calitatea sunetului, asadar nu o sa vezi diferenta intre sunetul on-board si placa aia de sunet. iti zic din experienta, ca am trecut prin 2 creative (soundblasteru si audigy 2 zs) pana am ajuns la asus xonar D1 care chiar se aude mai ok (daca ai si  muzica ok).

asadar... zi ce placa de baza ai si instaleaza driverul pus de virus mai sus.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate