Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

montare autoforante tabla acoperis

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009
Salut,

Unde se introduc autoforantele in tabla tip tigla pe acoperis ? Pe partea plata, unde curge apa (ilogic, dar am vazut la multi asa), sau pe partea inaltata (coama) ? Si din ce in ce distanta ? Mersi mult.

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ba este logic. Ca acolo are contact ferm tabla pe astereala si strange bine garnitura incat sa nu patrunda apa.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013

 Super Chief, on 02 martie 2015 - 09:25, said:

Ba este logic. Ca acolo are contact ferm tabla pe astereala si strange bine garnitura incat sa nu patrunda apa.

Este corect montajul, colile de tabla se fixeaza cu suruburi autoforante cu garnitura de cauciuc in sipca de lemn.

Sunt recomandate 6-9 suruburi/mp. A se vedea in imaginea de mai jos.Posted Image

[ http://tabla-acoperisuri.ro/upload/A1Z9W2_full.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by xmanyacs77, 02 March 2015 - 10:19.


#4
romulus69ro

romulus69ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 20.08.2012
Citeste acest ghid ptr montaj tabla tip tigla. vezi pe la pagina 9, dar este bine sa citesti totul daca montezi singur tabla.

Attached Files



#5
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 Super Chief, on 02 martie 2015 - 09:25, said:

Ba este logic. Ca acolo are contact ferm tabla pe astereala si strange bine garnitura incat sa nu patrunda apa.

Ba nu este logic; doar la prima vedere. Garnitura aia de cauciuc tine cat tine, dar se coace in timp....cam dupa 6-7 ani s-a dus, si apa se prelinge incet dar sigur pe langa autoforant. vorbesc din experienta, nu prostii.....

 romulus69ro, on 02 martie 2015 - 10:38, said:

Citeste acest ghid ptr montaj tabla tip tigla. vezi pe la pagina 9, dar este bine sa citesti totul daca montezi singur tabla.

Multumesc foarte mult.

 Super Chief, on 02 martie 2015 - 09:25, said:

Ba este logic. Ca acolo are contact ferm tabla pe astereala si strange bine garnitura incat sa nu patrunda apa.

Direct pe astereala de scandura nu merge pusa ? Adica fara latuirea aia transversala ?

#6
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,424
  • Înscris: 16.08.2010

 leonardusius, on 02 martie 2015 - 10:53, said:

Ba nu este logic; doar la prima vedere. Garnitura aia de cauciuc tine cat tine, dar se coace in timp....cam dupa 6-7 ani s-a dus, si apa se prelinge incet dar sigur pe langa autoforant. vorbesc din experienta, nu prostii.....

Nu inteleg un lucru: daca stii cum se face, de ce mai intrebi? Sau te-ai contrazis cu careva si vrei o confirmare?

Referitor la garnitura aia din cauciuc, sa-ti povestesc ceva:
Pe timpuri, cand am avut prima Dacie, aveam un prieten cu Opel kadett. Eu schimbam bucsele si burdufurile in fiecare an, el le avea pe alea din fabrica. Concluzia poti  s-o tragi singur: conteaza foarte mult DE UNDE cumperi autoforante...

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu merge, (decat daca bati lateti tot la a doua coama de tigla, eventual) pentru ca tabla sa nu "joace"in bataia vantului

#8
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 myshyk, on 02 martie 2015 - 11:06, said:

Nu merge, (decat daca bati lateti tot la a doua coama de tigla, eventual) pentru ca tabla sa nu "joace"in bataia vantului

Ma scuzati, ce nu merge ?

 FreeThinker, on 02 martie 2015 - 11:05, said:


Nu inteleg un lucru: daca stii cum se face, de ce mai intrebi? Sau te-ai contrazis cu careva si vrei o confirmare?

Referitor la garnitura aia din cauciuc, sa-ti povestesc ceva:
Pe timpuri, cand am avut prima Dacie, aveam un prieten cu Opel kadett. Eu schimbam bucsele si burdufurile in fiecare an, el le avea pe alea din fabrica. Concluzia poti  s-o tragi singur: conteaza foarte mult DE UNDE cumperi autoforante...

Da, pentru confirmare. mersi pentru raspuns. Totusi, de oriunde ai lua, cauciucul in plina bataia soarelui pe tabla incinsa (care poate trece de 100 grade) se dezintegreaza destul de repede; mai ales la o asa grosime....stai sa-ti spun si eu ceva....pe vremea lu' ceasca, nu existau autoforante, si in tabla dadeai gaura cu cuiul la care atasai o garnitura improvizata din ce aveai. Eu foloseam cauciuc de la banda transportoare de la balastiera. Si dupa 30 de ani este 100% integrala; doar capul la cuie a ruginit !!!! Ba, am si scos cateva, si am ramas uimit ca avea exact aceleasi proprietati ca noua ! Linistit se puteau pune la loc pentru inca 30 de ani ! Stima.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"Direct pe astereala de scandura nu merge pusa ? Adica fara latuirea aia transversala ?"
Daca citeai raspunsurile, stiai ce nu merge. Era un raspuns la aceasta intrebare.
In ceea ce priveste cauciucul de sub saiba, cine a lucrat cu asa ceva, stie ca acela este un cauciuc ne copt,(aduca ne vulcanizat, un fel de cauciuc crud, asemanator cu cel folosit la petecele calde  de la reparatii de camere de bicicleta) care  se coace in timp, sub actiunea externa a caldurii, ultravioletelor, etc., etc.

Edited by myshyk, 02 March 2015 - 13:35.


#10
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 myshyk, on 02 martie 2015 - 13:31, said:

"Direct pe astereala de scandura nu merge pusa ? Adica fara latuirea aia transversala ?"
Daca citeai raspunsurile, stiai ce nu merge. Era un raspuns la aceasta intrebare.
In ceea ce priveste cauciucul de sub saiba, cine a lucrat cu asa ceva, stie ca acela este un cauciuc ne copt,(aduca ne vulcanizat, un fel de cauciuc crud, asemanator cu cel folosit la petecele calde  de la reparatii de camere de bicicleta) care  se coace in timp, sub actiunea externa a caldurii, ultravioletelor, etc., etc.

Nu pricep, no ! daca bat direct pe scandura fara lateti si pun 'forantele putin mai des, ce are ? Cum se ''indoaie'' tabla la actiunea vantului ?

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Te-ai uitat ce mai vine direct pe astereala de scandura? De folia anticondens, ai auzit? Ei, asta se pune peste astereala si nu oricum, pesta asta, se bat latetii  pe verticala, pentru a asigura scurgerea spre jgheab a apei provenite din condens sau infiltratii, apoi se bat latetii pe orizontala, cu distanta necesara pentru prinderea tablei. Cat de prost crezi ca a fost ala care a complicat in felul acesta montarea unui acoperis de tabla?

#12
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 myshyk, on 02 martie 2015 - 16:35, said:

Te-ai uitat ce mai vine direct pe astereala de scandura? De folia anticondens, ai auzit? Ei, asta se pune peste astereala si nu oricum, pesta asta, se bat latetii  pe verticala, pentru a asigura scurgerea spre jgheab a apei provenite din condens sau infiltratii, apoi se bat latetii pe orizontala, cu distanta necesara pentru prinderea tablei. Cat de prost crezi ca a fost ala care a complicat in felul acesta montarea unui acoperis de tabla?

Nu cred ca a fost prost. Doar ocos. Ce, nu merge folia si apoi tabla ? Ce, apa nu curge tot in jos ? Plus ca in acest caz apa/condensu' poate curge pe langa lateti si in timp pot putrezi mai usor.....asa ca eu tot nu inteleg, scuze ! iti multumesc frumos !

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 leonardusius, on 02 martie 2015 - 17:10, said:

Nu cred ca a fost prost. Doar ocos. Ce, nu merge folia si apoi tabla ? Ce, apa nu curge tot in jos ? Plus ca in acest caz apa/condensu' poate curge pe langa lateti si in timp pot putrezi mai usor.....asa ca eu tot nu inteleg, scuze ! iti multumesc frumos !
Crezi ca e diferenta intre un surub bagat direct prin folie, (si  folia rasucita in jurul surubului ) si  un cui batut prin latet si folie, (si care preseaza latetul pe folie in jurul gaurii)?
LE si-n definitiv, daca vrei cu tot dinadinsul sa faci un rahat, de ce mai intrebi? Doar ca sa-i dovedesti sotiei ca asa ai fost sfatuit?

Edited by myshyk, 02 March 2015 - 18:49.


#14
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 myshyk, on 02 martie 2015 - 18:38, said:

Crezi ca e diferenta intre un surub bagat direct prin folie, (si  folia rasucita in jurul surubului ) si  un cui batut prin latet si folie, (si care preseaza latetul pe folie in jurul gaurii)?
LE si-n definitiv, daca vrei cu tot dinadinsul sa faci un rahat, de ce mai intrebi? Doar ca sa-i dovedesti sotiei ca asa ai fost sfatuit?

Poti sa vorbesti si frumos......eu am intrebat asa, ca sa aud si alte puncte de vedere....OK ? Exista solutie perfecta si simpla si pentru 'forant sa nu ''rasuceasca'' folia.....si astfel economisesti si bani si cruti si natura...(ma rog, pe cine intereseaza). Deci esti ECO la dublu: si ECONOMIC si ECOLOGIC.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate