Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Celuloid

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
utzy

utzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 16.09.2008
Salutare.
Va rog, poate site cineva...unde pot gasi sa cumpar pelete, fulgi de celuloid, sau cumva vrac?
Am primit sugestia sa topesc mingi de ping-pong in acetona, dar deja materialul este procesat si nu mai are calitatile initiale, plus ca am de impregnat o suprafata destul de mare, deci ar trebui sa cumpar cu miile Posted Image
Am tot cautat pe goagal, dar nu am gasit furnizori pentru asa ceva. Are o alta denumire ? (propionat cumva)

Multumesc.

Edited by utzy, 01 February 2015 - 22:22.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Fiind un amestec de nitroceluloza si camfor, nu cred ca se poate numi propionat.
Depinde ce anume vrei sa impregnezi, celuloid ai sanse mici sa gasesti, poate poti aplica alte solutii: sherlac, sau plexiglas dizolvat in acetona sau in niste solventi specifici, se pot cumpara.
LE uite aici un solvent in care poti dizolva pilitura de plexiglas:
http://www.monsmediu...zivi-cu-solvent

Edited by myshyk, 01 February 2015 - 22:49.


#3
utzy

utzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 16.09.2008
Am incercat tot felul de prostii, dizolvate iar in tot felul de prostii Posted Image .
Vreau sa impregnez navomodele, celuloidul merge super la treaba asta si e foarte rezistent atit la UV cit si la apa, șocuri, etc.
Am gasit pe site-urile de afara, dar nu sunt din Eu si costa transportul de ma rupe, plus vama si e convenabil la cantitati mari, tona.
Am dizolvat la greu plastic, carcase de CD, etc, dar is aiurea, se exfoliaza, crapa in timp sau altele...De tot felul de lacuri nu mai zic!
Serlackul ce e de fapt?
Poate totusi gasesc celuloid sau propionat.
Multumesc oricum .

Edited by utzy, 01 February 2015 - 23:19.


#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
acordeoanele dupa cate stiu sunt acoperite cu celuloid
poate te ajuta

nu stiu filmele radiologice daca sunt tot pe suport de celuloid...

sherlakul nu te ajuta la navomodele

totusi... nu mai exista lacuri pentru barci? dyomarine?
http://www.polistire...n-dyomarine-2-5

#5
utzy

utzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 16.09.2008
Am incercat lacuri Yacht, multe variante dar mai ieftine. Interesant cel din linkul tau, multumesc. Totusi ma limitez la ce sunt foarte bine informat, ca altfel tot cumpar in veci sa fac probe Posted Image. Cu filme radiologice nu am incercat, doar cu cele foto si nu s-au dizolvat in nitrodiluant.
Optez pentru celuloid. Ca si pret e avantajos, aproximativ 10 euro/kg de pelete.
Am mai vazut lucrare facuta un un lac G8, tot special pentru yachturi, super treaba, dar cind am auzit pretul era sa lesin....70 euro cutia Posted Image Posted Image

Edited by utzy, 02 February 2015 - 00:02.


#6
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
De ce nu încerci cu rășină epoxidică?

P.S. Poți găsi shellac sintetic, cu condiția să îl cauți fără R, scris și șelac. Dar sunt de acord cu colegul că nu prea îndeplinește scopul căutat.

Edited by Cazimi, 02 February 2015 - 00:28.


#7
utzy

utzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 16.09.2008
Rasinile sunt bicomponente, nu ma avantajeaza. De pret ce sa mai zic...Posted Image

Edited by utzy, 02 February 2015 - 06:13.


#8
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 utzy, on 02 februarie 2015 - 06:13, said:

Rasinile sunt bicomponente, nu ma avantajeaza. De pret ce sa mai zic...Posted Image

Scuze, te contrazic. Nu sunt doar bicomponente. Dar chiar dacă ar fi, nu văd inconvenientul. Multe au timp de lucru câte 10 ore.

Modelele respective urmează să stea multă vreme în apă? Ori care e motivul pentru care cauți substanță de etanșare atât de puternică?

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

doar cu cele foto si nu s-au dizolvat in nitrodiluant
nu mai stiu daca chiar toate filmele foto sunt facute din celuloid (fiind foarte inflamabil) dar... celuloidul se inmoaie numai in acetona sau cloroform... nici o sansa cu nitrodiluant (thinner)
celuloidul este acetat de celuloza

Edited by Nero-d, 02 February 2015 - 08:05.


#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"Serlackul ce e de fapt?"
E un lac de impregnare, folosit la impregnarea bobinelor de la motoarele electrice si la finisarea mobilierului de lux. Formeaza o pelicula tare, de culoare galben-aurie.
Uscare nu este foarte rapida, dar timpul de uscare scade prin incalzire, in cazul bobinelor se face la cuptor. Poti cauta pe net, se gaseste sub forma de fulgi care se dizolva in alcool.
http://www.complexar...-masserini.html

Edited by myshyk, 02 February 2015 - 09:03.


#11
utzy

utzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 16.09.2008
Da, e vorba de navomodele pentru pescuit, vor sta destul timp in apa, de aceea optez pentru calitate, deci o impregnare foarte rezistenta.
O sa caut acetat de celuloza, poate totusi o sa gasesc in RO.
Multumesc pentru informatii.

Edited by utzy, 02 February 2015 - 13:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate