Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cumparare foto

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
liviudavid

liviudavid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 26.03.2010
Salut,

Am un mic bussines prin care sa creez tablouri pe lemn, plecand de la fotografii. Am primit de la cativa fotografi oferte de imi furniza cateva fotografii pro-bono, in schimb eu trebuind doar sa le fac promovare pe site-ul meu.

Intrebarea mea este cum trebuie procedat, astfel incat sa nu risc ca peste ceva timp sa mi se ceara despagbiri din drepturi de autor. Persoanele par de buna credinta dar as vrea sa ma asigur ca nu ma expun unui risc.

Multumesc!
Liviu

#2
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Contract de cesiune drepturi de autor?

Cu placere,
Tot Liviu

#3
liviudavid

liviudavid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 26.03.2010
Ma intrebam daca exista o varianta mai simpla, mai putin formala. Pe de alta parte daca fotograful nu este din Bucuresti, putem sa formalizam cumva la distanta, pe internet spre exemplu?

#4
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Mai simplu si mai usor nu exista. Contractul este sfant si se poate manevra si pe internet, fara a fi nevouie sa te intalnesti cu celalalt. Sunt variante de raspuns prin mail, imagini scanate sau fotografiate.
Spor!

#5
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Cea mai simpla si buna varianta de a folosi fotografiile acestora este sa le cumperi prin intermediul siturilor cu fotografii de stock. Oferta va fi mult mai variata

#6
liviudavid

liviudavid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 26.03.2010
Asa este insa eu imi doresc mai degbraba fotografii care sa reflecte peisaje pitoresti de pe la noi. Site-ul la care lucrez isi propune sa vanda imagini cu valoare sentimentala. Site-urile cu fotografii stock nu sunt foarte exemplificative in acest sens. Pe de alta parte lucrand cu fotografi pun si eu la dispozitie promovarea acestora, lucru care poate deveni valoros dupa ce o sa creasca traficul.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
O textura introdusa suplimentar intr-o compozitie, in general este overkill si kitschoasa, (chiar si atunci cand compozitia nu este buna, nu este echilibrata), deoarece repetarea acestui artificiu, in serie, este in sine un kitsch, si chiar daca textura este naturala la origine, si poate pacali uneori chiar si ochi avizati prin fibra naturala, combinatia aceasta este in sine non-artistica, atat prin repetarea ei, cat si prin adaugarea ulterioara procesului de creatie artistic, dar mai ales prin cele doua simultan...

In RO nu prea exista o cultura artistica in general, si fotografica in particular; pt. cultivarea ei, manufacturarea de kitscuri nu este deloc solutia potrivita, ba chiar din contra...

Mai utila este marirea fotografiilor la calitate de arta fotografia, rezolutie mult mai mare decat este uzual pt. poze, cu un control f. bun pt densitate, tonuri si nuante, si eventuale inramari de f. buna calitate, moderne, elegante, rafinate, eventual Passe-Partout realizat special, cu potrivire cautata si potrivita pt. fiecare lucrare, eventual pt. serii de lucrari.

Se pot realiza mariri A4, A3, A2, A1, A0,++ , etc., sau dimensiuni atipice similare, cu rezolutie de minim 720 DPI real la A3 ( real fara dithering), plus dithering suplimentar cat mai mare.
La A4 se poate reproduce chiar si la echivalent de 1200-2500 DPI REAL fara dithering !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  - se poate si se face de peste 100 de ani, chiar prin mai multe tehnologii f. diferite, de la marire pe albumina, inclusiv color, apoi marire pe hartie speciala de sensibilitate f. mica, serigrafie cu raster ultrafin si cerneluri speciale de 10X mai scumpe, si pana la diverse tehnologii mai moderne cu LASER- halogenuri, holograma LASER, etc.
Aici tehnica si manufactura isi poate arata rostul ei, pt. punerea in valoare a compozitiilor fotografice, fara a le denatura agresiv si distructiv.
Exista inclusiv marire pe suport metalic, insa este relativ si discutabil aportul si justificarea acestei solutii...

Edited by loock, 02 February 2015 - 00:03.


#8
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postliviudavid, on 01 februarie 2015 - 23:25, said:

Asa este insa eu imi doresc mai degbraba fotografii care sa reflecte peisaje pitoresti de pe la noi. Site-ul la care lucrez isi propune sa vanda imagini cu valoare sentimentala. Site-urile cu fotografii stock nu sunt foarte exemplificative in acest sens. Pe de alta parte lucrand cu fotografi pun si eu la dispozitie promovarea acestora, lucru care poate deveni valoros dupa ce o sa creasca traficul.


De cate ori am auzit eu treaba asta cu promovare pe site in schimbul fotografiilor gratis ! Aproape 0 a fost profitul de la toata munca facuta gratis pentru unul si pentru altul, de-a lungul vremii. Zic aproape 0 pentru ca am mai ajuns sa cunosc niste oameni si sa fac nitica mana, dar nu a sunat nimeni pentru ca m-a vazut pe site-ul lui x sau lui y.

Daca ai gasit oameni care vor sa iti cedeze ceva gratis, obtine asta in scris si lasa-i cu iluzia ca vor deveni faimosi daca le scrie cineva numele la el pe site.

Edited by nicolaie, 02 February 2015 - 01:31.


#9
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Fa contract cu ei, nu te lega la cap fara sa te doara!
(timite-mi te rog siteul tau pe pm sa privesc arta ta, n-o voi comenta )

#10
liviudavid

liviudavid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 26.03.2010
@nicolaie - nu e vorba ca vand o iluzie, doar ca pot face asta pentru o persoana care se dovedeste a fi generoasa. Parteneriatul poate fi de mai multe feluri - sharing din vanzari, fotografii cumparate etc. Pe de alta parte proiectul la care lucrez este la inceput si nu imi permit sa cumpar prea multe fotografii. Daca cineva doreste sa imi doneze 20 de fotografii si vad ca am succes cu acestea, evident voi fi interesat sa colaboram in continuare.

@Quantum - site-ul este in constructie dar indata ce a fi online il voi posta aici. Orice parere este binevenita.

Nu ma consider deloc un cunoscator de arta, dar ca oricare dintre noi sunt fotografii care imi atrag atentia si pe care le-a vrea sa le am pe perete acasa expuse prin intermediul unui tablou. Am incredere ca pe piata de fotografie exista cerere si pentru altceva decat tablouri de nunta :)

#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Nu faci decat sa te complici degeaba.
Gasesti pe siteurile de stock o gramada de imagini pitoresti si nu-si da nimeni seama in ce tari sunt facute, ca nu e Romania unicat pe planeta asta http://www.istockpho...ry-boy-16661465

#12
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Din punctul meu de vedere daca cineva iti trimite o fotografie ca atasament la un e-mail si precizeaza in e-mail ca poti sa o folosesti in scopurile respective, e-mailul este suficient ca accept si nu exista temei pentru o actiune ulterioara in instanta.

#13
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postliviudavid, on 02 februarie 2015 - 23:16, said:

@nicolaie - nu e vorba ca vand o iluzie, doar ca pot face asta pentru o persoana care se dovedeste a fi generoasa. Parteneriatul poate fi de mai multe feluri - sharing din vanzari, fotografii cumparate etc. Pe de alta parte proiectul la care lucrez este la inceput si nu imi permit sa cumpar prea multe fotografii. Daca cineva doreste sa imi doneze 20 de fotografii si vad ca am succes cu acestea, evident voi fi interesat sa colaboram in continuare.

@Quantum - site-ul este in constructie dar indata ce a fi online il voi posta aici. Orice parere este binevenita.

Nu ma consider deloc un cunoscator de arta, dar ca oricare dintre noi sunt fotografii care imi atrag atentia si pe care le-a vrea sa le am pe perete acasa expuse prin intermediul unui tablou. Am incredere ca pe piata de fotografie exista cerere si pentru altceva decat tablouri de nunta Posted Image

Cand ai sa ai site-ul functional si afacerea bine pusa pe "roate" ai sa vezi cat de greu e sa vinzi fotografie daca nu e comandata special de client.

#14
liviudavid

liviudavid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 26.03.2010
Cel mai probabil ai dreptate. Te invit sa te alaturi unui proiect care isi propune sa vanda si altfel de fotografii :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate