Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Soft editare carte

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007
Ce alte softuri profi mai sunt, in afara de CorelDraw, Word sau Illustrator pentru editarea unei carti cu imagini? Multumesc.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
LaTeX - moca
InDesign - pe bani

#3
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Scribus, ajutat de Inkscape şi GIMP. Toate free.

Sau, pentru profesionişti, LaTeX.

Edited by 0x0c, 28 January 2015 - 21:32.


#4
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-adobe acrobat nu ?

#5
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Quark Xpress

#6
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Adobe Acrobat merge pentru a edita cărți. Dacă vrei să o scrii, îți trebuie un soft pentru Desktop Publishing (DTP).

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Depinde si ce intelegi prin carti cu imagini.
Daca e ceva tehnic, mult text (eventual si cu notatii matematice) si diverse figuri numerotate, cu descriere, cu referire in text, LaTeX rulz.
Daca e ceva gen carte de povesti pentru copii cu 3-4 poze la fiecare paragraf de text, merg mai bine softurile de DTP unde plasezi mai usor diversele elemente grafice unde vrei.

#8
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007
Am de facut un album(carte) de vreo 150 de pagini cu background facut in photoshop pe fiecare pagina, apoi ceva text si fotografii, in care sa le aranjez cum vreau eu. Stiu ca merge in Corel, dar caut ceva mai eficient.

#9
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
QuarkXpress și InDesign. Mie Quarkul mi se pare mai ușor de folosit.

#10
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Lucrez in domeniu de 12 ani.

Daca vrei o carte pentru tine o faci in word sau cu ce te pricepi mai bine si o scoti la imprimanta.
Daca lucrezi o carte pe care vrei sa o publici intr-o tipografie digitala in tiraj de 10-300 de ex, o poti face le fel, in word.
Daca vrei o carte pe care o doresti in tiraj mare, obligatoriu apelezi la o tipografie offset si o faci intr-un program specializat. InDesign, QuarkXpress, Corel. Ti-am dat ordinea pe care o prefer eu pentru lucrarile cu imagini si care mi se pare normala. Da, stiu, unii prefera Quarkul InDesignului, dar eu am lucrat cu ambele si InDesignul este net superior.

Adobe Acrobatul nu face editare de carte asa cum a spus un coleg mai sus... Acrobatul este programul de vizualizare a pdf-urilor si se mai poate modifica o virgula, o litera, ceva ce a scapat la corectura.

Despre LaTeX nu stiu ce sa spun. N-am auzit de programul asta si nu stiu ce sa spun. Oricum, la tipografii este acceptat pdf-ul facut din programele pe care le-am insirat eu mai sus, nu de alta dar wordul nu stie ce este aia CMYK, asa cum nici LaTeX-ul nu cred ca stie.
Daca nu ai imagini CMYK si textul la negru, bineinteles ca este si text de alte culori, dar daca cel negru este din policromie cei de la prepress iti dau lucrarea inapoi sa o refaci.
Wordul iti face textul RGB.

La ora asta cam astea sunt argumentele mele. Sigur sunt mult mai multe, dar nu le insir aici pe toate.

L.E.
Acu vad si numarul de pagini pe care-l ai de facut. Nu prea se pupa 150. Ori 144 ori 152 In functie de formatul paginii se stabileste si numarul de pagini. De obicei, pentru un format A4 sau apropiat se foloseste un numar divizibil cu 8

Edited by liviu_np, 28 January 2015 - 22:14.


#11
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007
Multumesc frumos pentru sfaturi. N-am lucrat cu InDesign inca, am sa incerc. Inca o data multumesc. :)

#12
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Postdidi_yo, on 28 ianuarie 2015 - 21:54, said:

Am de facut un album(carte) de vreo 150 de pagini cu background facut in photoshop pe fiecare pagina, apoi ceva text si fotografii, in care sa le aranjez cum vreau eu. Stiu ca merge in Corel, dar caut ceva mai eficient.

Ce faci cu "albumul" ala. Il tiparesti offset, digital?
Degeaba "cauti ceva mai eficient", daca nu stii sa lucrezi in programul respectiv.
InDesign is your best bet.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate