Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

De ce se usuca pomii fructiferi dupa perioade lungi de ploaie

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Plantatul pomilor fructiferi acolo unde trebuie reprezinta una dintre cele mai importante operatiuni ce trebuie efectuata la infiintarea unei plantatii. Si cand spun infiintarea unei plantatii spun de la un pom pana la sute chiar mii de pomi.
Neluarea in calcul a acestui aspect va va duce, inevitabil, la paguba.

Daca dupa o perioada lunga de ploi (ex. anul trecut) cand ploile au fost multe si au varsat cantitati mari de apa - urmate de baltirea apei pe suprafete mai intinse sau mai mici - ati avut pomi care s-au uscat atunci nu mai plantati aceeasi specie de pom in acelasi loc!

Apa multa in combinatie cu un pamant care dreneaza prost (argilos) sau care eventual mai are si panza freatica destul de sus (la mai putin de 3 m) va face ca pomii sa se usuce prin asfixie radiculara.

Daca totusi vreti sa incercati, cele mai rezistente specii in astfel de conditii sunt gutuiul, prunul si marul.

Edited by inevitabil, 28 January 2015 - 15:38.


#2
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Nu cred ca asfixia radiculara este de vina ci ploile care de ceva vreme sant produse artificial si contin aluminiu in cantitati uriase...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c34U0Pwz4_c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Eu am dat o explicatie reala a fenomenului care se intampla in anii foarte ploiosi cu pomii pusi in vai.

Offtopic: Ca explicatie alternativa nu stiu daca sa cred in teoria conspiratiei Posted Image  sau pe asta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s8XbKVQ_9A4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

se ineaca ceapa, se ineaca porcii, se ineaca fructele...

Edited by inevitabil, 28 January 2015 - 19:52.


#4
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postinevitabil, on 28 ianuarie 2015 - 19:28, said:

Eu am dat o explicatie reala a fenomenului care se intampla in anii foarte ploiosi ....
-Eu iti respect explicatia si chiar fara sa o iau in deradere asa cum ai procedat,numai ca atunci cand esti convins ca de ani buni nu mai pot exista ani ploiosi sau ani secetosi,si cand vezi cu ochii tai si relizezi ca clima mai poate fi asa cum este doar prin inerventie ,,chirurgicala''si prin ,,resuscitare''disperata,atunci iti cam vine greu sa-i explici unui om cum ca nu este vorba despre teoria conspiratiei,ci dimpotriva o tragica realitate de neconceput,dar mai ales de necrezut.Daca te mai intereseaza ideia...
https://saccsiv.word...lzirii-globale/
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0rtxBATGNKA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Arayan, 28 January 2015 - 21:00.


#5
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
In toamna lui 2013 am pus vreo 600 mp cu pomi fructiferi diverse specii intr-o zona de deal care in primavara lui 2014 au infrunzit toti si pareau prinsi. Dupa potopul insa de ploi care a urmat pamantul argilos care retine apa provenita de pe la vecinii de mai sus si care se scurge la vale a dus la moartea aproape a trei sferturi din pomii noi ai livezii. S-au dus in special caisii, ciresi si visini, Au supravietuit  cu bine perii, gutuii si merii dar ironic si piersicii. Anul acesta am sapat terenul cu motosapa la adancime mare si am replantat din nou.Suntem datori sa incercam .daca nu reusesc plantez ceva adaptat zonei sau padure Posted Image

#6
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Esti curajos!

#7
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View PostEternalPain, on 29 ianuarie 2015 - 21:35, said:

In toamna lui 2013 am pus vreo 600 mp cu pomi fructiferi ....
-Bravoo!!! uite si un bun roman gospodar .Daca ai livada in panta mare e bine sa faci cate un sant in forma de V in susul fiecarui pom pentru al ferii de suvoaiele de apa.care spala pamantul dela radacina.Problema cea mare e insa ca apa de ploaie e foarte poluata si nu ori si ce specie mai poate rezista.Probabil ca speciile care ti-au rezistat au fost modificate genetic de catre Monsando...

#8
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Dupa ultima vizita la livada din weekend pamantul mustea de apa. M-am afundat uneori pana aproape de genunchi Posted Image .Nu stiu cat o sa mai supravietuiasca dupa ploile acestea varatice. La radacina pomilor daca sapi un mic sant se umple imediat de apa . Panta livezii e mica plus ca din pacate e o zona mai joase iar apele provenite din scurgerile vecinilor ajung cu precadere la mine in livada de unde ar trebui sa ajunga la ultimul vecin cu curtea cea mai joasa. Pe vremuri el avea acolo un iaz acum insa a umplut si a pus livada... a lui era  deja toata intr-o balta de apa.
Am citit pe un site american in domeniul pomiculturii ca perii cel putin cei padureti dar si alte soiuri ar fi printre singurii pomi fructiferi care nu trag oxigen din pamant prin radacinile lor si deci la ei in momentul acela cand este apa multa in pamant nu apare senzatia de sufocare a radacinilor.

#9
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
In 2014 a plouat foarte mult primavara si pana in iunie, dupa care a urmat o seceta puternica pana in sfarsitul lui septembrie-inceput de octombrie. Eu cred ca si acest fenomen a afectat pomii. La mine merii neirigati au pierdut o parte din mere, au cazut pe jos, mai ales Patulul ce e mai sensibil la lipsa de apa, dar a avut si fructe mai mici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate