Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Masterat urbanism

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Cine stie unde pot face un masterat in urbanism .Mentionez ca am terminat facultatea Gheorghe Asachi din Iasi , sectia constructii civile ,industriale si agricole
CCIA  , studii cu durata de 5 ani .Am cautat pe net  si am gasit ceva pe la Timisoara si Cluj .In Iasi nu am gasit nimic , o sa merg pe la facultate sa vad daca se mai face master in urbanism .Scuze ca am gresit sectiunea, am scris aici pt ca sunt mai multi ingineri care urmaresc aceasta arie si sper sa ma ajute.Multumesc anticipat .

Am mancat un r din titlu , cum modific ??? Acum am observat Posted Image Posted Image Posted Image

#2
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 dan_4_you2003, on 27 ianuarie 2015 - 23:30, said:

Am mancat un r din titlu , cum modific ??? Acum am observat Posted Image Posted Image Posted Image

...nici punctuatia nu pare a fi punctul tau forte.

#3
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Am gasit pana la urma ceva pe net..Se poate sterge.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Inainte sa se stearga, citeste cu atentie...  V R E M   P A R C A R I   !
Cand, vreodata ai sa pui umarul la cladirea viitorului luminos sa te gandesti ca nu avem unde sa ne parcam masinile....nu mai inghesuiti orasele . Nu mai dati autorizatii de construire in zonele aglomerate fara ca dezvoltatorul sa nu asigure spatii verzi si parcare (pentru toate masinile ) . Poate vreodata ajungi acolo...unde se iau spagi decizii, te rog sa tii minte ce ti-am spus.

Edited by MembruAnonim, 28 January 2015 - 21:14.


#5
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Boss eu sunt ecologist convins , cu spatiile verzi ii ucid Posted Image .Intr-aevar vreau sa-mi definitivez studiile pentru functia de arhitect sef a unui oras. Pana acum nu am luat niciodata spaga pentru ca lucrez numai in privat si am de gand si in urmatorii 5 ani minim , tot in privat sa lucrez . M-am gandit ca imbatranesc si e bine sa caut un loc mai linistit ,cum e la stat.  .Eu is mai diliu , 100% nu o sa iau vreodata spaga .Am prea mare boala pe  asa zisul-,,stat de drept,, . Sa vedem cum reusesc sa nu iau spaga .S-a ajuns sa fii privit ca un paria daca esti antisistem . Mersi de invataminte , o sa tin minte daca vreodata o sa iau decizii.

Edited by dan_4_you2003, 29 January 2015 - 03:15.


#6
greuceanutm

greuceanutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.01.2012
Cand vei fi arhitect sef la oras sa nu dai autorizatie pentru nici un drum fara trotuar si pista pentru biciclete. Nu stiu ce inteleg altii prin drum dar, pentru mine, drumul incepe de la 6-7 m latime. Ce e mai putin consider ca e carare, poteca, ulita. Hai, spor la treaba!

#7
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Daca ai de ales intre Timisoara si Cluj iti recomand Clujul.
Nivelul e mai ridicat.

#8
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Cluj desigur, eu nu m-as muta in Timisoara.

#9
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Am gasit postuniversitar la Iasi de  1 an .Legea nu spune neaparat master. O sa optez pentru Iasi.

#10
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007

 Kendo, on 29 ianuarie 2015 - 20:30, said:

Cluj desigur, eu nu m-as muta in Timisoara.
nu nu ...

#11
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 bobitzaaa, on 29 ianuarie 2015 - 22:31, said:

nu nu ...
Posted Image

#12
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Oare as putea sa fac si eu ? :D Ai drept de semnatura PUZ/PUD dupa asta ? Posted Image

#13
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Bravo pentru gandirea "verde" este mare nevoie de asa ceva prin orase, dar de la sectia de constructii civile nu stiu daca poti ajunge asa usor arhitect sef, master poti sa faci (nu cred ca este vreo regula care sa iti impuna o diploma de arhitect , dar ca sa ajungi la registrul urbanistilor e o cale mai lunga. Masterul de 2 ani te scuteste de un an din cei doi se stagiu indrumat de 2 arhitecti cu drept de RUR, pe care ar puteas  sa il faca un absolvent de arhitectura ( cu sau fara drept de semnatura)  Mai informeazate un pic pe tema. Asa si eu vreau sa devin expert tehnic in constructii :D, ar fi cel mai genial lucru posibil

#14
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
..Deja au inceput sa scoata chestia cu RUR .. Mie unul mi se pare aberant treaba cu RUR. Eu unul proiectez si arhitectura si rezistenta .Am coleg care a terminat arhitectura studii de lunga durata si il fac praf si in legislatie si in 3d.Nu sunt subiectiv ,deoarece ma suna tot timpul cand are vreo necunoscuta sa mi ceara parerea.RUR e o aberatie din punctul meu de vedere. Inca ceva ce nu am mentionat.Cand am terminat civilele , era la Iasi sectie de urbanism , si ce crezi???  Cei mai slabi erau acolo , cei cu cele mai mici medii  i-au repartizat la urbanism . Iti dau anunt de arhitect sef al unui oras postat de ANFP  in care nu se cere sa fii in RUR.Stiu ca e deranjant , dar din pacate asta e Romania , iti dau exemplu concret in privat de arhitect sef al unui oras care a terminat instalatiile. Poti sa verifice ca nu debitez prostii.Eu nu am crezut ca se poate .Pe diploma lui scrie facultatea de Constructii si instalatii . E ciudat pentru ca in lege scrie  arhitect,urbanist sau inginer civile cu studii de masterat in urbanism sau postuniversitare in urbanism..Totusi avem in romania arhitect sef care a terminat facultatea de instalatii. Cum ti se pare?  Bine RUR-ul mi se pare aberant in principal pentru ca ma incurca pe mine.Ar trebui sa mai pierd 2 ani.Posted Image.

Edited by dan_4_you2003, 31 January 2015 - 01:33.


#15
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Nu ma intelege gresit, nu pun la indoiala nimic, chiar apreciez faptul ca vrei ceva mai mult si mai ai si idei "green" , asta in contetul in care la mine in oras primaria vrea sa taie un parc central cu oleaca de istorie, un monument .... pentru a face o parcare si un "nou" parc deasupra  pe o suprafata de vreo 23000 mp Posted Image . Da stiu legislatia in Romania e de tare ciudata pusa in acelsi context cu alte tari in care teoretic se aplica aceleasi reglementari, Am zis de RUR, care intradevar nu este neaparat cea mai ok poveste , dar sunt mult prea multe institutii care nu tocmai functioneaza cum "teoretic" ar trebui,
Chiar daca traim intr-o tara corupta la toate nivelurile si in toate felurile, deobicei plec de la prezumtia de nevinovat, eu ti-am facut o comparatie la ce te ajuta fizic masterul. Din ce stiam eu posturile de arhitect sef pot fi ocupate legal pe baza de diploma de arhitect ca si angajat permanent la care stiu ca se cere master de urbanism (dar cu dreptul de semnatura suspendat) si cu un contract de "colaborare" unde teoretic acea arhtect ar trebui sa isi autorizeze inclusiv posibilele lucrari (ceea ce nu este chiar ok) mai ales ca vorbim de un oras probabil mai mare nu de o primarie de comuna unde da sunt tot felul de personaje care mai masoara cu liniarul proiectul inainte sa elibereze o autorizatie (lucru patit prin mai multe primarii) . Tot ca si forma de lege, verificatori de proiectnu au voie sa isi verifice proprile proiecte.
Exemple sunt multe si nu tocmai ortodoxe,
Intrbare poate sti sa ma luminezi din punct de vedere "legal" cum poti muta o constructie de un alt teren (cum se procedeaza in lume) fara a trece printr-o faza  A.D. (pentru a se sterge din cf) si un A.C. pe noul loc (asta in contextul in care muti un obiect )

#16
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Totul se rezuma la cadastru si la planul de situatie cadastral pentru a scoate din c.f.(practic nu demolezi nimic)=nu trebuie d.t.a.d  Iar la a doua parcela trebuie obligatoriu autorizatie de constructie  pentru ca e un alt amplasamentl. ,Trebuie D.T.A.C sa vezi daca te incadrezi C.U.T , P.O.T  ,expertiza tehnica si dai direct proces verbal de receptie .  Nu se practica la noi asa ceva. Asa cred ca se procedeaza , ..Stii un asemenea caz sau de ce ??

Nici eu nu sunt multumit ce se intampla in aceasta tara..Eu am la urbanism un tractorist care e praf..Cauta si face pe banii primariei tot felul de cursuri fiind cumetru cu primaru. Eu de exemplu nu am loc cu toate ca am peste 300 de D.T.A.C-uri lucrate de mine cap coada , peste 20 de proiecte pe fonduri europene proiecte tehnice nu stiu exact,dar am multe oricum ... Si nu pot ocupa functia de director tehnic la urbanism pentru ca e o mizerie de stat...Cum patesc eu e clar ca se intampla peste tot..O rusine ..

Edited by dan_4_you2003, 31 January 2015 - 02:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate