Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

proiect subwoofer

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
voineasorin

voineasorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.01.2015
buna ziua.sunt nou in acest forum si la fel,nou in proiectul ce m.am gandit sa il savarsesc.bobinez difuzoare de toate felurile din simpla placere si plictiseala.recent un prieten mi.a aduc un difuzor de subwoofer.provine de pe un sistem genius 5.1.ars complet.mi.a zis ca ramane al meu daca reusesc sa il repar.in momentul de fata este reparat ca nou si vreau sa ii fac o incinta.as putea normal sa ii fac una ca cea originala.dar am inteles ca se pot face si alte modele,care pun in valoare mai mare acest difuzor.daca aveti vreo idee,absolut orice,as vrea sa fiu sfatuit.difuzorul are 6.5 inch.nu va obositi sa aruncati cu vorbe urate pt ca sunt expert in bobinaje dar nu si in tamplarie sau chestii ce tin de incinte.va multumesc.respect

#2
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
niste poza nu ai si tu cu proiectul?? de bobinaj zic...

incinta fa-o si tu putin mai mare decat o avea el de obicei, dar nu cu mult....o schema nu am ca nu-s in domeniu, doar asa, ma pasioneaza sunetul si fabricatia acestor subwoofere, boxe ..etc

#3
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Daca ai cunostintele si aparatura necesară să determini parametrii T&S ai difuzorului poți incerca ceva.
Daca nu te mulțumești cu o incinta închisă sau reproduci petarda de incinta originală,
Sfatul meu este ca acel difuzor nu merita osteneala.

#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
cel mai simplu e sa faci o incinta cu bass reflex, cauta pe internet pe google "subwoofer ported enclosure" sau "subwoofer vented enclosure"
exemple de succes poti gasit la logitech z5500, z906 cu difuzorul in fata si la z506 si x540 cu difuzorul orientat in jos
prima poza e cea mai simpla si usoara constructie, fa incinta putin mai mare decat e cea originala
[ http://hothardware.com/articleimages/Item1692/small_Z906_Subwoofer.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.tweaknews.net/reviews/logitech_x-540_5.1_computer_speaker_system/img/6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.adriatiko.com/photos/products/3/453/5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kroghy, 27 January 2015 - 20:04.


#5
voineasorin

voineasorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.01.2015
pot pune o poza cu difuzorul.la bobinaj sa fac o poza ar insemna sa il desfac iar si nu are rost...am vazut pe youtube o incinta tip transmission line cu acelasi difuzor ca al meu.e i idee ce sa zic.nici eu nu sunt vreun expert in incinte.doar in bobinaje,si astea le fac din placere[ http://www.mygarage.ro/attachments/audio-foto-video/176618d1327168588-problema-genius-sw-hf-5000-5-1-genius5000-8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

korghy difuzorul in acest moment este pus pe o incinta cum ai spus tu,bass reflex.nu a fost facuta pt el,este de la alt difuzor.dimensiuni mult,mult prea mici.dar vreau sa spun ca am ramas impresionat.sunet impecabil,ca bas ma refer

geo123 nu imi sta in putere sa aflu parametrii.eu bobinajul il fac dupa cel original.numar de spire,grosime,tot ce trebuie,fara calcule tehnice.tot ce pot sa spun este ca imi iese:))am incercat sa il pun si intr.o incinta inchisa si nu am fost multumit.in bass reflex,crede.ma,pe cat de mic este difuzorul pe atat este de "rautacios".poate nu merita osteneala,dar cum am spus,o fac din placere si mai mult din plictiseala.multumesc anticipat

#6
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
voineasorin, dar in ceea ce priveste amplificarea si crossover-ul, ca sa poti "taia" viitorul subwoofer, ce ne poti spune ?
Dar celelalte boxe, in compania carora va canta acest subwoofer, ce marca/model sunt ?

Una peste alta, proiectul tau este complicat, iar fara parametrii T/S, dupa cum ti-a atras atentia si geo123, mergi complet pe nevazute.
Aici gasesti mai multe proiecte de subwoofere, vezi cam cum se desfasoara un astfel de proiect...

Una peste alta, trecand peste faptul ca acel difuzor nu merita deloc efortul, la nivel de hobby poti incerca.
Si eu te sfatuiesc sa te-ndrepti tot catre o incinta inchisa. Chiar daca vei pierde ceva din joase si volum sonor, sansele ca sunetul sa fie mai potrivit pentru muzica sunt mai mari.
Subwooferul original e-o cataclisma cand vine vorba de muzica, fereasca D-zeu sa reproduci acea incinta !!!
Oricum, in functie de modelul subwoofer-ului, incinta originala poate fi bas-reflex sau bandpass de ordinul 4, la oricare dintre astea e mai mult de lucru (si mai mult necesar si risipa de material).

LE:
sunet impecabil ?!!!!!!
Din acel Genius ?!!!!!!!
Pfiuu, vorbim limbi diferite...
Dintotdeauna am zis ca sub-urile Geniusurilor sunt cele mai defectuoase sub-uri din cate-am vazut, sonor vorbind (evident, exceptand prostii din astea de cativa zeci de lei).

Edited by Protopopeus, 27 January 2015 - 20:27.


#7
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Fiecare difuzor are o frecventa de rezonanta si e data de producator . Incinta se proiecteaza in functie de aceasta frecventa (un volum specific bine calculat ) .
in cazul tau  este indicat sistemul bass/reflex cu tub (care permite in anumite limite un acord al frecventei de rezonanta pt incinta) sau downfire cu membrana pasiva (mai dificil de acordat)
Dupa ce construiesti incinta si o pui in parametri , difuzorul trebuie folosit cu filtru pasiv sau cu amplificator cu filtru activ.
Fara aceste notiuni nu o scoti la capat , asa ca daca ai luat difuzorul ia si incinta originala , iesi mai ieftin

Edited by ciine, 27 January 2015 - 20:27.


#8
voineasorin

voineasorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.01.2015
protopopeus,sincer sa fiu nu m.am gandit in acompania caror boxe va canta,si oricum,nu are importanta...oricum aveti perfecta dreptate.dar dupa cum v.am spus,am timp de pierdut si deaia m.am gandit sa ii fac o incinta.initial a fost pus in una inchisa.dar fata de bass reflex...rezultatul a fost total diferit.mult,mult mai mltumit de bass reflex.dupa cum am spus mai sus,am vazut acelasi difuzor in o incinta transmission line.persoana in fapt spunea ca e mult mai multumit decat cu incinta originala.ce spuneti despre aceasta idee?a si inca ceva.credeti.ma,la prima vedere este un difuzor de nimic.dar cu un bobinaj mai puternic situatia se schimba total va asigur

ciine,problema este ca nu stiu nici in ce dimensiuni sa fac incinta,nici parametrii difuzorului.stiu doar ca are 75 w,8 ohm si 6.5 inch.eu am un genius complet si functional acum si vreau sa spun ca sunt cat de cat multumit.da este adevarat...la volum mai mare cam distorsioneaza.vorbind de bas,ca satelitii suna ok,spun eu.dar e doar parerea mea..

#9
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 voineasorin, on 27 ianuarie 2015 - 20:42, said:



ciine,problema este ca nu stiu nici in ce dimensiuni sa fac incinta,nici parametrii difuzorului.stiu doar ca are 75 w,8 ohm si 6.5 inch.eu am un genius complet si functional acum si vreau sa spun ca sunt cat de cat multumit.da este adevarat...la volum mai mare cam distorsioneaza.vorbind de bas,ca satelitii suna ok,spun eu.dar e doar parerea mea..

Orice incinta mai are pe linga altele si o caracteristica numita presiune sonora sau nivel de zgomot , se masoara in db si este un criteriu in definitia randamentului unei boxe
.Aparitia distorsiunilor fara cresterea presiunii sonore este un indicator care te anunta ca ai depasit aceasta limita si vei distruge difuzorul ,pe o parte, sau este data de limita amplificatorului ce nu e in stare sa redea corect la o anumita putere electrica (se apropie de puterea maxima).
Pt o auditie de calitate intodeauna amplificatorul trebuie sa fie cu mult sub 100% (de preferinta in plaja pina la 60%) iar incinta sa aiva putere electrica cu cel putin 30 % peste puterea  max  a amplif.

#10
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 Protopopeus, on 27 ianuarie 2015 - 20:23, said:

voineasorin, dar in ceea ce priveste amplificarea si crossover-ul, ca sa poti "taia" viitorul subwoofer, ce ne poti spune ?
Dar celelalte boxe, in compania carora va canta acest subwoofer, ce marca/model sunt ?

Una peste alta, proiectul tau este complicat, iar fara parametrii T/S, dupa cum ti-a atras atentia si geo123, mergi complet pe nevazute.
Aici gasesti mai multe proiecte de subwoofere, vezi cam cum se desfasoara un astfel de proiect...

Una peste alta, trecand peste faptul ca acel difuzor nu merita deloc efortul, la nivel de hobby poti incerca.
Si eu te sfatuiesc sa te-ndrepti tot catre o incinta inchisa. Chiar daca vei pierde ceva din joase si volum sonor, sansele ca sunetul sa fie mai potrivit pentru muzica sunt mai mari.
Subwooferul original e-o cataclisma cand vine vorba de muzica, fereasca D-zeu sa reproduci acea incinta !!!
Oricum, in functie de modelul subwoofer-ului, incinta originala poate fi bas-reflex sau bandpass de ordinul 4, la oricare dintre astea e mai mult de lucru (si mai mult necesar si risipa de material).

LE:
sunet impecabil ?!!!!!!
Din acel Genius ?!!!!!!!
Pfiuu, vorbim limbi diferite...
Dintotdeauna am zis ca sub-urile Geniusurilor sunt cele mai defectuoase sub-uri din cate-am vazut, sonor vorbind (evident, exceptand prostii din astea de cativa zeci de lei).

Si cutia , face minuni,daca este calculata,ultimul subwofer adevarat,rasuna ok intr-un butoi de 60 l plastic(butoi de varza),de se auzea de la parter,eu stau la 3 si zic ca de pe partea cealalta a blocului,atat se auzea,wruuuuuum,bruuuum,wuuuum,de afara,sa nu zici ca genius e prost,are si el partea leului , dar pe bani mai multi.

#11
voineasorin

voineasorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.01.2015
am scris mai sus tot ce stiu despre acest difuzor.as vrea sa ii fac o incinta bass reflex.nu tocmai ca la carte,car cat de cat apropiata de adevar.ar merge asa ceva?ce parere aveti?multumesc[ http://pstracks.com/paulsblog/wp-includes/car-subwoofer-box-design-software-i6.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

as avea tentinda de a mari cu 5 cm valorile din poza avand in vedere ca difuzorul in cauza este de 6.5 inch.oare fac bine?

#12
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
whitewizard, nici nu stii cata dreptate ai !
Din subwoooferele Genius nu iese NIMIC altceva decat vruuum si bruuum. Din acest motiv am zis permanent ca singura functie pe care o pot duce la un sfarsit satisfacator este aceea de subwoofer in cadrul unui home cinema. Cand vine vorba de o explozie, o bubuitura, ceva, acele sub-uri sunt capabile sa manance cu fulgi cu tot o tentativa din aia de sub de la LG/Samsung, din ziua de azi, de 2kg (cat cantarea un satelit Genius din modele mai vechi).
Cand vine vorba de muzica, se taie firul complet...

voineasorin, daca tu tii neaparat la o incinta bas-reflex, desi este mult mai greu de construit decat una inchisa (trebuie determinate inclusiv diametrul si lungimea tubului bas reflex, pe care, in mod sigur, tu il construiesti muuult prea scurt, judecand dupa imaginea aceea, ar trebui mult mai lung, iar cutia sa fie mai lunga in directia tubului bas-reflex, nu pe inaltime, ca acesta sa aiba loc.

Nu ai nevoie neaparat de o incinta gigantica, daca folosesti niscaiva vatelina sau alt material absorbant, pot reduce dramatic volumul intern (ti-am spus sa cauti sa citesti cat poti de mult, inainte sa te apuci de treaba, sa nu te trezesti total dezamagit de rezultat, la sfarsit, chit ca o faci din lipsa de altceva).

Iar cat priveste dimensiunile, poti merge pe ghicite si incercate, de exemplu lasand nefixata una dintre cele 6 laturi ale cutiei, pe care o misti inainte si inapoi, in functie de cum suna.
Iar, pentru ca incinta, sa fie totusi stabila/robusta si sa nu iasa aerul pe langa laturile fixe si aceea nefixata, strangi cele 4 laturi (care apasa/o tin pe cea nefixata) cu o chinga din aceea de ancorare.

Attached Files

  • Attached File  a.jpg   51.86K   27 downloads

Edited by Protopopeus, 28 January 2015 - 12:05.


#13
voineasorin

voineasorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.01.2015
iti multumesc mult pentru sfaturi.clar o sa merg pe opinia ta.nici prin cap nu imi trecea faza cu partea mobila

#14
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Incearca pentru inceput sa te joci un pic cu winISD, alegand acolo niste woofere cu diametre asemanatoare cu acel Genius, sa vezi cam in ce marje dimensionale s-ar inscrie o cutie bas-reflex, cum vrei tu, si poti pleca de pe la acele dimensiuni...

Edited by Protopopeus, 28 January 2015 - 15:24.


#15
voineasorin

voineasorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.01.2015
am auzit de acel program,si incercasem odata.dar fara rusine spun,nu prea stiu sa il folosesc:))

#16
ionesculiviu

ionesculiviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.07.2010
Dacă îmi aduc eu aminte: instalezi bassbox, introduci acolo nişte valori oarecare, luate de la alt difuzor, ce găseşti tu pe net, parametrii T/S, selectezi varianta cu bass reflex, vented parcă se cheamă acolo, şi îţi dă nişte dimensiuni pt incintă. Apoi îmi aduc aminte că poţi modifica dimensiunile, le pui cum vrei tu, şi el îţi dă alte dimensiuni la portul bass reflex, pe care va trebui să le respecţi întocmai. Şi îţi recomand să selectezi ca frecvenţă de acordaj 60 Hz. Aş zice eu.
Ideea e că dacă faci o incintă bass reflex la nimereală se pot întâmpla 2 lucruri: unu la mână sa fie acordată pe o frecvenţă total aiurea, gen 120 Hz, şi să sune ca naiba, sau să fie acordată incinta prea jos pt acel difuzor, gen 30 Hz, sau mai jos, şi să fie forţat să lucreze aşa, deşi el nu prea poate, şi nu e bine pt difuzor. De exemplu când îl vei da tare va avea o cursă cam mare şi rişti să se rupă firele leonice.
Ca idee generală, cu cât faci incinta mai mare cu atât va coborî mai mult în frecvenţă, dar vei pierde din kick, adică acea vibraţie pe care o simţi în piept. Deci o faci la ce dimensiune vrei tu, dar să fie cât de cât potrivită. Dacă vrei să nu te complici cu bass reflex o poţi face închisă şi cu asta basta. Nu e o diferenţă colosală, decât sa faci bass reflex la nimereală mai bine nu mai faci deloc. Dacă vrei un bas cât mai jos şi nu te deranjează dimensiunea incintei, o faci bass reflex, mare cât un televizor cu tub şi o pui în colţul camerei. Posted Image .
Iar ca tub bass reflex poţi căuta la magazinele de specialitate, să găseşti ce dimensiune îţi trebuie, sau pur şi simplu cauţi ceva din diverse ţevi de scurgere pt casă, şi ca să nu se vadă urât pui ţeava spre perete. Poţi tăia la ce dimensiune îţi trebuie ţie portul bass reflex, fie că e luat de la magazin de specialitate fie că e o simplă ţeavă. Dar contează şi diametrul, pe care nu îl poţi schimba.
Tot ca idee generală, o incintă închisă va cânta mai natural decât una bass reflex. Cea bass reflex e pt boom boom mai pe româneşte, cea închisă e mai potrivită pt muzică mai normala ca să zic aşa.

Edited by ionesculiviu, 29 January 2015 - 11:22.


#17
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
De-asta i-am recomandat si eu (si nu numai) incinta inchisa: mai simplu de realizat, constructiv vorbind, mai simplu de realizat si tehnic vorbind, necesar/risipa mai mica de materiale, cutie mai mica sau chiar mult mica decat cea bas-reflex, probabilitate de reusita mai mare, basi mai precisi si mai percutanti, nu mai are zgomote pe tubul bas-reflex, mult mai pretabila la muzica.

Dezavantaje: nu coboara atat de mult in frecventa (poate fi considerat si-un avantaj faptul ca nu va mai hurui), volumul sonor maxim, probabil ceva mai redus...

Edited by Protopopeus, 29 January 2015 - 11:55.


#18
tofantes

tofantes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.09.2006
Salut! Am o nedumerire si va rog sa mă ajutati. Se aude mult mai bine , mai profund, fara tubul de reflex, doar lăsând gaura libera. Cand il introduc in lacas se pierd din frecventele joase.  Banuiesc ca se face acordajul cam sus cu tub si mai jos fara tub caci si volumil de aer care circuls prin gaura creste cand nu e tubul. Am facut niste incinte pe 3 cai. Volumul  incintei este cu 1, 7 L mai mare decat trebuia. Monacor sp167e. Tub lung de 10, diametru 5. Inca nu am bagat vatelina.  Care ar fi solutia? Untub mai lung, mai scurt,  mai gros? Multam.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate