Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat achizitionare telefon 600lei

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Salut! Am un buget de 600-650lei si nu am nici o idee ce telefon sa imi cumpar. Il folosesc ca pe al 2-lea telefon. Vreau sa tina bateria, sa aiba un display cat se poate de bun, sa ruleze jocurile destul de bine.

Eu m-am gandit la Microsoft 535. Nu am mai avut nici o data telefon cu Windows Phone. Nu am nici o idee despre acest telefon... Este bun sau este o firma comparativa cu Lenovo, Allview, etc?

Astept recomandarile din partea voastra!

#2
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
E foarte bun, WP e un sistem de operare fluid care nu necesită resurse extraordinare. La banii astia oricum nu găsești un Android decent.

#3
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
Sunt super telefoane, nu ca porcariile cu android care au nevoie din ce in ce de mai mult ram , putere de procesare mai mare , un telefon cu WP pe el ruleaza la fel de bine cu  1GB ram ca un android cu ram de 2GB si quad core , are nevoie de resurse la jumate , nu mai vb ca cel putin in cazul Noka displayurile se vad super si cel mai important telefoanele nu au lag,  nu ma voi mai intoarce nicodata la Android.

PS arunca un ochi si la Nokia 635, la emag astazi are reducere 35% il poti lua cu 450 Ron si de restu banilor faci cinste ca ai jucarie noua.

#4
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Am vazut niste comentarii ca ar exista ceva probleme cu touch-ul... Sunt toate aplicatiile din Magazin Play si pentru WP? Eu in momentul de fata am un Samung S3 si din specificatii Microsoftul nu ii prea departe de Samsung. Despre display, nu ai idee daca este bun sau este ca la majoritatea telefoanelor ieftine. reflecta lumina si are culori pale? Nu aruncati cu pietre in mine, stiu ca la banii astia nu pot sa imi cumpar un telefon extrem de bun, doar vreau sa stiu daca merita investitia, sa fie cat de cat aproape de S3. Ce nu imi place este ca nu filmeaza Hd... Nu sunt eu un mare impatimit al filmarilor, dar poate la momentul si locul potrivit as vrea o filmare calitativa. Mai astept sfaturi si sugestii!!


Da, am luat in considerare si Nokia 635 dar ii cam micut fata de Microsoft 535

Edited by IloveHp, 27 January 2015 - 15:30.


#5
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
da adr are 1GB ram, telefonul merge f bine, nu ai laguri , cat despre aplicatii , ai cele mai importante aplicatii de pe Google play, ai Whatsapp, facebook , instagram, accuweather, google maps , facebook, linkedin, jocuri o multime. Eu dupa  ce am avut  timp de 4 ani la rand Samsung galaxy, ( S3, S4, S5) am trecut pe windows phnoe si nu regret nu imi mai trebuie android ( in niciun caz Samsung, mai bune sunt telefoanele OPPO decat samsung , ) cat despre ecran e IPS , se vede super,
Eu am un Nokia 625 ca backup  si e super telefonul, primesti usor mailurile, raspunzi la fel de usor, nu multe setari, super customizabil. imi place.

DE telefoane decente android la banii astia uita.

#6
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Nu, aplicațiile sunt mai putine decât cele din Android Market, însă pe cele esențiale/uzuale le găsești. Zici ca îl vrei ca pe al doilea telefon, riscă si ia-l ca să te familiarizezi cu WP. Dacă îl iei de pe emag, îl poti returna în 30 zile. Mulți nu se pot obisnui cu WP, altii (printre care si eu) nu s-ar mai întoarce prea curând la Android. E chestie de gusturi, până nu testezi n-ai cum să știi ce ti se potrivește.

#7
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Mergi pe Lumia cu incredere

#8
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostM@nuel, on 27 ianuarie 2015 - 15:38, said:

Mulți nu se pot obisnui cu WP
Exact asta vreau sa spun si eu. Mie nu-mi place WP si nu cred ca m-as putea obisnui cu el, aplicatiile din windows store pe langa faptul  ca sunt putine , ori sunt buguite ori nu merg de loc. De exemplu pe unele telefoane cu windows nu exista equalizer, si nici nu ai cum sa instalezi unul. Customizare in afara sa pui o alta imagine pe ecran si sa schimbi culoarea(nu orice culoare), si iconitele alea cu maxim 3 marimi reglabile ,nu mai poti face nimic. Nici alta tastatura nu cred ca poti pune, alta aplicatie de mesaje, de agenda.
Esti blocat intr-un sistem fix, cu putine update-uri, si pentru care se dezvolta greu aplicatiile, am observat ca toate aplicatiile au acelasi stil (design), probabil ii obliga microsoft ca aplicatiile sa fie facute toate in acelasi stil.

#9
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

View Post_-AppleS-_, on 27 ianuarie 2015 - 16:11, said:

Esti blocat intr-un sistem fix, cu putine update-uri
Nu chiar. Eu rulez WP 8.1 developer preview, atentie, pe un telefon non-Nokia/Microsoft (Prestigio 8400).
Daca isi ia telefon Nokia/Microsoft Lumia va avea update la Windows 10 for phones pana la sfarsitul anului. Multe Androiduri 4.x NU vor avea update la Lollipop ever.

#10
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postkatti, on 27 ianuarie 2015 - 16:18, said:

Multe Androiduri 4.x NU vor avea update la Lollipop ever.
Dap, dar macar pot sa-si instaleze dansii un rom cu Lollipop ,sau orice alt Rom le place (poate chiar mai bun decat o versiune oficiala).
La windows daca nu iti face update oficial , chiar nu mai ai ce sa-i faci.
Eu recomand un Xiaomi Redmi 2 luat din afara.

Edited by _-AppleS-_, 27 January 2015 - 16:26.


#11
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Tastatura, aplicațiile de mesaje si de agenda funcționează foarte bine asa cum sunt, n-am simțit nevoia să le înlocuiesc si de aia nici nu știu dacă există alte aplicații echivalente în store. Cât privește customizarea ecranului, poti pune orice imagine pe ecran si poti pune orice shortcut pentru orice aplicație instalată, mai mult de-atât ce-ar putea fi? Aplicațiile intr-adevăr sunt mai puține, însă în niciun caz nu sunt "buguite" cum zici tu si funcționează foarte bine. Updateuri se primesc, într-un an am trecut de la Black la Cyan si acum la Denim, fiecare dintre versiuni având si updateuri minore. Nu stiu despre ce stil al aplicațiilor vorbești, Skype de exemplu are același stil si pe WP si pe Android.

#12
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Pana la urma depinde de nevoile si gustul fiecaruia. Pentru al doilea telefon eu zic ca e super OK un WP, macar mai incearca si altceva, daca primul e cu Android. Mai e si avantajul ca ruleaza foarte bine si pe hardware slab, unde Androidul e doar la limita decentei.

#13
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013

View PostM@nuel, on 27 ianuarie 2015 - 15:38, said:

Nu, aplicațiile sunt mai putine decât cele din Android Market, însă pe cele esențiale/uzuale le găsești. Zici ca îl vrei ca pe al doilea telefon, riscă si ia-l ca să te familiarizezi cu WP. Dacă îl iei de pe emag, îl poti returna în 30 zile. Mulți nu se pot obisnui cu WP, altii (printre care si eu) nu s-ar mai întoarce prea curând la Android. E chestie de gusturi, până nu testezi n-ai cum să știi ce ti se potrivește.

Asta :). Il folosesti cateva zile, sau o saptamana-doua.. Daca nu-ti place WP sau Store-ul il poti returna si-ti cumperi altceva, mai ales daca ai deja Android poti face usor comparatia dintre ele.

#14
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Nu toată lumea e pasionată de custom romuri, de root si alte alea. Telefoanele cu WP sunt simple si isi fac treaba fără a avea nevoie de artificii ori de restarturi zilnice. Pentru asta există intra-adevăr xiaomni si miaomni.

#15
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Lumia sau Xiaomi 1S.

#16
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Va multumesc la toti pentru raspunsuri! Daca exista politica de retur de la emag, voi incerca acest telefon. Mai am doar cateva intrebari in legatura cu protectia telefonului si camera. Credeti ca au aparut folii si huse pentru telefon? Am cautat pe internet si nu sunt cam deloc. O problema este alegerea culorii, alb, portocaliu sau cyan... Aveti idee daca pe viitor vor aparea capacele de cumparat separat? Am vazut alte modele de telefoane ca vin cu 3 capace din magazin. Iar in legatura cu camera, credeti ca va aparea un Update ca sa filmeze Hd...?

#17
UbeDoble

UbeDoble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 01.11.2014

Quote

restarturi zilnice. Pentru asta există intra-adevăr xiaomni si miaomni.

Habar n-ai ce scrii. Inainte sa scrii tot felul de ineptii incerca sa conectezi si creierul, te va ajuta enorm.

#18
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Aha.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate