Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Allview X2 Soul Mini

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#1
Simi1

Simi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 11.12.2011
Pareri despre acest model ? N-am vazut topic si mi se pare unul dintre cele mai frumoase telefoane. Unul dintre cele mai subtiri modele (5.15mm)

-Procesor: Octa Core 1.7ghz
-Greutate: 97grame
-Android 4.4 (KitKat)
-1 GB RAM
-16GB memorie interna
-SUPER AMOLED HD
-1280X720
-Diagonala de 4.8" (chiar ca e mini :D)
-Camera principala de 8MP
-Camera secundara de 5MP
-Baterie de 2050mAh.

Nu stiu daca are 4G.

PRET ACTUAL: undeva la 1000 lei (+/-).

Am auzit discutii si experiente neplacute cu modele si mai scumpe de la Allview (incepand de la fiabilitate, pana la comportamentul producatorului care este ok pana il cumperi, dupa care nu te mai baga in seama daca ai probleme). Este adevarat ? Eu sper ca NU.


[ http://s1emagst.akamaized.net/products/954/953053/media/res_b4f9ddfc32141d7789fb81faa3ba89f4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe partea din spate are STICLA ? Din ce materiale este facut pe laterale ? Multumesc.

#2
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
Nu are 4G.
http://www.gsmarena....l_mini-6782.php

#3
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006
In afara de faptul ca-l "maturi" de pe masa sa poti raspunde la el si ca e Allview (deci probleme de tot felul si nici update-uri nu mai primesti)  ,  intradevar arata foarte bine , mai multe nu sunt de spus - pe la 6 - 700 ron as cumpara , altfel nu m-as mai incumeta . Colegii mei care-si doreau X2 soul mini si-au luat Umi Zero cu 179$ .

#4
popaflorin19

popaflorin19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 10.06.2010
Gresit. Telefonul deja a primit un update. Problema este customizarea excesiva facuta de cei de la Allview. Problema se intalneste cam la majoritatea telefoanelor care au suferit interventii in softul original. Una peste alta telefonul este ok. Bateria chiar rezista mai bine de o zi, daca nu sunteti maniaci in jocuri caz in care se duce destul de repede. Astept ROM-uri customizate. Am incercat cel original de la Gionee S 5.1 este mult mai ok decat cel de la Allview inconvenientul principal: lipsa limba romana.

#5
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006

 popaflorin19, on 03 februarie 2015 - 15:27, said:

Gresit. Telefonul deja a primit un update. Problema este customizarea excesiva facuta de cei de la Allview. Problema se intalneste cam la majoritatea telefoanelor care au suferit interventii in softul original. Una peste alta telefonul este ok. Bateria chiar rezista mai bine de o zi, daca nu sunteti maniaci in jocuri caz in care se duce destul de repede. Astept ROM-uri customizate. Am incercat cel original de la Gionee S 5.1 este mult mai ok decat cel de la Allview inconvenientul principal: lipsa limba romana.
Mda ... a venit cu 4.4.2 ... si a primit update ... ghici care ... 4.4.2 - Nici macar nu au urcat la iteratia 4.4.3 sau 4.4.4 , pentru ca de fapt ... mai mult ca sigur nu au imbunatatit decat procese de background , dar nu au optimizat nimic , iar 5.0 Lolipop nu va vedea in 2015 , poate la anul - dar nu cred stiindu-i pe cei de la allview .

Una peste alta , cele doua colege care au sunt nemultumite caci in urma update-ului uneia nu-i mia functioneaza Wifi-ul PEAP , iar cealalta l-a gasit "mort" de 3 ori dupa o "noapte furtunoasa" glumesc - pur si simplu cu 50% la baterie s-a culcat anticipat - deci stift!

#6
popaflorin19

popaflorin19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 10.06.2010
Nu neg problmele de soft mai ales cele in care si-au bagat nasul mesterii de la Allview. Eu personal folosesc pe el ROM-ul de la Kazam Tornado (fratele ucrainean daca nu ma insel) si merge brici. Un inconvenient ar fi RAM-ul putin raportat la procesor.
Nu inteleg ce inseamna sa utilizezi furtunos o noapte un telefon chiar si in gluma. Cei de la Allview recomanda ca dupa update sa faci un factory reset. Si eu sunt de aceeasi parere pentru ca unele fisiere pot fi suprascrise corect sau nu si te alegi cu doua softuri care vor sa faca acelasi lucru. Oricum decat un Samsung prefer un Allview... si nu ma luati cu chestii de genul: cum poti compara un samsung cu allview... pur si simplu samsung mi se par de proasta calitate pentru pretul cerut! Iar pentru un siPhon nimeni nu a reusit sa ma lamureasca de ce costa atat de mult raportat la componente/productie. Este doar o gogomanie sau o cocalarie pentru cei mai multi...

 ingerulol, on 27 ianuarie 2015 - 00:40, said:

In afara de faptul ca-l "maturi" de pe masa sa poti raspunde la el si ca e Allview (deci probleme de tot felul si nici update-uri nu mai primesti)  ,  intradevar arata foarte bine , mai multe nu sunt de spus - pe la 6 - 700 ron as cumpara , altfel nu m-as mai incumeta . Colegii mei care-si doreau X2 soul mini si-au luat Umi Zero cu 179$ .
si cum faci cu garantia la Umi zero? mi se pare mie sau e zero garantia?

#7
popaflorin19

popaflorin19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 10.06.2010
Daca este cineva interesat aici aveti o modalitate de root + custom recovery (TWRP) functional pentru X2 soul mini. Testat!
Pentru Root aveti nevoie de drivere.
Ca sa puneti recovery folositi Rashr din magazin play.
Atentie: faceti acest lucru pe propria raspundere. Puteti pierde garantia sau puteti brick-ui telefonul.

#8
nicupitea

nicupitea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 10.07.2011
daca tot aveti softurile originale de gionee original sau cel de Kazam Tornado....de ce nu le urcati si voi ....?
un link ceva ....? un tutorial cum se flasuesc?

#9
popaflorin19

popaflorin19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 10.06.2010
Aici aveti softul original de la gionee s5.1. Se pune cu spflash. Cautati ultimul  spflash disponibil.
Aici este softul de la Fly IQ 4516 (varianta ruseasca a telefonului)
Aici este softul de la Kazam tornado 358 (fratele ucrainean parca). Aveti acolo si spflash. Necesita inregistrare pe site. Folositi ultima varianta de sw disponibila acolo. E singura care are si limba romana dintre toate !

Am o rugaminte la cei care reusesc sa faca un back-up la Allview X2 soul mini (softul romanesc) sa puna un link pe undeva. Se poate face cu twrp.

Edited by popaflorin19, 21 February 2015 - 22:52.


#10
nicupitea

nicupitea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 10.07.2011
merci pentru linkuri...
ce rom-uri ai probat ,care este ce-l mai bun in comparatie cu ce de la allview..?

#11
popaflorin19

popaflorin19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 10.06.2010
Kazam tornado. E cel mai stabil si fluent.

#12
nicupitea

nicupitea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 10.07.2011
merci...

#13
nicupitea

nicupitea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 10.07.2011
firmware nou... http://forum.xda-dev...torial-t3034456

#14
popaflorin19

popaflorin19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 10.06.2010
se pare ca a aparut si un MIUI V6. nu dau link-ul deoarece se pare ca are cam multe bug-uri. se pare ca vom avea parte de rom-uri costumizate si pentru jucaria asta

#15
mishkulake

mishkulake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.01.2014
Da, dar nu Lollipop!

#16
popaflorin19

popaflorin19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 10.06.2010
Exista telefoane care emit mult mai multe pretentii decat un Allview care nu vor beneficia de Android 5. Sa nu ne precipitam insa! Speranta moare ultima :)

Pun totusi link-ul pentru MIUI . Faceti totul pe propria raspundere. Bug-urile nu sunt majore.

#17
nwo

nwo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 26.03.2010
Dragi colegi utilizatori ai produselor ALLVIEW,
Vreau sa aduc in atentia dumneavostra un caz concret petrecut zilele acestea cu doua produse ALLVIEW, unul al unui amic si unul al fratelui  meu, dar totodata si magaria sau pupincurismul celor de la ALLVIEW.
Sa incepem:
1. MAGARIA ALLVIEW - Fratele meu are cumparat de mai bine de un an un Viper. De ceva vreme mufa de incarcare facea figure si nu incarca tot timpul. Stiind ca e in garantie l-a trimis in service pt remedierea defectului. Dupa cca 3 saptamani il suna si ii spune ca ii anuleaza garantia pe motive de soc mecanic. Intr-adevar, telefonul prezinta 2 urme minore, abia vizibile de zgarieturi pe lateral, dar acestea provin de la chei sau blecurile metalice atasate de acestea atunci cand il tine in buzunar, pt ca nici eu, nici fratele meu nu suntem adeptii huselor la telefoane. Telefonul in rest e tzipla, nu a cazut niciodata pe jos, pt ca la cat de bune sunt, cred ca la prima cazatura se fac praf. Normal ca nu am acceptat explicatia si am cerut repararea lui pe garantie, dar au refuzat si au trimis telefonul fara sa il repare, dar au anulat garantia. Normal l-a reparat pe banii lui.
2. PUPINCURISMUL ALLVIEW - Amicul meu si-a cumparat undeva in februarie un model P daca nu ma insel, iar dupa 2-3 zile il scapa cu fatza pe gresie facand praf ecranul. Il trimite pe garantie spunandu-le ca ecranul sa crapat de la sine in momentul intrarii in locuinta de la schimbul brusc de temperatura, afara fiind -5 grade, iar in locuinta + 21. Tot asa, dupa cca 3 saptamani il suna si ii spune ca acesta a suferit un soc mecanic (ceea ce era real si foarte evident, la halul in care arata ecranul) si ca ii anuleaza garantia. Ii trimite telefonul nereparat si garantia anulata. Dupa ce primeste telefonul, amicul meu ii suna iar si le spune ca in cazul in care nu i se repara telefonul pe garantie, ii va da frumos in judecata folosindu-se de toate cunostintele sale juridice, acesta fiind procuror. Va dati seama ca dupa acest avertisment, cei de la ALLVIEW si-au schimbat imediat atitudinea si au cerut restituirea telefonului in vederea repararii, invocand motivul ca “Noi urmarim satisfacera clientilor nostrii”.
Dupa cateva zile a primit un telefon nou cu garantie si tot ce trebuie.
Vi se pare corect? Mie nu !!!!  Mi se pare discriminare !!!
RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!!
RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!!
RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!!
RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!!
RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!!
RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!!
RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!!
RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!!
RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!!
RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!!
RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!!
RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!!
RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!!
RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!!
RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!!
RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!!

#18
popaflorin19

popaflorin19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 10.06.2010

 nwo, on 06 martie 2015 - 11:01, said:


RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!! RUSINE ALLVIEW !!!

ai impanzit toate forumurile allview cu chestia asta... are rost sa transcriu ce au spus cei de pe alte forumuri?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate