Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

windows phone 8.1 aplicatiile nu merg.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1
androidnoob

androidnoob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 14.07.2011
Salut am un nokia lumia 530, si am o problema cu el. Fara nici o interventie din partea mea, azi dimineata vad ca nici o aplicatie de pe SD card nu mai functioneaza. In lista de aplicatii acestea apar, dar iconita e gri. Daca dau pe aplicatie imi intra intr-un ecran negru care zice loading.... si tot incarca, dar aplicatia nu se aprinde.
Doar aplicatiile de pe SD nu merg ce a ramas in memoria telefonului nu are probleme. Dar ca daca vreau aplicatiile de pe SD si le dezinstalez cu storage sense si incerc sa le instalez de pe Store toate stau in pending, indiferent de aplicatie si marime. Spatiu pe SD am destul.
Ce am observat: aplicatia de vreme si aplicatia de stiri nu mai figurau cu numele news.... si weather... era cv similar cu D:/WPSystem/apps.. presupun ca ele au fost de vina.
Am mai avut problema asta si in trecut (atunci aplicatia Bing translator avea numele cu D/wpsystem/apps) si am citit undeva ca tre sa schimb setarile de limba si regiune ale telefonului. initial l-am avut in romana telefonul, acum l-am pus in engleza dar problema sa repetat. Stiti care e cauza acestui lucru? de ce doar aplicatiile de pe card se duc?
Telefonul daca il resetez o sa mearga... asta cam evident... dar nu as vrea sa il resetez constant odata la cateva saptamani doar pt ceva minor, acum nu stiu daca cardul e de vina, e un card 8gb class 10. sau daca anumite aplicatii fac figuri doar pentru ca telefonul o fi trecut pe romania, sau poate doar pt ca nu am pus setarile comform regiunii si limbii de aici. Devine deja ciudata toata treaba asta cu regiuni limbi tastatura separate si 100 de restarturi doar ca sa mearga.
Multumesc anticipat pentru orice raspuns si sfat!

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Asta e. Service si gata.
La banii aia iti luai un mp3 player bun.
Dar tu ai vrut telefon???
Mai ales ca e entry-level. De parca mai exista asa ceva la Nokiile astea :)

#3
Ombilic

Ombilic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.04.2011
e cardu pe duca nu telefonul. formateaza'l.

Edited by Ombilic, 15 January 2015 - 10:53.


#4
androidnoob

androidnoob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 14.07.2011
ok ma eric...... nu posta ma daca nai habar, am cerut ajutorul celor care au habar. Explica de unde stii tu ca e telefonul de vina(si eu pot sa intru pe toate threadurile si sa zic, serviiice e stricat, ce tiai luat rahatu ala de telefon?  e usor, vezi?), vad ca esti active member pai daca esti activ doar cum ai fost activ pe threadul asta, ai fost activ degeaba pana acum. si nu-l duc in service il duc la garantie.  toti va dati cocosi pe forumuri... un scenariu care se repeta deja. Daca nu stii nimic nu vorbi te rog doar ca sa te bagi in seama, multumesc.
Doar ca au mai existat probleme asemanatoare la windows phone , nu cum s-a intamplat la mine, ci doar la cateva aplicatii, probleme  care au fost de natura software si setari. numai ca eu nu stiu inca ce sai fac sa fie stabil ca nu am telefonul de mult timp.
A, si apropo o fi entry level telefonul asta, nu te contrazic aici ca l-am luat la 300 de lei(reducerea reducerii) dar e cu mult peste vechiul alcatel pop C7 care a murit innecat, din orice punct de vedere la performanta il bate, imi pare rau dar asta e adevarul windows phone nu o arata fancy dar face de banii care ii dai pe el (nu ca android) In afara de problema asta cu aplicatiile gri... alta problema nu am mai avut la el.
Oricum multumesc pentru raspunsul tau foarte ajutator si foarte informativ! :D

si cardul e nou:)) luat odata cu telefonul, deci poate sa fie si de la card, multumesc, o sa cumpar azi alt card sa vad cum se comporta cu el

#5
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Si eu cred ca e de la card atata timp cat foar aplicatiile instalate pe el nu merg.
Eu am patit pe 30 decembrie faza cu aplicatia gri la watsapp. S-a rezolvat numai cu reinstalarea aplicatiei.
Daca n-ai incercat inca fa-i si un soft reset din taste (tii apasat volum jos si power pentru 10-15 secunde).

#6
androidnoob

androidnoob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 14.07.2011
nu stiu ce presupune un soft reset o sa caut, da multumesc pentru sfat, poate il rezolva soft resetul. apropo ca update, aplicatiile merg acum instalate doar pe memoria interna, culmea merg si mutate pe card, si inca functioneaza dupa ce le mut, mi-au ramas aplicatiile vechi care nu merg de pe card, dar astea noi merg fara nici o problema. Daca ar fi fost cardul de vina nu ar fi mers sa le mut, sau chiar daca as fi putut sa mut aplicatiile pe card acestea nu ar functiona, la fel ca celelalte, nu ?

#7
Ombilic

Ombilic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.04.2011
si mie mi s'a intamplat problema asta si era de la card. era vechi, windows imi cerea sa il scaneze de fiecare data, etc.

#8
AEROAQUA

AEROAQUA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,603
  • Înscris: 05.01.2007
Alt card.

Edited by AEROAQUA, 15 January 2015 - 11:47.


#9
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
http://forum.softped...okia-lumia-530/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate