Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

a venit iarna!antenele de satelit sunt pregatite sa reziste?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
a venit iarna iar aici   la mine e siberia nu alta !   din fericire atat telekom tv cat si digi tv sunt in regula !antenele  rezista!antena telekom e de  80 cm ,cea de digi e un  triax 100 cm!mai ies din cand in cand afara si mai dau cu matura pe ele sa curat zapada!dar totul e ok  !

Edited by ramiz, 29 December 2014 - 11:25.


#2
Klrdx

Klrdx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 607
  • Înscris: 15.11.2014
ne bucuram pentru tine

#3
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

 ramiz, on 29 decembrie 2014 - 11:22, said:

Antena telekom tv e de  80 cm mai ies din cand in cand afara si mai dau cu matura pe ea sa curat zapada!dar totul e ok  !
Si credeam ca numai eu ies sa curat antena de zapada Posted Image Cum se pune pe ninsoare,se pierde semnalul  si trebuie sa ies din ora in ora(depinde de intensitatea ninsorii) sa o curat.Are si o inclinatie care "ajuta" zapada sa se depuna usor.Posted Image

Edited by Adi blondu, 29 December 2014 - 11:48.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Adi blondu, on 29 decembrie 2014 - 11:48, said:

Si credeam ca numai eu ies sa curat antena de zapada Posted Image Cum se pune pe ninsoare,se pierde semnalul  si trebuie sa ies din ora in ora(depinde de intensitatea ninsorii) sa o curat.Are si o inclinatie care "ajuta" zapada sa se depuna usor.Posted Image

Unge-o cu ceva, clisa, untura de la jumere....

#5
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Am incercat cu sare,dar incepe sa aiba puncte de rugina(tigaia).Chiar functioneaza cu untura?Ma gandeam la o rezistenta ca sa incalzeasca tigaia,dar cred ca poate perturba semnalul.Posted Image

#6
cipaul66

cipaul66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 26.08.2009
Ideal este ca antena să nu fie unsă deloc .... Posted Image ! Cu cât este mai uscată , cu atât este mai ușor de curățat , dacă bate vântul curațirea se face automat . Avantaj pentru antenele offset (au o înclinație mai mică) .... , probleme mai mari pentru cele circulare , dacă mai au și dimensiuni mari ... problemele sunt direct proporționale atât cu zăpada depusă , dar mai ales cu vântul - montura și pilonul trebuie să reziste la forțe mari .Posted Image Eu am avut probleme - dar nu acum ci acum ceva timp cu gheața depusă pe una din antene (4 zile de chiciură continuă) - se atinsese o grosime de 5 cm pe antenă - efectiv s-a deplasat din reglajele de elevație (nu erau strânse la maximum) ...!

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Acuma pe bune, pulverizata cu solutie pentru dezghetat geamurile la masini. Este eficienta si nu e coroziva. Testata pe antena circulara.

#8
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
O sa incerc si solutia ta myshyk.Ms.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate