Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Convertor Pal <-> NTSC in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Messerschmitt262

Messerschmitt262

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.12.2014
Salut. Ma poate ajuta cineva sa imi indice unde as putea gasit convertor PAL <-> NTSC in bucuresti? Am un DVD-Tuner din america, si stiu ca acolo se foloseste NTSC. Am nevoie neaparat de un magazin unde vinde convertoare. Am incercat sa gasesc pe net dar nu am gasit nimic, cu exceptia unor listinguri pe ebay si magazine online din america.

Multumesc

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Explica mai clar, ce anume vrei sa convertesti.

#3
Messerschmitt262

Messerschmitt262

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.12.2014

 rumegus, on 24 decembrie 2014 - 11:34, said:

Explica mai clar, ce anume vrei sa convertesti.

Dupa cum am explicat am un DVD Tuner/Recorder din america. Acolo au receptie NTSC, pe cand aici este PAL. Vreau sa pot sa il folosesc, dar presupun ca trebuie sa convertesc semnalul PAL de aici in NTSC pentru DVD ca sa poata inregistra.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Tunerul nu-l poti folosi aici cu nici un convertor daca nu stie si alte standarde. Cat despre inregistrare, depinde ce semnale accepta pe alte porturi, nu trebuie sa fie obligatoriu RF. Ce model este ?

Edited by neagu_laurentiu, 24 December 2014 - 12:05.


#5
Messerschmitt262

Messerschmitt262

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.12.2014
Inregistrarea nu prea ma interesa cat ma intereseaza tunerul. De ce nu ar merge cu convertor?

Eu vreau sa folosesc un Slingbox 350 care lam adus din america, de aceea am nevoie de un "tunner". Aici in Romania se pare ca nu exista setup-box. cel putin nu cu RDS.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Messerschmitt262, on 24 decembrie 2014 - 12:06, said:

Inregistrarea nu prea ma interesa cat ma intereseaza tunerul. De ce nu ar merge cu convertor?
Pai convertorul in sine un tuner daca tu vrei sai dai la intrare dispozitivului tau semnal RF !

Edited by neagu_laurentiu, 24 December 2014 - 12:09.


#7
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Pune modelul exact.
Ce vrei sa faci mai exact, ca nu am inteles..

Conectezi acest tuner la cablu tv iar tunerul la Slingbox?

#8
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
Vezi daca aici este ce te intereseaza.


http://www.suprastoc...TSC,p-3415.html

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ce sa faca cu ala ? Respectivul transforma semnalul A/V dar initiatorul vorbeste de semnal RF pentru tuner care e cu totul alta mancare de peste.

 Messerschmitt262, on 24 decembrie 2014 - 12:06, said:

Aici in Romania se pare ca nu exista setup-box. cel putin nu cu RDS.
Ai TV numai cu NTSC de vrei transformarea ? Altfel sunt tunere pentru RDS pe toate drumurile.

Edited by neagu_laurentiu, 24 December 2014 - 12:48.


#10
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Sper că nu spun o prostie: dacă cumva acel aparat are S.C.A.R.T., nu poţi băga via un astfel de cablu semnal compozit de la un tuner digital ca să poţi înregistra? Sau chiar de la un videocasetofon cu tuner P.A.L.?

Edited by djl, 24 December 2014 - 12:50.


#11
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 Messerschmitt262, on 24 decembrie 2014 - 12:06, said:

Inregistrarea nu prea ma interesa cat ma intereseaza tunerul. De ce nu ar merge cu convertor?

Eu vreau sa folosesc un Slingbox 350 care lam adus din america, de aceea am nevoie de un "tunner". Aici in Romania se pare ca nu exista setup-box. cel putin nu cu RDS.

Setup-box nu cred ca exista nici in state :D
Set Top Box poate, doar ca la noi se numeste decodor (pentru cablu digital).

#12
Messerschmitt262

Messerschmitt262

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.12.2014

 easy90rider, on 24 decembrie 2014 - 12:13, said:

Pune modelul exact.
Ce vrei sa faci mai exact, ca nu am inteles..

Conectezi acest tuner la cablu tv iar tunerul la Slingbox?

 neagu_laurentiu, on 24 decembrie 2014 - 12:47, said:

Ce sa faca cu ala ? Respectivul transforma semnalul A/V dar initiatorul vorbeste de semnal RF pentru tuner care e cu totul alta mancare de peste.

Ai TV numai cu NTSC de vrei transformarea ? Altfel sunt tunere pentru RDS pe toate drumurile.

Modelul este Motorola DCX3400M. Deci ce presupun ca am nevoie este un PAL -> NTSC, care coaxialul intra in PVR. Si apoi un NTSC - > PAL convertor care iese din componente (galben, rosu alb). Deoarece slingboxu 350 are numai conexiune prin componente.

Poate puteti sa imi spuneti unde as putea gasit un PVR din romania? Poate cumpar de aici unu si asa nu mai trebuie sa ma stresez cu convertoarele.

Edited by Messerschmitt262, 24 December 2014 - 15:20.


#13
Messerschmitt262

Messerschmitt262

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.12.2014
Poate ar trebui sa precizes ca televizorul care il am aici este un Samsung UE32D5000. Nu stiu daca acest televizor ar avea o iesire cu care as putea sa conectez la Slingbox (efectiv facand televizorul sa fie ca un TV-Tuner pentru slingbox). Presupun ca nu

#14
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Specificaţiile tembelizorului: http://www.samsung.c.../UE32D5000PWXXH

#15
Messerschmitt262

Messerschmitt262

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.12.2014
Da am gasit specificatile, dar nu se pare ca ar putea face ceva. De obicei televizoarele au inputuri ca sa redea, nu outputuri.

Oricum, am observat ca RDS ofera set-top box, la 30 roni pe luna. Chestea este ,ca televizorul asta de fapt "decodeaza" de unul singur, pentru ca eu prind toate programele HD oferite de RDS, impreuna cu cele analog. Dar daca as putea sa cumpar doar cutia, pe la un magazin de electronice?

Ma poate ajuta cineva unde as putea sa gasesc o cutie set-top box care efectiv are doar o intrare coaxiala si iesire compozit, ca sa nu platesc degeaba la RDS in fiecare luna sa "inchiriez" set-top boxurile lor (care la fiecare 3 ani ma costa efectiv peste 1000 RONi)? Sau daca as putea sa gasesc niste DVD Recorderuri mai ieftine? Tot ce am gasit este un panasonic la Media Galaxy, la un pret exorbitant, 1200 RON.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
TV-ul tau stie DVB-C, asta insemna ca poti vizualiza de la RCS posturile digitale dar mai putin pe cele codate (History Channel, Viasat History, Viasat Nature, BBC, DigiFilm, TV1000, SuperONE, HBO, Cinemax). Dar are slot CI/CI+ asa ca poti lua de la ei un card si pentru acestea (unele costa suplimentar). Oricum primul decodor/CAM in custodie de la RCS e gratis, vezi in pagina lor ce si cum.
Cu decodorul tau american te incurci si mai tare si in final nu obtii nimic !

Edited by neagu_laurentiu, 25 December 2014 - 11:29.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Messerschmitt262, on 24 decembrie 2014 - 23:33, said:

Oricum, am observat ca RDS ofera set-top box, la 30 roni pe luna.
http://www.rcs-rds.r...pas=echipamente

#18
Messerschmitt262

Messerschmitt262

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.12.2014

 neagu_laurentiu, on 25 decembrie 2014 - 11:23, said:

TV-ul tau stie DVB-C, asta insemna ca poti vizualiza de la RCS posturile digitale dar mai putin pe cele codate (History Channel, Viasat History, Viasat Nature, BBC, DigiFilm, TV1000, SuperONE, HBO, Cinemax). Dar are slot CI/CI+ asa ca poti lua de la ei un card si pentru acestea (unele costa suplimentar). Oricum primul decodor/CAM in custodie de la RCS e gratis, vezi in pagina lor ce si cum.
Cu decodorul tau american te incurci si mai tare si in final nu obtii nimic !

Atunci e bine, pentru ca pe abonamentul acesta nu am nici un decodor primit. Daca il pot obtine pe gratis atunci e super cu toate ca abonamentul este cel de 25 RON, cel analog, deci nu stiu daca si atunci mai este gratis. Oricum, am vazut ca de fapt pot sa il cumpar separat la 150RON daca e.

Tot ce am nevoie e ca slingboxul sa il aiba in data lor de baza ca sa pot sa downloadez telecomanda ca sa pot schimba canalele prin slingbox.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate