Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Instalare windows pe SSD.

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Lon_don

Lon_don

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 10.01.2013
Am achizitionat un ssd nou si doresc sa instalez windowsul. Necesita ceva setari speciale sau cum se face instalarea pe el? ( este la fel ca pe HDD ?)

#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
La fel

#3
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Dupa, sunt ceva setari.. Neobligatorii, dar bune.

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Depinde cat de departe doresti sa mergi cu optimizarile.
Sub Linux am facut toate optimizarile necesare. Am lasat chiar si un pic de spatiu nealocat. In schimb, sub Windows 8.1 nu am facut nimic special. (Le am instalate pe SSD-uri separate.)

Se gasesc multe recomandari pe Internet, dintre care majoritatea nu stiu cat sunt de utile. Exemple:
http://www.razvang.r...optimizare-ssd/
http://cristianls.ro...s-8-pentru-ssd/
http://techdepo.ro/t...-si-windows-8/#
http://www.tweakhoun...d-settings-etc/
http://www.back2gami...dows-8-and-8-1/
(Totusi anumite recomandari generale se pot urma.)

In mod normal sub Window 8.1 nu ai nevoie sa faci nimic. Are sistemul de operare grija de SSD.
Daca producatorul SSD-ului ofera un software pentru optimizare atunci este bine sa il utilizezi pe acela.

Daca esti dispus sa tii cont de cateva recomandari mai importante oferite de experti, atunci nu strica sa faci si acest lucru.
Dar dupa parerea mea nu sunt obligatorii, mai ales daca ai un SSD Intel pentru care se ofera 5 ani de garantie...
Unele recomandari sunt chiar nejustificate sau periculoase, adica mai rau dauneaza sistemului.
Cel mai indicat ar fi sa studiezi mai multe opinii si sa decizi pentru care "optimizari" sa optezi si pentru care nu. Vei vedea ca parerile sunt impartite si se fac sugestii contradictorii privind unele optimizari.

Edited by _-_, 23 December 2014 - 18:45.


#5
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 03.01.2013
Eu te sfatuseiesc sa dezactivezi page file-ul daca ai 8 gb de ram, nu ai nevoie de el. La 4 gb trebuie sa-l pastrezi, dar pune-l pe hdd. De asemenea, poti sa dezactivezi si restore point-ul, nu e foarte folositor. Daca ai grija de calculator, totul o sa fie ok, fara sa mai ai nevoie de restore point.
Succes! Posted Image

Edited by andreiutzu000, 23 December 2014 - 19:53.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Daca-l pui pe HDD nu mai are sens optimizarea vitezei... paging-ul este un must pentru unele aplicatii. Am auzit ca ssd-urile noi serioase au marit substantial numarul de scrieri succesive per sector astfel incat sa nu mai conteaze uzura.

Edited by andreic, 23 December 2014 - 20:22.


#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
System Restore si File History nu trebuie dezactivate, decat daca eventual recurgi la solutii alternative de backup.

La Page File poti incerca sa renunti daca ai mult RAM si sa vezi cum se comporta. In general nu se recomanda renuntarea la el, deoarece aparent unele aplicatii nu pot functiona fara Page File. Totusi in practica aceasta solutie pare sa functioneze in general fara probleme.
Solutia mutarii page file-ului pe HDD este cu dus si intors, deoarece performantele sistemului vor scadea in mod drastic cu el pe HDD  (mai ales daca utilizezi in mod frecvent anumite aplicatii avide dupa resurse, cum ar fi Google Chrome).
Aparent pastrarea lui pe SSD l-ar uza prematur, dar eu cred ca este un compromis acceptabil, daca iti doresti performante maxime. SI asa cum am mai spus: daca ai un SSD Intel cu garantie 5 ani, atunci nu ai de ce iti faci probleme. Oricum in 5 ani iti vei dori un SSD de capacitate mai mare sau cu performante superioare. Cu siguranta va fi mult mai ieftin, asta daca nu va aparea o alta tehnologie complet diferita pe care sa ti-o doresti.

#8
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ai grija sa fie dezactivata defragmentarea pe partitia de pe SSD; nu o face OS-ul intotdeauna. E uzura fara rost.
Eu as pastra page file-ul pe SSD.

Edited by TS030, 23 December 2014 - 20:46.


#9
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 03.01.2013
Eu n-am probleme cu page file-ul dezactivat. Il am asa de aproape o luna (de cand am SSD-ul) si n-am intampinat erori. Am 8 GB de ram. Oricum scrii destul de mult pe SSD, dar am citit un review in care se zicea ca poti sa scrii mai mult decat pe un hdd (nu mai am link-ul), dar depinde si de noroc. In legatura cu System Restore-ul, eu il am dezactivat. Daca stii ca ai date foarte importante pe PC e normal sa-l tii, dar cand ai doar niste jocuri si poze pe care le bagi destul de des pe HDD-ul extern (in cazul meu) eu cred ca e bine si cu el dezactivat.

Edited by andreiutzu000, 23 December 2014 - 20:51.


#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Chiar si un simplu update esuat sau o aplicatie instalata prost poate sa iti afecteze sistemul suficient de mult ca sa regreti ca nu ai pastrat activ System Restore. Ca sa nu mai zic de un posibil malware care ti-a scapat si a compromis ceva din sistem...
Este drept ca in Windows 8 este probabil ca nu vei avea nevoie de Restore, dar nu se stie niciodata...
Mie, de exemplu, mi-a folosit dupa ce am testat niste drivere... Altfel ma pastea o reinstalare de sistem care ar fi durat cateva ore cu tot cu instalari de programe, in loc de 5 minute.

#11
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Mută si fișierele TEMP pe Hdd.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate