Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Dual-Boot Linux + Android x86 - fost "Android Pe NetBook"

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ialex2000

ialex2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 20.07.2013
Scuze daca nu am postat unde trebuie Posted Image

-cum zice si titlul android pe un netbook(mini leptop):-procesor intel atom dual-core 1.6 ,2gb de rami ,Os Linux Mint

-vreau sa fac dual boot cu android.Netbook-u il folosesc asa de "distractie " mai probez cate un linux cate una alta.Problema mea e ca nu imi detecteaza wifi-u pe android la  netbook (wifi off ) nu merge deloc.Pe leptop imi merge perfect android-u ca si cum as fii pe tableta

-daca stie cineva cum as putea rezolva problema cu wifi pe netbook Posted Image

P.S : Android-uri probate 4.0 ,4.2.2 si 4.4 am incercat sa reinstalez driver-ul de Wifi si tot nimic Posted Image

Edited by ialex2000, 18 December 2014 - 20:51.


#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sunt doua probleme diferite:
I. Dual Boot Linux + Android x86
II. Probleme cu detectarea adaptorului de retea WiFi in Android.

Concluzii:
A - Nu se deschide un singur subiect pentru probleme diferite. Vezi Regulamentul ariei: http://forum.softped...al-ariei-linux/

Quote

5. Nu deschideti un singur subiect pentru mai multe probleme! Principiul pe care trebuie sa il respectati este: "Un subiect, o problema". Altfel subiectul este posibil sa fie inchis fara explicatii.
B - Prima problema (I) o poti dezbate atat in aria Linux cat si in aria dedicata S.O. Android. Dar in niciun caz la "Power Users" in aria Linux.
C - A doua problema (II) nu are nicio legatura cu aria Linux.

Care este specializarea fiecarei subarii gasesti notat chiar sub numele ei dupa ce o accesezi. De exemplu, pentru 'Power Users' scrie "Management de servere şi reţelistică specific sistemelor *NIX: RHEL, CentOS, BSD, Solaris HP-UX, AIX, etc". Dupa cum sper ca iti dai seama, tema abordata de tine nu se incadreaza absolut deloc aici. Imediat dedesubt se afla lista de subiecte marcate cu "IMPORTANT" (PINNED) printre care exista si regulamentul amintit (in caz ca doresti sa-l consulti din nou).

Edited by _-_, 18 December 2014 - 22:12.


#3
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Topic mutat din secțiunea ”Power Users” la ”Generalități”, aici se potrivește mai bine.

Depinde de netbook, poți încerca diverse variante, eeepc.iso de exemplu (http://www.android-x86.org/download) sau varianta desktop-generic (https://code.google....ic.zip&can=2&q=). Nu există certitudinea că wifi-ul va funcționa, am găsit extrem de multe probleme similare pe net. Poți încerca ce se spune aici: http://eeecoder.blog...ss-problem.html

Uite un material privind instalarea Android și adăugarea unui menuentry în Grub pentru acesta: http://forum.xda-dev...d.php?t=2703270

Edited by shogun1, 19 December 2014 - 07:18.
Completari


#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Post_-_, on 18 decembrie 2014 - 22:04, said:

B - Prima problema (I) o poti dezbate atat in aria Linux cat si in aria dedicata S.O. Android. Dar in niciun caz la "Power Users" in aria Linux.

Aseara m-am grabit in primul rand cand am scris "Concluziile" (am vrut sa scriu "Observatii") si in al doilea rand cand am scris "atat in... cat si in..." cu sensul de "sau... sau..." (exclusive), deoarece nu este permisa abordarea aceleiasi teme in arii diferite.

View Post_-_, on 18 decembrie 2014 - 22:04, said:

C - A doua problema (II) nu are nicio legatura cu aria Linux.

Aceasta observatie ramane valabila. Pentru a nu se continua off-topicul (in raport cu aria de fata) si dezbaterea a doua teme distincte la acelasi topic, in cazul in care nu te multumeste raspunsul oferit de shogun1 referitor la adaptorul WiFi, atunci iti recomand sa deschizi un subiect privitor la aceasta tema pe subforumul dedicat (am pus link mai sus).
Deoarece colegul meu a incalcat deja regula, atunci o voi incalca si eu (off-topic) de aceasta data: Cum am rezolvat in aceeasi situatie? Am achizitionat un adaptor de retea WiFi care se conecteaza pe USB (o chinezarie no-name, model NW360). Acest adaptor este plug-and-play si ofera suport inclusiv pentru Android. Initial l-am achizitionat pentru un Media Player cu Android, apoi l-am folosit si pe un NetBook pe care instalasem din curiozitate Android x86. Cu acest mesaj sper sa se incheie off-topicul.

Am redenumit titlul subiectului din "Android Pe NetBook" in "Dual-Boot Linux + Android x86".

Edited by _-_, 19 December 2014 - 08:30.


#5
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Hâm, eu am înțeles că inițiatorul are de fapt o singură problema, conexiunea wifi...
Înțeleg că are deja instalat Android pe laptop și netbook, are deja dual boot, dar pe laptop Android se conectează wireless, pe netbook nu. Iar cum Android este bazat pe kernel Linux și este open source chiar nu consider off topic subiectul. Evident e posibil să fie preferabilă secțiunea Android...

@ialex2000: te rog să fii mai explicit, după cum observi, mesajul subiectului este interpretabil.

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postshogun1, on 19 decembrie 2014 - 09:19, said:

Înțeleg că are deja instalat Android pe laptop și netbook, are deja dual boot.

Iti spusesem si pe PM ce a scris inititaorul in comentariul introductiv:

View Postialex2000, on 18 decembrie 2014 - 20:49, said:

-vreau sa fac dual boot cu android.

Deci, nu are dual-boot, dar vrea sa faca pe NetBook.

Are Android pe laptop, nu pe NetBook, dar vrea sa il instaleze si pe NetBook.
Pe NetBook are Linux Mint. Asta rezulta din ce a scris:

View Postialex2000, on 18 decembrie 2014 - 20:49, said:

Netbook (mini laptop):-procesor intel atom dual-core 1.6 ,2gb de rami ,Os Linux Mint.

Pe laptop imi merge perfect Android-ul.

Din cate inteleg eu, vrea sa instaleze Android in dual-boot cu Mint pe NteBook si sa rezolve inclusiv problema cu WiFi-ul sub Android care pe NetBook nu ii functioneaza (probabil ca l-a testat in mod Live sau l-a avut instalat inainte de Linux Mint).

Oricum, adresez si eu aceeasi invitatie inititatorului: Ia o gura de aer proaspat si expune problemele pe rand, in mod clar si cu toate detaliile necesare!

#7
ialex2000

ialex2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 20.07.2013
- pe netbook am instalat Linux Mint nu am facut dual boot cu android deoare l-am probat in modul Llive si nu imi detecteaza wifi-u (pe leptop tot in modul Live l-am probat si merge perfect wifi-u, aplicati etc.) deci nu cred ca e o problema cum il am pe netbook in modul live sau instalat
-problema mea e de ce nu imi detecteaza (nu merge )wifi-u pe Netbook cand bag android-u

ca sa fiu si mai explicit :
1 pe netbok nu am dual boot cu android doar linux mint
2 leptopu nu are nici o legatura ... nu am pe el instalat android,a fost doar un exemplu sa specific ca android-ul/ele pe care le-am incercat sunt bune imi detecteaza wifi-u deci nu e de la android
3 problema ramane de ce nu imi detecteaza (nu imi merge ) wifi-u pe android

Sper ca acuma ati inteles problema mea

Edited by ialex2000, 19 December 2014 - 22:22.


#8
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
E posibil ca placa de retea wireless de pe netbook sa nu aiba suport pe Android, colegul @_-_ ti-a oferit o solutie in mesajul #4.

#9
ialex2000

ialex2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 20.07.2013
Scuze inca o daca ca am postat unde nu trebuia m-am grabit

View Postshogun1, on 20 decembrie 2014 - 06:29, said:

E posibil ca placa de retea wireless de pe netbook sa nu aiba suport pe Android,

View Post_-_, on 19 decembrie 2014 - 08:21, said:


Cum am rezolvat in aceeasi situatie? Am achizitionat un adaptor de retea WiFi care se conecteaza pe USB (o chinezarie no-name, model NW360). Acest adaptor este plug-and-play si ofera suport inclusiv pentru Android. Initial l-am achizitionat pentru un Media Player cu Android, apoi l-am folosit si pe un NetBook pe care instalasem din curiozitate Android x86. Cu acest mesaj sper sa se incheie off-topicul.
Multumesc pentru raspunsuri

deoarece nu am un adaptor de retea wifi si nici nu are rost sa imi achizitionez unul doar pentru a proba/incerca android-u pe netbook am renuntat la ideea cu android-u Posted Image Posted Image

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View Postialex2000, on 20 decembrie 2014 - 09:32, said:

am renuntat la ideea cu android-u
Mai bine. Acest Android x86 e o strutocamila. Google nu are in sfera lui de interes desktop-urile universale, el mizeaza pe alte platforme si oricum varianta asta nu e 100% cea cunoscuta de pe alte device-uri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate