Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

obligati sa platim decodor?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
Acum o luna am primit gratuit un decodor ca sa prind digital posturile. Eu am abonament analog cu care insa nu mai prind HBO, hbo merge numai cu decodor acum. Dar ca tot omu am 2-3 televizoare si trebuie cumparat decodor pt fiecare. Ce e furtul asta? asa e in alte tari, clientii platesc upgradarile? ei trebuiau sa suporte trecerea la digital. Nu faceti nimic nene, stam ca prostii si nu reclamam nimic la OPC, stim numai sa inghitim

e vreo smecherie sa prind hbo pe 2 televizoare cu un singur decodor? nu cred, pt ca e prin euroscart si nu exista fir euroscart cu doua iesiri, nu?

mai exista vreun pachet sa prindem hbo pe analog, fara decodor? un operator a zis ca da (femeie), dar un tip care se vedea ca se pricepe a zis nu sigur. Nici macar n-au updatat site-ul, unde HBO e inca in pachetul analog, ca sa bage si mai mult lumea in ceata.

a, si decodorul ala nu trebuia sa-mi vina de acum cativa ani?

Edited by tarzaan, 14 August 2012 - 18:09.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,851
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttarzaan, on 14th August 2012, 19:04, said:

Acum o luna am primit gratuit un decodor ca sa prind digital posturile. Eu am abonament analog cu care insa nu mai prind HBO, hbo merge numai cu decodor acum. Dar ca tot omu am 2-3 televizoare si trebuie cumparat decodor pt fiecare. Ce e furtul asta?
Nu e nici un furt, grila analogica nu mai include programul ala, viitorul este digital. In sistem digital fiecare televizor vechi devine monitor si semnalul este prelucrat de receiver ("decodor") care este necesar in special in pachetele cu hbo. Daca ai televizoare moderne cu tuner dvb-c poti prelua grila de baza fara hbo cu tunerul lui.

Edited by andreic, 14 August 2012 - 18:15.


#3
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
ma mir ca nu te plangi ca esti obligat sa iti cumperi propriul televizor...

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
@tarzaan: tu si sotia aveti o singura cartela sim si o pasati de la unu la altul cand aveti de dat un telefon ?
Cred ca nu !
     Daca vrei sa ai trei televizoare in casa, o sa ai nevoie de trei decodoare. Nu se-ntampla numai in Romania ci peste tot in lume. E conventie internationala sa se migreze in digital.
In digital, spatiul ocupat de semnal e mult mai mic. Ca atare, se pot oferi mai multe servicii in acelasi spectru de frecventa, la o calitate mult mai buna.

#5
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
si intrebarea de ce nu mi l-au adus mai devreme acel decodor?

nu cred ca clientii trebuie sa suporte upgradarea unei retele, decodoarele trebuie la fiecare cel putin 2 gratuit, ca nu suntem vaci sa stam toti in grajd la tv, nu vor sa le platim si cutia de pe scara? nu mai vorbesc de faptul ca angajatii lor fura chestii din cutia proprie a rds, odata nu stiu ce amplificator lipsea. Eu zic sa verificati toti, si la internet

vad prin optiuni si Detectare semnal, la mine scrie Putere 64%, e normal? si calitate 100% dar cu scadera culorii mult inspre dreapta, nu ar fi trbuit sa fie aceeasi culoare mov? Stiu ca i-am chemat odata ca nu se vedea bine si au facut ceva, au spus ca aveam semnal cu 40%  mai prost. Deci ani in sir tot blocul au stat asa ca prostii, pana sa imi dau eu seama ca cutia rds e varza, ca sa nu zic cei care au umblat la ea

Edited by tarzaan, 14 August 2012 - 18:52.


#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011
În alte țări statul subvenționează receivere digitale pentru că face o grămadă de bani din vânzarea spectrului TV sub formă de licențe. În RO, Dumnezeu cu mila..

#7
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011
E vorba de cablu aici. Cum sa dea statul decodoare digitale moca pentru cablu?

#8
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Moca nu se dau , insa se pot da sub forma de custodie , platind cate 10 roni /luna in plus la abonament si sunt foarte multi care sunt in situatia asta
Pt. mai multe detalii , citeste aici : http://www.rcs-rds.r...igi-tv/cablu-hd

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,851
  • Înscris: 07.02.2003
Sau 6 lei daca vrei numai SD.

#10
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Nu-ti place exista UPC si ROMTELECOM. Unde la fel platesti pentru fiecare decodor.

#11
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,552
  • Înscris: 16.12.2006
Primul SD se da in custodie la abonatii cu pachetele Baza+, Extra+ sau Extra. S-a inceput Campania asta in Bucuresti pentru ca pana la sfarsitul lunii august HBO si Digi Film vor fi scoase de pe analogic. Daca se doreste si al doilea sau al treilea STB se plateste o chirie lunara de 5 lei. Daca se doreste STB HD chiria lunara este de 10 lei.

#12
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

View Postcatalinman, on 14th August 2012, 23:28, said:

Primul SD se da in custodie la abonatii cu pachetele Baza+, Extra+ sau Extra. S-a inceput Campania asta in Bucuresti pentru ca pana la sfarsitul lunii august HBO si Digi Film vor fi scoase de pe analogic. Daca se doreste si al doilea sau al treilea STB se plateste o chirie lunara de 5 lei. Daca se doreste STB HD chiria lunara este de 10 lei.
nu se pot aduce pt Digi TV Cablu niste STB-uri cum sunt cele de la Digi TV Satelit care sa mearga la 2 televizoare?

Edited by cristi712, 14 August 2012 - 22:45.


#13
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
ciudata coincidenta lol dupa 1 an de mers "bine" incepe sa-mi mearga prost netul dupa ce fac postul asta, o fi citit unul de la rds postul si mi-a aflat ip-ul si mi l-a bulit. De 3 zile am facut 4 reclamatii si abia acum si-a revenit (cat o tine...) si atentie, imi merge de 4 ori mai bine ca inainte! acum am 4 MB nu 200kb pe http://clienti.rcs-rds.ro/net/test/ la testul de 100 MB si 50 MB la testul http://www.rcs-rds.r...teaza-ti-viteza nu 6 (!!!!!!!!!!!!!!) ca inainte. Deci eu 1 an am fost prostul rds-ului platind pt o conexiune ca de dialup si cand a cazut si asta la jumate A TREBUIT SA SUN SI SA RECLAM IN CONTINUU CA SA FACA CEVA

asa a fost mereu in zona asta, in tot bucurestiul merge cum trebuie sa mearga, ca avionul numai aici nu. Spuneti-mi va rog ce viteze aveti voi pe acele site-uri
si pe pingtest.net sau speedtest.net

de fapt problema era la www.pingtest.net pe care nici macar nu mai puteam sa intru si pe serverul jocului GTA 4 unde la fel, nu mai puteam sa intru si pe alte chestii mergea greu. De ce trebuie sa imbolnaveasca un om de nervi pt ca echipele si operatorii nu isi fac MESERIA, stiu ca e greu pe 6 milioane sa fii frecat de clienti nervosi da si eu tot pe 6 milioane muncesc tot cu clienti care isi cer drepturile numai ca eu imi fac treaba

ma duc oricum in audienta la sediu si nu plec de acolo pana nu explica de ce se intampla asa, sa cheme politia, pentru ca am luptat atat, pentru ca operatorii nu preiau reclamatiile si te chinuie o ora la telefon cu operatii stupide, la care telefon nici nu raspund sau iti INCHID IN NAS. Si cel care vine saracul pe teren si vrea sa plece mai repede fara vreun chef de ceva ca era tarziu, nici nu trebuia sa vina, ca s-a rezolvat de la distanta

Edited by tarzaan, 18 August 2012 - 23:17.


#14
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
nu mai pot edita da aveam si un screen

[ http://www.pingtest.net/result/68200455.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.speedtest.net/result/2126572190.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

poate am fost cam brutal dar asa e lumea..

Edited by tarzaan, 19 August 2012 - 01:59.


#15
zeus1

zeus1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,572
  • Înscris: 03.05.2008

View Postcatalinman, on 14th August 2012, 22:28, said:

Primul SD se da in custodie la abonatii cu pachetele Baza+, Extra+ sau Extra. S-a inceput Campania asta in Bucuresti pentru ca pana la sfarsitul lunii august HBO si Digi Film vor fi scoase de pe analogic. Daca se doreste si al doilea sau al treilea STB se plateste o chirie lunara de 5 lei. Daca se doreste STB HD chiria lunara este de 10 lei.
sau se pot achizitiona ....sincer mai bine dai 150 lei pe un decodor ca tot acolo ajungi :)

#16
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012

View Posttarzaan, on 19th August 2012, 00:00, said:

ciudata coincidenta lol dupa 1 an de mers "bine" incepe sa-mi mearga prost netul dupa ce fac postul asta, o fi citit unul de la rds postul si mi-a aflat ip-ul si mi l-a bulit. De 3 zile am facut 4 reclamatii si abia acum si-a revenit (cat o tine...) si atentie, imi merge de 4 ori mai bine ca inainte! acum am 4 MB nu 200kb pe http://clienti.rcs-rds.ro/net/test/ la testul de 100 MB si 50 MB la testul http://www.rcs-rds.r...teaza-ti-viteza nu 6 (!!!!!!!!!!!!!!) ca inainte. Deci eu 1 an am fost prostul rds-ului platind pt o conexiune ca de dialup si cand a cazut si asta la jumate A TREBUIT SA SUN SI SA RECLAM IN CONTINUU CA SA FACA CEVA

asa a fost mereu in zona asta, in tot bucurestiul merge cum trebuie sa mearga, ca avionul numai aici nu. Spuneti-mi va rog ce viteze aveti voi pe acele site-uri
si pe pingtest.net sau speedtest.net

de fapt problema era la www.pingtest.net pe care nici macar nu mai puteam sa intru si pe serverul jocului GTA 4 unde la fel, nu mai puteam sa intru si pe alte chestii mergea greu. De ce trebuie sa imbolnaveasca un om de nervi pt ca echipele si operatorii nu isi fac MESERIA, stiu ca e greu pe 6 milioane sa fii frecat de clienti nervosi da si eu tot pe 6 milioane muncesc tot cu clienti care isi cer drepturile numai ca eu imi fac treaba

ma duc oricum in audienta la sediu si nu plec de acolo pana nu explica de ce se intampla asa, sa cheme politia, pentru ca am luptat atat, pentru ca operatorii nu preiau reclamatiile si te chinuie o ora la telefon cu operatii stupide, la care telefon nici nu raspund sau iti INCHID IN NAS. Si cel care vine saracul pe teren si vrea sa plece mai repede fara vreun chef de ceva ca era tarziu, nici nu trebuia sa vina, ca s-a rezolvat de la distanta

Este o poveste trista, ai incercat la ancom, anpc, sa reziliezi.

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,268
  • Înscris: 24.02.2007
Ce treaba au decodoarele cu cat de bine/rau merge netul?

#18
xxneosxx

xxneosxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.01.2007

View Postdani.user, on 20th August 2012, 00:49, said:

Ce treaba au decodoarele cu cat de bine/rau merge netul?
pai daca omu' sa lamurit cum sta treaba cu decodorul digital a gasit acum alta problema :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate