Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum mananc sanatos?

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005

View Postmufă, on Oct 25 2005, 08:37, said:

Yeah sure. Una din bunici a gătit 2 viața atît de gras încît doar cînd mă uitam la mîncare mi se făcea rău și a trăit fericită pînă la adînci bătrîneți. Cealaltă a fumat, băut cafele și în general a mîncat orice pîna în ziua morții. Anyway, prefer să mănînc ce-mi place, cînd îmi place, cît îmi place.
De ce-au murit? La vârstă înaintată?
:)
Pe vremea bunicilor se băgau tot atâtea chimicale în mâncare? Este vorba aprox. de anul 1930 când erau ei în "floarea vârstei"?
Cred că mâncau mai sănătos decât noi, chit că mâncau gras. Chestia cu fumatul și cafelele nu știu cât ține. De pe la 35-40 ani începi să arăți cu 5-10-15 ani mai bătrân. La 60 de ani arăți și te miști ca unu de 75. Și după aia mori de tromboză sau cancer sau îți accentuează senilitatea. Am (avut) rude care au pățit asta, e doar un exemplu, dar l-am observat la mulți din cei care fumează în jurul meu. Fețe obosite rău.

#56
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005
Stați liniștiți că nici eu nu urmez nimic din ce scrie acolo, doar le citesc, mai știi poate vor câte unii.  :)

#57
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postirennescat, on Oct 24 2005, 18:34, said:

Alimente „nocive” = produsele lactate = laptele de vacă conține foarte multe grăsimi și proteina numită caseină, pe care organismul uman cu mare greutate o poate digera complet. Este de preferat să beți laptele fiert, fiindcă prin fierbere se descompun moleculele mari nedigerabile.
ca să combatem puțin pisicuța lu' irina, uite ce-am găsit eu pe un sit de profil (doctor.info.ro):

""Cazeina (proteina laptelui)
Cazeina este proteina predominanta in laptele de vaca ( ca fapt divers, laptele speciei umane este mai bogat in albumine, similare cu proteinele din zer, decat in cazeina). Proteinele din branza sunt reprezentate in principal de cazeina.

Puncte forte
1. Este o proteina ce se digera mai lent; tranzitul mai lent prin tubul digestiv o expune mai mult strcturilor intestinale, ceea ce creste procentul absorbit.
2. Are un continut crescut de glutamina (mai mare decat zerul, oul sau soia).

Puncte slabe
1. Unii oameni au alergie la aceste proteine. Daca este vorba de o intoleranta la lactoza din lapte, atunci concentratele proteice din cazeina nu pun probleme, fiindca au un continut redus de lactoza.""

vasăzică, digerarea lentă e punct forte, sau determină laptele ca fiind "nociv"??

View Postmufă, on Oct 25 2005, 08:37, said:

Yeah sure. Una din bunici a gătit 2 viața atît de gras încît doar cînd mă uitam la mîncare mi se făcea rău și a trăit fericită pînă la adînci bătrîneți. Cealaltă a fumat, băut cafele și în general a mîncat orice pîna în ziua morții. Anyway, prefer să mănînc ce-mi place, cînd îmi place, cît îmi place.
bravo, mufă! și acum ce propui, ca și restul lumii să ia drept etalon bunicile tale? sau ele sunt mai degrabă o eroare fericită în materie de comportament nutrițional iresponsabil?

#58
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005

View Postretele, on Oct 31 2005, 14:47, said:

ca să combatem puțin pisicuța lu' irina, uite ce-am găsit eu pe un sit de profil (doctor.info.ro):
.........
vasăzică, digerarea lentă e punct forte, sau determină laptele ca fiind "nociv"??

Digerarea lentă nu e un punct forte. Nu mai găsesc fragmentul acela din carte unde explica chestia asta. Poți să faci un test mâncând porumb fiert și vezi dacă îl elimini în 24 de ore (parcă :) ), atunci ai digestia bună. Trebuie să ieși cel puțin o dată pe zi.   :huh:

Edited by irennescat, 02 November 2005 - 23:24.


#59
Domnita

Domnita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.09.2005

Quote

Ceaiul verde nu era pt. slăbit, ci îmbunătăţea starea generală, dar exact nu ştiu să-ţi spun acum, fiindcă nu am cartea la mine.


ceaiul verde contine vitamimnna C si este foarte bun pentru piele  si impotriva cancerului  dar nu salbesti, geishele pe vremuri il foloseau  si ca pack pentru ten...
ceaiul verde e traditional din japonia eu beau in fiecare zi un litru pentru imi place...
orasul in care locuiesc eu,  e al doilea producator de ceai  verde din japonia...


pentru slabit e bun woolong tea( cel chinezesc )  sau cum naiba ii zice, elimina grasimile din organism...

Edited by Domnita, 03 November 2005 - 10:52.


#60
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Domnita trimite si mie vreo 5 litri te rog! :D

#61
Domnita

Domnita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.09.2005
se gaseste si-n ro.

#62
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Sa ne spui unde gasim woolong in ro.

#63
Domnita

Domnita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.09.2005
la magazinele cu mancare asiatica, probabil...

#64
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Unde gasim in ro magazine cu mancare asiatica? :lol:

#65
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

View PostDomnita, on Nov 3 2005, 10:49, said:

pentru slabit e bun woolong tea( cel chinezesc )  sau cum naiba ii zice, elimina grasimile din organism...

:))
Din pacate nu exista nici o substanta care sa "elimine grasimile din organism", cu atat mai putin un amarat de ceai.
Astea cu "ceai pt slabit" sunt niste vrajeli ieftine pt cine le cred,bineinteles.
Nu contest faptul ca ajuta la eliminare TOXINELOR si la tranzitul intenstinal dar in nici un caz nu elimina grasimile.
Grasimile trebuie ARSE si nu eliminate.

#66
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
regim dietetic super:

1) o tuica mica, ca de inceput
2) inca o tuica, de data asta mai mare, tot de inceput :D
3) o ciorba de burta, 500g/portia, cu smantana si ardei iute (eventual si ceva piper)
4) 15 mititei cu mustar
5) pentru ca mancarea sa nu stea in gatul userului, se uda din abundenta cu bere (aici fiecare alege ce marca vrea muschiu' lui)

acest regim este pentru zilele de post normal

pentru zilele de post negru se baga niscaiva vanat sau o pastrama tinuta la vant, cu niste vinisor de poama rara ;) (rosu)
desigur, in deschiderea pastramei, se poate face gargara cu niste apa de gura naturala, din prune sau/si pere, dupa care se inghite. apa de gura.

parerea mea :)

#67
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
:)) Bun, bun.

#68
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005

View PostCapitanuPICARD, on Nov 4 2005, 10:32, said:

regim dietetic super:

1) o tuica mica, ca de inceput
2) inca o tuica, de data asta mai mare, tot de inceput :D
3) o ciorba de burta, 500g/portia, cu smantana si ardei iute (eventual si ceva piper)
4) 15 mititei cu mustar
5) pentru ca mancarea sa nu stea in gatul userului, se uda din abundenta cu bere (aici fiecare alege ce marca vrea muschiu' lui)

acest regim este pentru zilele de post normal

pentru zilele de post negru se baga niscaiva vanat sau o pastrama tinuta la vant, cu niste vinisor de poama rara ;) (rosu)
desigur, in deschiderea pastramei, se poate face gargara cu niste apa de gura naturala, din prune sau/si pere, dupa care se inghite. apa de gura.

parerea mea :)

:worthy:

#69
alexmohora

alexmohora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 25.05.2005
Azi dimineață am mâncat niște cârnați (gen cabamos) pe care i-am încălzit la cuptoru cu microunde până au pocnit și mi-au umplut cuptoru cu grăisime și vopsea evident cu mult muștar... și acum îmi vine să  :puke:

Mă enervează faptul că organismul meu semnalează la greu cockteilurile astea chimice dar eu nu și nu bag în mine ca un porc.

cele mai nașpa: mezelurile, icrele de la magazin, margarina, brânza topită, MC- food, KFC etc
Când le mânânc simțurile îmi zic că sunt la limita comestibilului - adică ca și când ai mânca vopsea cu aromă de căpșuni de exemplu - la fel și ducliurile și ciocolata - simt un rejectare puternică... de ce dreaqu le-oi mânca nu știu... fanta (care are colorantul pe fund) o agit înainte ca să beau și colorantul ăla

În concluzie problema mea e cum să fac să mănânc alimentele sănătoase că de deosebit le deosebesc foarte ușor - simt până și după miros roșiile, cartofii, morcovii dacă sunt cu chimicale, de la solar sau nu

Sunt un monstru  :wallbash: !

#70
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Io cu prietenul meu Mita, am gasit o varza cu carnati, si o ciorba de afumatura (cu legume).
Te rog sa-ti retragi cuvintele despre KFC. Rocks!
Mancati sanatos, gatind acasa.

#71
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
:lol: Pai cum sa faci? Vointa. Si rabdare -  sa gasesti alimente bune.

#72
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005

View PostCapitanuPICARD, on Nov 4 2005, 10:32, said:

regim dietetic super:
1) o tuica mica, ca de inceput
2) inca o tuica, de data asta mai mare, tot de inceput :D
3) o ciorba de burta, 500g/portia, cu smantana si ardei iute (eventual si ceva piper)
4) 15 mititei cu mustar
5) pentru ca mancarea sa nu stea in gatul userului, se uda din abundenta cu bere (aici fiecare alege ce marca vrea muschiu' lui)

acest regim este pentru zilele de post normal
pentru zilele de post negru se baga niscaiva vanat sau o pastrama tinuta la vant, cu niste vinisor de poama rara ;) (rosu)
desigur, in deschiderea pastramei, se poate face gargara cu niste apa de gura naturala, din prune sau/si pere, dupa care se inghite. apa de gura.

parerea mea :)
:coolspeak: place la nebunie ciorba de burtă  :dribbledrool:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate