Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Encoder filme din 2D in 3D? Recomandari...

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
jericko

jericko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.07.2009
Buna. Caut un program care sa transforme filmele obisnuite(2D) in filme stereoscopice (3D)...Am cautat pe google, dar am gasit tot felul de tampenii :confuzzled: ...Ceva recomandari?

P.S: Ar fi util si un player (windows) care sa ruleze filmele 2D ca si cand ar fi 3D :thumbup:  (poate vorbesc tampenii, nestiind daca exista asa ceva) :coolspeak:

Multumesc anticipat!

#2
tabaluga

tabaluga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 14.09.2005

View Postjericko, on 30th March 2010, 04:09, said:

Buna. Caut un program care sa transforme filmele obisnuite(2D) in filme stereoscopice (3D)...Am cautat pe google, dar am gasit tot felul de tampenii :confuzzled: ...Ceva recomandari?

P.S: Ar fi util si un player (windows) care sa ruleze filmele 2D ca si cand ar fi 3D :thumbup:  (poate vorbesc tampenii, nestiind daca exista asa ceva) :coolspeak:

Multumesc anticipat!


Filmarile 3D se fac cu camere speciale cu 2 obiective situate la o dist de aprox. 15cm. Nu cred ca poti transforma filmari 2D in 3D.

Edited by tabaluga, 30 March 2010 - 14:33.


#3
alphacino

alphacino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 29.09.2009

View Posttabaluga, on 30th March 2010, 14:32, said:

Filmarile 3D se fac cu camere speciale cu 2 obiective situate la o dist de aprox. 15cm. Nu cred ca poti transforma filmari 2D in 3D.
Ba da, printr-un proces numit telecinema. Numai ca, dupa aparitia filmului Avatar, telefonul companiilor care poseda masinariile (si care sunt doar cateva la numar) suna tot timpul ocupat.

#4
jericko

jericko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.07.2009

View Postalphacino, on 30th March 2010, 12:23, said:

Ba da, printr-un proces numit telecinema. Numai ca, dupa aparitia filmului Avatar, telefonul companiilor care poseda masinariile (si care sunt doar cateva la numar) suna tot timpul ocupat.

Ms. Deci sa inteleg ca pe internet nu o sa gasesc nimic ce m-ar ajuta?

#5
catutza46

catutza46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 01.02.2006
aici gasesti playerul http://www.3dtv.at/D...s/Index_en.aspx nu te astepta la minuni din partea lui. eu il folosesc cu ochelari clasici (albastru-rosu). se poate seta in diferite moduri imaginea.

Edited by catutza46, 31 March 2010 - 15:58.


#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postalphacino, on 30th March 2010, 09:23, said:

Ba da, printr-un proces numit telecinema.
Telecinema este altceva - este traspunerea imaginii de pe pelicula pe suport digital.

In rest... 3D din 2D (la fel ca si sunet 5.1 din 2.0) este o prostie...

#7
alphacino

alphacino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 29.09.2009

View PostSuperDuper, on 31st March 2010, 18:57, said:

Telecinema este altceva - este traspunerea imaginii de pe pelicula pe suport digital.

In rest... 3D din 2D (la fel ca si sunet 5.1 din 2.0) este o prostie...
Asa este. Scuze, am fost prins intr-o discutie despre "restaurarea" filmului Nasul folosind scanare 4k si am postat cu gandul aiurea. Cat despre 2D la 3d a spus si Cameron ca e o prostie, insa o va face el corect pentru Titanic. :thumbup:

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Deocamdata nu stiu nici un editor grafic sa poat face asta. In schimb playere au inceput sa apara.
Si noul Cyberlink Power DVD 3D 10 poate face din 2D o imagine 3D - ptr 3 moduri diferite de afisare - in functie de procedeul folosit ptr vizionare..

#9
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Ei iată că a apărut ceva care poate face asta. Și cu ce credeți???  Nu cu ultimul Adobe Suite ci cu... VirtualDub+Avisynth+script 3D Vision.
Deci jericko dacă tot ai inițiat topicul pune-te pe treabă și dacă ai mai lucrat cu aplicațiile de mai sus o să ne prezinți primul tău film 3D.
Info aici - http://www.maximumpc...ur_2d_movies_3d

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate