Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Schema Prajitor De Paine

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
madalinus

madalinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 25.04.2004
Am un prajitor de paine defect,de fapt s-a ars datorita rezistentei care s-a intrerup si probabil a dat cu
tensiune mare in montajul electronic.Pe placa sunt citeva rezistente carbonizate si un condesator explodat.
Valoarea rezistentelor nu o stiu,in schimb cea a condesatorului am depistat-o.
Mai exista pe placa o componenta electronica avind codul A0201F,care nu stiu ce este si nici nu am gasit pe net informatii despre ea.Atasez mai jos o imagine cu aceasta componenta.
Ma poate ajuta cineva cu o schema sa depistez valoarea rezistentelor si informatii despre misterioasa componenta?Attached File  80_1251044366.jpg   49.63K   227 downloads

#2
Radu_TGW

Radu_TGW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 26.01.2008
codul culorilor

#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Vezi tranzistorul BC547 din postarea D-lui "lh" din forumul http://www.elektroda...pic1395138.html.
Daca ne dai  o poza cu cablajul si alta cu rezistoarele arse ne ajuti in elaborarea unui raspuns cat mai aproape de adevar.

P.S.
De ce cercul desenat cu pix rosu in jurul componentei A0201F este identic in cele 2 poze?

Edited by Mircel, 24 October 2009 - 14:52.


#4
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
citat: "Am un prajitor de paine defect,de fapt s-a ars datorita rezistentei care s-a intrerup si probabil a dat cu
tensiune mare in montajul electronic.Pe placa sunt citeva rezistente carbonizate si un condesator explodat.
Valoarea rezistentelor nu o stiu,in schimb cea a condesatorului am depistat-o.
Mai exista pe placa o componenta electronica avind codul A0201F,care nu stiu ce este si nici nu am gasit pe net informatii despre ea.Atasez mai jos o imagine cu aceasta componenta."


Nicaieri nu s-a specificat ca acea fotografie apartine aparatului chinezeasc - cu domiciliu flotant in romania despre care vorbim aici, s-a mentionat doar ca este o imagine cu acea componenta;
Mai departe, daca ai cat de cat idee despre ce poate fece google, te uiti ce scrie pe respectiva piesa, scrii in casuta google-ului si cauti - de gasit, cu siguranta gasesti o turma de prostii plus o fotografie a acelei componente.
Acum ca s-a elucidat misterul, sa trecem la lucruri mai serioase.

In primul rand, asa cum era specificat si mai sus, avem nevoie pentru a te ajuta de niste fotografii ale montajului fata-verso si modelul prajitorului de paine acuzat de nefunctionare.

Piesa pe care ne-o prezinti in mijlocul tintei inrosite, este un cip de control pentru prajitorul tau de paine.
detalii ai aici: http://translate.goo...history_state0=

El se ocupa de timpul de incalzire (coacere) pentru felia de paine - practic un temporizator 0-300 secunde si controlul temperaturii - probabil ca pe undeva prin prajitor ai si un senzor de temperatura. Alimentarea lui (citat din datasheet) este intre 3.5 si 5.5V

Edited by pelikanu, 24 October 2009 - 17:31.


#5
geluoradea

geluoradea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 22.12.2011
ca idee, daca apesi levierul de la prajitor si nu sta cuplat, dar reziztenta se incalzeste atata timp cat il tii apasat, ce poate fi? schema aici  http://www.emil.matei.ro/toasters.php

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate