Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

cum scap de burtica

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
grumette40

grumette40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 24.07.2006
Vreau si eu sa scap de burtica. M-am chinuit cu Pillates, abdomene, nu merge.
Am inteles ca exercitiile cardio ar fi bune.
Ma intreb daca sunt bune orice exercitii cardio ca sa scap de burtica sau numai o parte sunt pentru abdomen, restul sunt pentru slabit in general?
Mentionez ca nu prea ma inteleg cu bicicleta caci ma cam dor genunchii de la ea.
De asemenea am gasit niste exercitii cardio Tae Bo, dar la fel nu stiu daca sunt si pentru dat burta jos sau doar asa sa pierzi din greutate???
Pe mine nu ma intereseaza de principiu sa pierd din greutate, caci arat destul de ok, doar burta e imensa, zici ca sunt gravida in 4 luni.
Mersi

#2
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Pai in primul rand trebuie sa intelegi ceva: nu conteaza cat bagam in noi cat conteaza cat consumam din ce ingurgitam. Daca mananci o nuca si consumi doar jumatate, cealalta jumatate se pune pe cur si pe burta... in primul rand... :)

Deci alimentatie rationala: da-i cu salate chioare in grasimi si zaharuri. Fructele si legumele sunt prietenele tale.
Nu paine, macaroane...tot ce are cereale de orice fel si dulce.
Mananca carnea slaba si nu de porc. Ce-a mai buna e peste marin.

Nu trebuie sa faci excese, asa slabesti incet si nu apare celulita si piei atarnand. Dar nu trebuie nici sa infuleci fara sa-ti pese ca vezi doamne slabesti incet!
Calculeaza aproximativ cate calori ai mancat in ziua dinainte si fa exercitii care sa consume MAI MULT in ziua urmatoare.
Mananca masa principala DIMINEATA. Chiar daca zici ca asa esti obisnuita si nu poti, forteaza-te un pic la inceput, organismul isi recapata ciclul natural daca-l ajuti. La pranz mai putin ca dimineata si seara salata cat mai fara calorii: castraveti, varza, salata...

PS: trebuie sa-ti devina o obisnuinta acest mod de viata altfel e o corvoada si ti-e mai greu.
PPS: nu da banii pe toate kkturile la care se face reclama pe la televiziune si reviste de femei. E mai folositor pentru sanatatea ta sa cumperi fructe, carne buna sau legume de banii aia.

Succes!

#3
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Cu pilates, abdomene si restul nu dai burta jos. Burta jos si tesutul adipos le micsorezi cu o dieta adecvata, cu inot, alergare, bicicleta, role, tenis, ski etc si cu odihna.
La dieta scoate mancarurile nocive, adica bauturi carbogazoase care contin zahar si cam orice aliment care contine zahar rafinat, scoate faina si derivatele sale din alimentatie, mezelurile, conservele(pe cat posibil), prajelile(pe cat posibil), mancarea gatita(pe cat posibil), carnea de porc, alcoolul rafinat si tigarile.
Si nu inteleg obsesia asta cu abdomenul, ce naiba, e singurul muschi? Adica lucram abdomen si la restul dam rasol? :P

#4
lor3nzzo

lor3nzzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 31.07.2009
tzine o dieta serioasa bazata pe legume, fructe, carne de pui sau vita, evita mancarurile prajite sau cele de la fast-food, bauturile carbogazoase si alte chestii dinastea care te umfla ... altfel spus incearca sa mananci cat mai sanatos si fa mult sport :)

#5
grumette40

grumette40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 24.07.2006
Deci mi-ati raspuns toti pe langa subiect.
Stiu de dieta si ce sa mananc si ce sa nu mananc, nu asta ma interesa.
Ma obsedeaza abdomenul pentru ca am burta mareee. In rest sunt ok.
Nu ma intereseaza sa slabesc. N-am nevoie.
Si cand aveam 45 de kg tot aveam burta mare.
V-as ruga sa raspundeti numai in legatura cu ce am intrebat adica cu privire la exercitiile cardio si respectiv cardio tae bo.
Mersi

#6
lor3nzzo

lor3nzzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 31.07.2009
imi cer scuze ca nu am citit destul de atent primul mesaj ... eu am avut impresia ca vrei sa dai jos grasime de pe burta ... daca spui ca ai burta mare si nu ai grasime pe ea nu stiu de la ce ar putea veni ... poti incerca exercitzii de tip cardio dar eu in locul tau m'ash duce prima data la un doctor pt a afla de am burta mare ... este un tip pe forumul asta cu nicku globalmods care mi'a explicat in mare cum sta treaba cu exercitiile cardio ... de obicei posteaza la subiecte legate de culturism ai putea lua legatura cu el pt informatzii mai exacte ;)

#7
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
@grumette, ceea ce vrei tu, nu este posibil. Slabitul in numai o parte a corpului e posibil doar in reclama de la teleshopping. Ce vreau sa te intreb, este daca pana acum ai avut o adevarata burtica, dar intre timp ai slabit. Ca daca e asa atunci, trebuie sa astepti sa se retraga surplusul de piele format.
In rest eu zic sa tii in continuare dieta, si sa faci mult sport. Sunt unele persoane care slabesc in 2-3 luni, sunt altele care slabesc in ... 2 ani. Exista caz si aici pe forum.

#8
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007

 grumette40, on 1st August 2009, 11:59, said:

Deci mi-ati raspuns toti pe langa subiect.
Stiu de dieta si ce sa mananc si ce sa nu mananc, nu asta ma interesa.
Ma obsedeaza abdomenul pentru ca am burta mareee. In rest sunt ok.
Nu ma intereseaza sa slabesc. N-am nevoie.
Si cand aveam 45 de kg tot aveam burta mare.
V-as ruga sa raspundeti numai in legatura cu ce am intrebat adica cu privire la exercitiile cardio si respectiv cardio tae bo.
Mersi
Daca stii de dieta si ce sa mananci si ce nu, atunci de ce mai deschizi topicuri aiurea?
Daca toata lumea spune ca nu poti slabi doar dintr-o anumita parte a corpului, tu vrei sa inventam mersul pe jos?
Vrei sa dai burta jos(care nu acelasi lucru cu abdomenul) atunci apeleaza la chirurgia estetica.
Daca vrei sa o dai jos sanatos, atunci gaseste echilibru intre alimentatie, sport si odihna.
Si daca vrei strict raspuns cu privire la exercitii cardio si tae bo, atunci afla ca astea nu sunt de folos pt ceea ce vrei tu. Asa ai fost programata genetic.

#9
grumette40

grumette40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 24.07.2006

 adybmw, on 1st August 2009, 13:36, said:

Daca stii de dieta si ce sa mananci si ce nu, atunci de ce mai deschizi topicuri aiurea?
Daca toata lumea spune ca nu poti slabi doar dintr-o anumita parte a corpului, tu vrei sa inventam mersul pe jos?
Vrei sa dai burta jos(care nu acelasi lucru cu abdomenul) atunci apeleaza la chirurgia estetica.
Daca vrei sa o dai jos sanatos, atunci gaseste echilibru intre alimentatie, sport si odihna.
Si daca vrei strict raspuns cu privire la exercitii cardio si tae bo, atunci afla ca astea nu sunt de folos pt ceea ce vrei tu. Asa ai fost programata genetic.


Am deschis topicuri aiurea?
Pai am intrebat despre niste exercitii si toata lumea imi spune de dieta, parca vorbim alta limba.
Exercitiile cardio sunt foarte bune, in special mersul pe bicicleta pentru a da burta jos. Daca nu ai habar despre cardio si tae bo atunci nu te mai baga aiurea in seama.


 GlobalMods, on 1st August 2009, 13:20, said:

@grumette, ceea ce vrei tu, nu este posibil. Slabitul in numai o parte a corpului e posibil doar in reclama de la teleshopping. Ce vreau sa te intreb, este daca pana acum ai avut o adevarata burtica, dar intre timp ai slabit. Ca daca e asa atunci, trebuie sa astepti sa se retraga surplusul de piele format.
In rest eu zic sa tii in continuare dieta, si sa faci mult sport. Sunt unele persoane care slabesc in 2-3 luni, sunt altele care slabesc in ... 2 ani. Exista caz si aici pe forum.

Nu am slabit intre timp ci m-am mai ingrasat dar nu cu mult, atat cat sa fiu normala.
Inainte aveam 45 de kg ceea ce era foarte putin.
Burta am avut si la 45 de kg, am si acum.
Ma repet, nu urmaresc sa slabesc acum cand sunt si eu ,,normala''. Si oricum nu m-ar ajuta cu nimic slabitul in sine din moment ce aveam si atunci burta foarte mare.

Edited by grumette40, 01 August 2009 - 17:32.


#10
myx99

myx99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 29.05.2009
totusi ce inaltime ai  ? la 45 de kg doar la 1,50 poti sa consideri ca ai burta sau poate  ai o constitutie corporala atipica

#11
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Parerea mea este ca asa este constitutia ta. De cand ai inceput sa ai aceasta "burta"?

#12
myx99

myx99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 29.05.2009

 GlobalMods, on 1st August 2009, 18:52, said:

Parerea mea este ca asa este constitutia ta. De cand ai inceput sa ai aceasta "burta"?

am mai avut o situatie cu cineva care avea o senzatie de balonare continua si remediul a fost o vizita la dr si un tratament pt gastrita :D ..ulterior a reusit sa faca progrese!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate