Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Program care citeste o aplicatie cu extensia .dbf ...

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Salut !
De mult timp ma gandesc sa scriu un program care sa analizeze extragerile loteriilor. In acest scop am descarcat de pe internet mai multe tipuri de programe de acest gen si am cautat sa vad ce puncte forte au si ce lipsuri.
Printre lipsuri ( sau bile negre) este si unul pe care nu mi-l pot explica : am observat ca toate, absolut toate programele pe care le-am incercat nu pot utiliza functia copy/paste pentru inserarea numerelor, fiecare program salveaza fiecare extragere al diferitelor loterii in niste fisiere cu extensia .dbf si practic tu daca descarci un program facut pentru loteriile americane si vrei sa il utilizezi pentru loto 6 din 49 din Romania nu iti ramane decat sa creezi cu ajutorul programului respectiv un nou fisier .dbf si sa te apuci  sa scrii numar cu numar in acel fisier pana la extragerea curenta, pana te iau toti dracii caci, dupa cum am zis cu copy/paste nu merge. Am cautat sa il deschid cu Notepad sa dau copy / paste la numerele la care vreau eu (am luat un fisier .dbf deja creat cu programul respectiv) => tot de geaba , dupa ce am facut asta nu mi-l mai citeste. Am cautat apoi pe net sperand ca poate o sa gasesc tipul de program cu care sa dau numai copy / paste si nu sa scriu pana inebunesc , rezultat: fisierele de acest tipse creeaza cu Microsoft Office Access. am deschis access-ul si cand colo si in acest program tot la mana trebuie sa le scriu , tot pe fiecare in parte. Am incercat sa deschid un astfel de fisier si cu excel-ul -> merge , plus ca in excel pot da si copy /paste dar dupa ce il salvez iarasi nu il mai citeste.

Intrebarea mea este: Nu s-ar putea crea un astfel de program care sa mearga sa inserez numerele cu copy/paste fara sa mai fiu nevoit sa le scriu la mana ?
Daca da cum implementez acest lucru? Imi poate scrie cineva , va rog frumos, fragmentul de cod ?

Multumesc mult de tot !

PS:Oricum daca m-ati putea ajuta sa modific un astfel de fisier cum am incercat eu , eu tot vreau sa ma ajutati cu implementarea codului pentru ca am in cap un cu totul altfel de program.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostKrisler12, on May 9 2009, 21:57, said:

fisiere cu extensia .dbf
Acele fisiere sunt specifice lui FoxPro. Odata erau si ale lui dBASE. Cel mai rapid e sa folosesti una din aceste aplicatii.
Si in C++ se poate folosind ODBC sau ADO.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Sa zicem ca ai coloanele numar1 si numar2 in acea tabela si ea se cheama fisier.dbf
Cum nu precizezi biblioteca cu care lucrezi in C/C++ am ales eu MFC-ul:
#include <afxdb.h>
...
CDatabase db;
db.OpenEx("DRIVER={Microsoft Visual FoxPro Driver}; Exclusive=No;SourceType=DBF;SourceDB=d:\\",CDatabase::noOdbcDialog);
db.ExecuteSQL("SELECT * FROM d:\\file.dbf");
db.ExecuteSQL("INSERT INTO file (numar1, numar2) VALUES (6,49)");
db.Close();

Va trebui sa instalezi driver-ul ODBC de aici.

Edited by neagu_laurentiu, 09 May 2009 - 22:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate