Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Playlist de petrecere

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Daca vreti dans la petreceri, includeti in playlist hituri de toate genurile... de la ritmuri orientale la manele...

Cateva recomandari, ca tot se apropie Revelionul:
Tarkan - Dudu
Emrah - Kusursuzsun
Viorica si Taraful din Clejani - Un gram de iubire (DJ Raoul Remix)
Florin Salam - Vreau sa-mi impart viata cu tine
Amr Diab - Aktar Wahed
Nawal Al Zoughbi - El Layali
Elissa & Emrah - Wahyat El Hob
Salif Keita - Madan (Martin Solveig Mix)

Si nu uitati nici muzica romaneasca...
Activ - Doar cu tine
Pepe - 9 vieti, Numai iubirea, Morarita
Blondy - Te-am iubit, Dulce si amar, Mereu imi spui
Hi-Q - Gasca mea, Poveste fara nume, Te-am iubit, dar
Marfar feat. tanti Lina - Las-o ba, ca merge asa
Sensor - Help Yourself
etc.

Lista ramane deschisa pentru selectii...  :band:

#2
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Cum le puneti? Faeti mai multe playlisturi sau unul mare? le mixati cumva?

Edited by zippy99, 28 December 2004 - 15:16.


#3
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
Florin Salam?
in acelasi playlist cu artisti precum Tarkan sau Salif Keita? no way....

#4
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Un playlist indica nivelul de cultura al individului.

Edited by Allex, 30 December 2004 - 21:35.


#5
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Africane un playlist pt. chef nu indica neaparat nivelul de cultura muzicala al celui care pune muzica, trebuie sa ai feedback de la audienta, altfel nu danseaza nimeni.. Iar un chef fara manele mai rar in ziua de azi.. Daca ar fi dupa mine as pace un party numai cu muzica din anii 70-80, dar mie frica de nivelul de cultura al audientei! Mai exista totusi o posibilitate larg acceptata azi, viniluri din ani 70-80 pe ritm de house, este de departe cea mai eficienta metoda de a scula si pe cei mai sceptici de pe scaun..

#6
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Ba da! Probabil ca frecventezi "aglomeratiile" si te duci de 3 ori pe saptamana. Eu dau/ma duc la "chef" numai intre prieteni. Deci avem (poate intamplator) cam aceleasi gusturi. Manele? House (ce-i ala)? Sa fim seriosi...

Edited by Allex, 30 December 2004 - 21:36.


#7
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Nu prea mai merg prin discocoteci, iar la chefuri nici atit..
Intre prieteni se poate asculta orice, depinde ce prieteni ai..
Cultura mea muzicala pot spune ca trece prin toate genurile mai importante, am ascultat de ex. Sepultura la greu, am fost fan U2 dar acum privind inapoi vad totul detasat, a fost virsta dom'le, totusi un Vangelis nu l-as da pe nimic in lume..
Am fost la o petrecere cu colegii de serviciu si desi imi facusem temele de acasa cu un playlist superb, cind au dat-o pe manele nu s-au mai oprit pina dimineata, am lasat pe altcineva sa puna muzica (manele) si m-am dus si eu ca tot omul sa stau la o masa..
Si nu uita ca sa poti dansa iti trebuie muzica de dans, sa poti improviza miscari, nu sa danseze toti la fel sau sa sape.. Ar fi chiar si plictisitor sa-i vezi toti sapind..
Mie mi-ar place de ex. un foc in padure cu dansuri la limita transei, rock-ul nu uita ca isi are radacinile in jungla..

Si atunci cind ma duceam saptaminal la discoco era prea mult pt. mine, ajungeam la saturatie, desi unii mergeau zile in sir, nu stiu cum puteu, eu unul eram suprasaturat.. Evident ca m-as duce mai degraba intr-un club, cum a fost Zeus in Brasov unde se punea aproape numai club house.. De s-au dus vremurile alea..
Mi-aduc aminte cu placere de discotecile date in aer liber cind veneau studentii pe la vile in Predeal, focuri de tabara, gratare, lumea dansind prin poienita pe muzica din anii 80 - Italo disco, girofaruri... He, he ce vremuri..
Iar ca sa fii DJ adevarat trebuie sa ai o cultura muzicala fantastica..

Edited by zippy99, 29 December 2004 - 13:34.


#8
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
In acest thread se discuta despre muzica dupa care poti DANSA. Unele melodii sunt frumoase, "culte" - dupa cum pretind unii, dar foarte greu sau chiar imposibil de dansat.

Si da, este vorba de o petrecere intre prieteni sau oameni care se cunosc cat de cat. Gusturile sunt variate si tocmai de aceea playlist-ul trebuie sa multumeasca pe toata lumea. Ideea e ca manelele sau muzica orientala sa fie suficient de ritmate incat sa se danseze, nu sa se batatie oamenii la mese. Si trebuie sa facem diferenta intre muzica de atmosfera si cea de ring de dans. Muzica de atmosfera e buna (in surdina) cand mananci sau cand discuti, iar cea de dans cand vine momentul dansului.

Diversitatea multumeste pe toata lumea. Un playlist care acopera exclusiv un gen muzical este obositor, plictisitor si frustrant pentru cei care nu sunt fani ai stilului muzical  respectiv.

Edited by Allex, 30 December 2004 - 21:38.


#9
danic

danic

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 02.03.2004
Sa nu uiti nici de:

Busuioaca - Bohotin
Ovidiu - Lacrima
Grasa - Cotnari


Si de abia dupa astea, cineva va putea sa danseze pe schelalaiturile lui tarkan si pe urletele lui pepe!

Edited by Allex, 30 December 2004 - 21:38.


#10
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
Chestiile alea au sanse mici sa rupa gura targului prin TM.

Si sorry da` cu cat creste gradu ` de educatie si varsta auditoriului cu atat e mai mica probabilitatea ca acestuia sa-i placa manelele. Si nu din fals elitism, ci dintr-o reactie normala la o muzica total lipsita de originalitate, creativitate si mesaj.

#11
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Clayman, on Dec 29 2004, 23:20, said:

Chestiile alea au sanse mici sa rupa gura targului prin TM.

Si sorry da` cu cat creste gradu ` de educatie si varsta auditoriului cu atat e mai mica probabilitatea ca acestuia sa-i placa manelele. Si nu din fals elitism, ci dintr-o reactie normala la o muzica total lipsita de originalitate, creativitate si mesaj.

<{POST_SNAPBACK}>


NU discutam despre manele, avem deja cinci thread-uri dedicate manelelor! OK, la TM nu prind ritmurile orientale, atunci spune si pe ce se danseaza la petrecerile din TM! Subiectul acestui thread este "Playlist de petrecere".

#12
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
La TIMISOARA se asculta orice, mai mult house (foarte multe cluburi) apoi manele (sunt vro 4-5 cluburi).

De revelion bag pentru toate gusturile muzica, acum nu stau sa verific "gradul de educatie" al fiecaruia, bag muzica pe care se danseaza, lumea trebuie sa se simta bine, in general hiturile din fiecare gen de muzica. Acum iau de exemplu house, de aici aleg cele mai bune dintre cele mai bune si le pun in playlist. Mai pun si ceva mai vechi dar de calitate.

Pun un anumit gen de muzica si cand vad ca lumea se simte bine pe acel ritm, am tendinta sa pun mai mult decat restul genurilor.

Nu am sa intreb pe nimeni ce muzica asculta, pun muzica pentru a destinde auditoriul, nu tie trebuie sa iti placa.

Edited by Allex, 30 December 2004 - 21:39.


#13
sarmiro

sarmiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 21.02.2003

danic, on Dec 29 2004, 22:47, said:

Sa nu uiti nici de:

Busuioaca - Bohotin
Ovidiu - Lacrima
Grasa - Cotnari


Si de abia dupa astea, cineva va putea sa danseze pe schelalaiturile lui tarkan si pe urletele lui pepe!

<{POST_SNAPBACK}>



Mare adevar!
Acum legat de manele. Inteleg ca maneaua ca muzica e "dansabila", dar pana sa fi aparut manelele oare oamenii la petreceri nu dansau sau nu se distrau, sau poate tinem prea mult sa fim moderni in ton cu moda.
Ca o sugestie, intr-un palylist incercati si o Maria Tanase care are cateva melodii pe care, daca nu poti dansa, macar poti topai strangand tare in mana paharul ce contine playlistul lui Danic.

Edited by Allex, 30 December 2004 - 21:39.


#14
bLuEsHiFt

bLuEsHiFt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 08.01.2005
Usher feat. Lil' Jon & Ludacris - Yeah!
Trick Daddy feat. Twista & Lil' Jon - Let's Go
Lil' Jon feat. The Eastside Boyz & Ice Cube - Real Nigga Roll Call
Petey Pablo - Freek-A-Leek
Eminem - Just Lose It
Lil' Jon feat. Eastside Boyz - Get Low
Sean Paul - Can You Do The Work
R. Kelly feat. Jay-Z - Fiesta
Mos Def feat Pharaoh Monch & Nate Dogg - Oh No!
Destiny's Child - Lost My Breath
Ludacris feat. Shawna - Stand Up
Jay-Z - Dirt Off Your Shoulder
Terror Squad feat. Fat Joe & Remy - Lean Back
Eve feat. Gwen Stefani - Let Me Blow Ya Mind
DMX - Party Up
2Pac feat. Dr. DRE - California Love
Nelly feat P. Diddy - Shake Ya Tailfeather

#15
Dj_Extazy

Dj_Extazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.01.2004

Quote

Tarkan - Dudu
Emrah - Kusursuzsun
Viorica si Taraful din Clejani - Un gram de iubire (DJ Raoul Remix)
Florin Salam - Vreau sa-mi impart viata cu tine
Amr Diab - Aktar Wahed
Nawal Al Zoughbi - El Layali
Elissa & Emrah - Wahyat El Hob
Salif Keita - Madan (Martin Solveig Mix)

Si nu uitati nici muzica romaneasca...
Activ - Doar cu tine
Pepe - 9 vieti, Numai iubirea, Morarita
Blondy - Te-am iubit, Dulce si amar, Mereu imi spui
Hi-Q - Gasca mea, Poveste fara nume, Te-am iubit, dar
Marfar feat. tanti Lina - Las-o ba, ca merge asa
Sensor - Help Yourself
etc.

Vai de capul celor care danseaza pe asa ceva. Nu o lua ca pe o jignire , dar playlistul mi se pare strigator la cer .



bLuEsHiFt, on Jan 8 2005, 11:41, said:

Usher feat. Lil' Jon & Ludacris - Yeah!
Trick Daddy feat. Twista & Lil' Jon - Let's Go
Lil' Jon feat. The Eastside Boyz & Ice Cube - Real Nigga Roll Call
Petey Pablo - Freek-A-Leek
Eminem - Just Lose It
Lil' Jon feat. Eastside Boyz - Get Low
Sean Paul - Can You Do The Work
R. Kelly feat. Jay-Z - Fiesta
Mos Def feat Pharaoh Monch & Nate Dogg - Oh No!
Destiny's Child - Lost My Breath
Ludacris feat. Shawna - Stand Up
Jay-Z - Dirt Off Your Shoulder
Terror Squad feat. Fat Joe & Remy - Lean Back
Eve feat. Gwen Stefani - Let Me Blow Ya Mind
DMX - Party Up
2Pac feat. Dr. DRE - California Love
Nelly feat P. Diddy - Shake Ya Tailfeather

<{POST_SNAPBACK}>


Un playlist nu inseamna numai hip-hop/rap. Daca ai mai pune si ceva house ( Deep Dish , Scooter , Tiesto si altele mai ritmate ) sigur ai avea succes.

Promit sa vin si eu cu un playlist sa va dati cu parerile. :) ;)

#16
bLuEsHiFt

bLuEsHiFt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 08.01.2005

Dj_Extazy, on Jan 8 2005, 14:00, said:

Vai de capul celor care danseaza pe asa ceva. Nu o lua ca pe o jignire , dar playlistul mi se pare strigator la cer .
Un playlist nu inseamna numai hip-hop/rap. Daca ai mai pune si ceva house ( Deep Dish , Scooter , Tiesto si altele mai ritmate ) sigur ai avea succes.

Eu daca as fii un DJ la o petrecere sau un club nu as baga manele, house sau O-Zone... sau Blondy ce mai stiti voi.  :nonobad:

#17
Dj_Extazy

Dj_Extazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.01.2004

bLuEsHiFt, on Jan 8 2005, 14:02, said:

Eu daca as fii un DJ la o petrecere sau un club nu as baga manele, house sau O-Zone... sau Blondy ce mai stiti voi.  :nonobad:

<{POST_SNAPBACK}>


Fraza cu "este strigator la cer" era pentru Allex.

Oricum , muzica trebuie sa fie diversa ca altfel intervine plictiseala si nu vrem asta.  :nonobad:

Edited by Dj_Extazy, 08 January 2005 - 14:24.


#18
bLuEsHiFt

bLuEsHiFt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 08.01.2005
Nu vrem asta, dar nici sa bagam Blondy cu melodiile lor de "Prinde-ma, iubeste-ma, atinge-ma" lol.. sau Candy sau alte d-astea.. panaramele muzicii romanesti care se lasa dezbracate in videoclipuri...

Da' tu ce melodii ai baga la o petrecere, nenea DJ ?!  :naughty:  :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate